لوگو-ققنوس-ترخیص

آشنایی با مجوز استاندارد برای ترخیص کالا

آشنایی با مجوز استاندارد برای ترخیص کالا

فهرست مطالب

قوانین و دستورالعمل‌های گمرکی به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که بتوانند بیشترین کنترل را بر روی گمرکات داشته باشند و هر تاجر یا بازرگانی که در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می‌کند موظف است انواع مجوز واردات و صادرات کالا را تهیه کند. تهیه و ارائه انواع مجوزها برای اثبات قانونی بودن فرایند بسیار حائز اهمیت است؛ به همین دلیل همواره توصیه می‌کنیم با آگاهی و شناخت کامل از مراحل، هزینه‌ها و انواع مجوزها و مدارک لازم جهت ترخیص کالا شروع به فعالیت کنید. یکی از مهمترین و متداول‌ترین مجوزهایی که برای محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی باید اخذ کنید، مجوز استاندارد اجباری است و در ادامه به بررسی صفر تا صد نحوه دریافت، انواع و کالاهای مشمول مجوز استاندارد می‌پردازیم.

مزایای مجوز استاندارد اجباری

با افزایش توجه به کیفیت و سلامت محصولات، اهمیت وجود و اخذ مجوز استاندارد اجباری هم افزایش یافت تا با بررسی کالاها در آزمایشگاه‌های استاندارد، استاندارد بودن محصولات تائید و بهترین کیفیت به دست خریدار و مردم برسد. اخذ مجوز استاندارد برای هر کالای وارداتی یا صادراتی این امکان را برای خریدار فراهم می‌کند تا از سلامت کالا مطمئن باشد و دیگر نگران عدم کنترل و بازرسی کافی کالا نباشد.

برای صدور مجوز استاندارد اجباری برای هر کالایی، توافقاتی بین طرف وارد کننده و صادر کننده وجود دارد و این اجازه را می‌دهند تا محصولات به طور کامل از لحاظ کیفی و کمی مورد بررسی سازمان مربوطه قرار بگیرند. موسساتی در زمینه بررسی کیفیت و سلامت کالا فعالیت می‌کنند که تحت عنوان استاندارد این مشخصات را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و مجوزها و گواهی‌های لازم برای ترخیص کالا از گمرک را صادر می‌کنند.

لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری در اختیار واردکنندگان و صادرکنندگان نیز قرار می‌گیرد و یکی از روش‌های بررسی این موارد ثبت کد تعرفه کالا در سامانه جامع امور گمرکی است که تمام مجوزهای لازم ترخیص کالا را برای شما فعال خواهد کرد و امکان دریافت مجوز استاندارد از  این سامانه هم وجود دارد که در ادامه به طور کامل بررسی خواهیم کرد. آشنایی با لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری، نحوه دریافت این مجوز واردات و اصطلاحات مهم بخش مهمی از فعالیت تجاری برون مرزی هر تاجری  است؛ بنابراین در ادامه با ققنوس ترخیص همراه باشید.

آشنایی با مجوز استاندارد برای ترخیص کالا
مجوز استاندارد گمرک

معرفی انواع استاندارد

به طور کلی قبل از بررسی مجوز استاندارد اجباری بهتر است با انواع استاندارد مقداری آشنایی داشته باشید تا کاربرد و عملکرد هرکدام را به خوبی بشناسید. تفاوت منطقه‌ها در واردات و صادرات کالا می‌تواند باعث ایجاد تفاوت در نوع مجوز و استاندارد شود؛ اما به صورت کلی انواع استانداردها در چهار گروه استاندارد ملی، استاندارد منطقه‌ای، استاندارد بین المللی و استاندارد اینکوترمز تقسیم می‌شوند.

  • استاندارد ملی: استاندارد ملی هر کشور معمولا برای محصولاتی تهیه می‌شود که قرار است در داخل کشور به دست مصرف کننده برسند. به طور مثال استاندارد ملی ایران تحت عنوان ISIRI شناخته می‌شود و موسسه استاندارد ملی ایران هر چند وقت یکبار محصولات شرکت‌هایی که زیر نظر استاندارد ایران هستند را مورد آزمایش و ارزیابی قرار می‌دهند.
  • استاندارد منطقه‌ای: استاندارد منطقه‌ای به طور خلاصه برای بهبود رواابط کشورهای موجود در یک منطقه وضع شده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به استاندارد مربوط به اتحادیه اروپا اشاره کرد.
  • استاندارد بین المللی: استاندارد بین المللی به دلیل تبادلات تجاری که میان کشورها در سراسر جهان وجود دارد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این نوع استاندارد مورد تائید تمام کشورها در سراسر جهان است و سازمان بزرگ ایزو در پیدایش این نوع استاندارد نقش داشته است.
  • استاندارد اینکوترمز: استاندارد اینکوترمز توسط اتاق بازرگانی بین المللی برای بیمه، ترخیص کالا، حمل کالا و.. ایجاد شده و مورد تائید بسیاری از کشورها است.

