لوگو-ققنوس-ترخیص

۴۸۰۰۰۱۱۰ – ۰۲۱

پرداخت برات یا برات وصولی چیست؟ (راهنمای جامع)

پرداخت برات

فهرست مطالب

عدم داشتن اطلاعات کافی در زمینه ابعاد حقوقی اسناد و مدارک تجاری مانند انواع سفته، برات یا برات وصولی موجب ایجاد دردسرهای بزرگی برای تاجران فعال در این زمینه خواهد بود و جهت از بین بردن این آسیب‌ها در نهایت بایستی دارایی خود را به مزایده بگذارید. در واقع می‌توان گفت پرداخت برات به عنوان یکی از اسناد تجاری پرکاربرد در نظر گرفته می‌شود. از این رو در این مقاله از سوی شرکت ققنوس ترخیص قصد داریم تا به ابعاد مختلف این موضوع مانند برات وصولی بپردازیم. اگر شما قصد کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه را دارید در ادامه مقاله همراه ما باشید.

پرداخت برات چیست؟

در واقع می‌توان گفت پرداخت برات به عنوان یکی از اسناد مالی – تجاری در نظر گرفته می‌شود که برخلاف سفته و یا چک از سوی خواهان یا طلبکار به فرد بدهکار داده می‌شود. در صورتی که فرد بدهکار انجام برات را بپذیرد ملزم به پرداخت وجه برات در طی تاریخ معین به طلبکار یا نماینده وی می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت پرداخت برات هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شخصی از شخص دیگری طلب مالی داشته باشد و در عین حال به شخص سومی نیز بدهکار باشد.

در این شرایط فرد می‌تواند طی صادر کردن براتی در وجه شخص طلبکار و به مسئولیت پرداخت کسی که به او بدهکار است، اقدام نماید. موارد گفته شده تعریف کوتاهی از برات وصولی یا پرداخت برات که در ادامه به تعریف بیشتری از آن خواهیم پرداخت.

پرداخت برات
پرداخت برات

پرداخت برات وصولی چیست؟

در بند پیشین برای شما عزیزان