گواهی استاندارد اجباری چیست؟

گواهی استاندارد یا COI در واقع مدرکی است که در طی فرایند واردات و صادرات کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مجوز برای کنترل سطح کیفی محصولات توسط سازمان‌های فعال در این حوزه صادر می‌گردد و پس از انجام آزمایشات و بررسی‌های لازم برای اطمینان از مطابقت محصولات با استانداردهای بین المللی خواهد بود. خوب است بدانید به طور کلی تمام کالاهایی که به کشور ما وارد می‌شوند و باید انواع مجوز واردات را دریافت کنند، در یکی از دو گروه کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری و کالاهای غیرمشمول قرار می‌گیرند. کالاهایی که در لیست مشمول استاندارد اجباری قرار دارند حتما باید گواهی COI که در مبدا یا مقصد صادر می‌شود را ارائه نمایند.

روش‌های دریافت مجوز استاندارد

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، بازرسی و ارزیابی محصولات بر اساس استانداردهای بین المللی صورت می‌گیرد و هم در مبدا و هم در مقصد پس از ارسال کالا شاهد آن خواهید بود. برای اخذ گواهی استاندارد دو روش ارزیابی تطبیق کالا در مبدا و ارزیابی تطبیق کالا در مقصد وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک و مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از یکی از این دو روش میپردازیم.

روش اول؛ ارزیابی تطبیق کالا در مبدا

در این روش برای دریافت مجوز استاندارد کالا قبل از حمل و در مبدا توسط شرکت‌های بازرسی مورد تائید سازمان استاندارد جهت بررسی تطابق مشخصات کالا با استانداردها و ضوابط موجود صورت می‌گیرد. در این روش پس از ورود کالا به کشور، اسناد و نتایج آزمون محصولاتی که گواهی بازرسی را در مبدا اخذ کرده‌اند مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در صورت نداشتن مغایرت گواهی انطباق یا به اصطلاح COC صادر خواهد شد. لازم است بدانید این روش برای اخذ مجوز استاندارد اجباری بیشتر برای ماشین آلات و محموله‌هایی صورت می‌گیرد که گشایش اعتبار اسنادی نزد بانک دارند.

روش دوم؛ ارزیابی تطبیق کالا در مقصد

این روش پس از ورود کالا به گمرک و قبل از ترخیص آن از گمرک انجام می‌شود. در این حالت برای صدور مجوز استاندارد کالاها برای آزمایش و بررسی کیفی و کمی به یکی از آزمایشگاه‌های همکار با سازمان ملی استاندارد ایران ارسال می‌شود تا با بررسی تطابق ویژگی‌های کالا با استانداردهای وضع شده، اجازه ترخیص از گمرک صادر شود. خوب است بدانید معمولا این روش برای محصولاتی که در خطوط تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند یا لازم است به سرعت وارد کشور شوند، انجام می‌گیرد.

اخذ مجوز استاندارد گمرک

همانطور که اشاره کردیم، اکثر کشورها همچون کشور ما جهت کنترل کیفیت و کمیت محصولات، موسسات و آزمایشگاه‌های تخصصی استاندارد کالا دارند. ISO ,TUV ,HDC ,ANSI برخی از استانداردهای جهانی هستند و همواره برای اطمینان خاطر مصرف کنندگان به بررسی سلامت محصولات می‌پردازند.

اگر قصد فعالیت در حوزه واردات کالا را دارید، باید بدانید که برای کالاهای وارداتی نیاز به اخذ مجوز واردات نظیر مجوز استاندارد علاوه بر سایر اسناد و مدارک دارید. کالاهای وارداتی که در لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری قرار دارند، باید گواهی بازرسی یا certificate of inspection را ارائه دهند. این گواهی به دو صورت گواهی در مبدا یا گواهی در مقصد از طریق نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه‌های مربوطه صادر می‌شود.

توجه داشته باشید که برای عقد قرارداد با شرکت‌های بازرسی و اخذ گواهی استاندارد جهت ترخیص کالا باید به نکات مهمی دقت کنید؛ بنابراین برگه خدمات ما در این زمینه را برای مشاوره و راهنمایی بیشتر دنبال کنید. علاوه بر این برای ترخیص کالا از طریق ارزیابی کالا در مبدا نیاز به تهیه و جمع آوری مدارکی دارید که عبارتند از: اصل گواهینامه بازرسی COI ( دریافت شده از شرکت بازرسی کننده تائید صلاحیت شده)، اصل برگه نتایج آزمون ممهور با مهر شرکت بازرسی کننده، اظهارنامه تولیدکننده (MD) یا واردکننده (MD)، ارائه اظهارنامه گمرکی و یا درخواست کتبی از گمرک با ارائه اسناد خرید کالا.

همچنین برای ترخیص کالا از طریق ارزیابی انطباق کالا در مقصد نیاز به تهیه مدارکی همچون اظهارنامه گمرکی یا درخواست کتبی از گمرک با ارائه اسناد خرید کالا، انطباق نتیجه آزمون حاصل از نمومه برداری محصولات توسط  شرکت بازرسی و اصل اظهارنامه تولیدکننده (MD) یا عرضه کننده (SD) در صورت وجود دارید تا بتوانید با ارائه به سازمان مربوطه تائید را دریافت کنید.

آشنایی با مجوز استاندارد برای ترخیص کالا
مجوز استاندارد

چه کالاهایی مشمول استاندارد اجباری هستند؟

هر تاجری برای هرگونه کالایی برای ورود به کشور باید انواع مجوز واردات نظیر مجوز استاندارد را به سازمان‌های مربوطه ارائه دهد تا بتواند فعالیت تجاری و ترخیص کالای خود را به صورت کاملا قانونی به اتمام برساند. هر مجوزی  برای تائید مولفه‌های ویژه‌ای وضع شده است و کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری هستند، هم از نظر کمی و کیفی برای حفظ سلامت مصرف کنندگان مورد آزمایش و بررسی قرار خواهند گرفت.

اسامی محصولاتی که مشمول قوانین استاندارد اجباری می‌شوند را سازمان ملی استاندارد کشور تعیین می‌کند؛ اما به طور کلی اکثر محصولات غذایی، بهداشتی و قطعات صنعتی مشمول این قوانین هستند و حتما باید برای ورود آنها به کشور اقدام به دریافت مجوز استاندارد از روش‌های ذکر کنید. واردات جارو برقی، آبگرمکن، لامپ الکتریکی، وسایل پخت و پز خانگی، انواع موتور سیکلت، انواع تیرآهن، انواع شیرآلات بهداشتی، انواع کولر خانگی، مشعل‌های گازسوز، ماشین آلات تولید نان، ماشین‌های کشاورزی، مبلمان اداری و صندلی‌ها، انواع باتری، انواع کلید، انواع لامپ روشنایی، انواع سیم و کابل، انواع کابل‌های مخابراتی، فلزات گرانبها، انواع عصای معلولین، دستکش جراحی، صندلی و چراغ دندانپزشکی، انواع قطعات خودرو، دوچرخه، موتورسیکلت و کلاه ایمنی، انواع سیمان، انواع شامپو سر، انواع پودر لباسشویی و خمیردندان بخشی از محصولاتی هستند که نیاز به این مجوز دارند.

دلایل اهمیت مجوز استاندارد برای کالاهای وارداتی چیست؟

برای واردات کالاهای خارجی به داخل کشور و استفاده از آن در بازارهای داخل کشور باید مدارک مختلفی تهیه شود که یکی از این مجوزها، مجوز استاندارد اجباری می باشد که تاجران باید برای ترخیص کردن محموله های تجاری وارداتی خود اقدام به تهیه آن نمایند. هدف از وضع قوانینی که تاجران را وادار می کند برای دریافت این مجوز اقدام نمایند، تایید سلامت و کیفیت کالاهای وارداتی می باشد.

تاجران برای دریافت مجوز استاندارد اجباری باید به سازمان استاندارد مراجعه نمایند و نمونه کالایی که از فروشنده دریافت نموده اند را به کارشناسان این سازمان واگذار نموده تا این افراد با انجام آزمایش های مربرطه از اصالت، کیفیت و سلامت کالاهای وارداتی اطمینان حاصل کرده و مجوز استاندارد اجباری را صادر نمایند. از جمله کالاهای وارداتی که وارد کنندگان آن ها باید اقدام به دریافت مجوز استاندارد اجباری نمایند کالاهایی چون مواد غذایی، محصولات آرایشی _ بهداشتی و … می باشد.

دریافت مجوز استاندارد اجباری برای تمامی کالاهای وارداتی اجباری نمی باشد بلکه تنها تعدادی از کالاهای وارداتی نیاز به دریافت این مجوز دارند که در هنگام ثبت سفارش کالا ضروری بودن یا نبودن این مجوز بر اساس اطلاعات محموله تجاری وارداتی در سامانه EPL تعیین خواهد شد.

آیا برای اخذ مجوز استاندارد نیاز به ترخیص کار دارید؟

تاجرانی که اقدام به واردات محموله های تجاری به داخل کشور می نمایند باید برای ترخیص این کالاها از گمرک اقدام به تهیه مدارک و طی کردن مراحل ترخیص کالا نمایند، از آنجایی که دریافت مجوز استاندارد اجباری نیز از جمله مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک به شمار می آید، تاجران می توانند بدون نگرانی، انجام این فرایند را به تیم ترخیص کار مجرب و حرفه ای ما در گروه ققنوس ترخیص واگذار نمایند تا این افراد با استفاده از دانش، مهارت و تجربه ای که در این زمینه دارند، مجوز استاندارد اجباری را در کم ترین زمان ممکن از اداره استاندارد دریافت نمایند.

جمع بندی

همواره برای انجام هر امور تجاری و بازرگانی نیاز به تهیه و دریافت برخی اسناد و مدارک دارید تا به صورت کاملا قانونی موفق به اتمام فرایند شوید. انواع مجوزهای مورد نیاز ترخیص کالا در روند امور و تشریفات گمرکی بسیار موثرند و در بسیاری از مواقع عدم آشنایی کافی تاجران با مجوزها و مراحل مربوطه دچار سردرگمی و اشتباه می‌شوند. همانطور که اشاره کردیم، یکی از مهمترین مجوزهای مورد نیاز مجوز  استاندارد است که برای هر کالای مشمول استاندارد اجباری الزامی است و این گونه محصولات حتما باید مورد آزمایش و بررسی برای اطمینان مصرف کننده قرار بگیرند.

از آنجا که حضور یک تیم متخصص و کارشناسان مجرب برای انجام چنین اموری در زمینه واردات و صادرات کالا بسیار مهم است و در تسریع و تسهیل انجام فرایندها بسیار موثر هستند، پیشنهاد می‌کنیم شرکت ققنوس ترخیص را در زمینه خدمات ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی و ترخیص کالا از گمرک امانات پستی سایر گمرکات کشور در کنار خود داشته باشید تا تمام امور بازرگانی شما به بهترین شکل به انجام برسند.

صدور گواهی استاندارد به چند روش صورت میگیرد؟

برای آزمایش محصولات از نظر کیفی و صدور گواهی استاندارد، دو روش ارزیابی تطبیق کالا در مبدا و مقصد وجود دارد که مورد اول پیش از ورود کالا به گمرک و مورد دوم قبل از ترخیص آن از گمرک انجام میشود.

کدام تجهیزات پزشکی مشمول قانون استاندارد اجباری هستند؟

انواع یونیت، صندلی و چراغ دندانپزشکی، سوزن‌های زیر جلدی سترون شده یکبار مصرف تزریق دندانپزشکی، لوله‌های فولاد زنگ نزن برای ساخت لوازم پزشکی، سرنگ انسولین استریل یکبار مصرف، دستکش جراحی و تجهیزات پزشکی بخشی از کالاهای پزشکی مشمول استاندارد اجباری هستند.

در مرحله ارزیابی کالا در مبدا باید چه مدارکی ارائه شود؟

اصل گواهینامه بازرسی COI، اصل برگه نتایج آزمون ممهور با مهر شرکت بازرسی کننده، اظهارنامه تولیدکننده (MD) یا واردکننده (MD)، ارائه اظهارنامه گمرکی و یا درخواست کتبی از گمرک، مدارکی هستند که باید ارائه دهید.

لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری را چگونه تهیه کنیم؟

لیست کالاهای مشمول قوانین استاندارد اجباری توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین میشود و معمولا در سامانه تجارت قابل دسترسی است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x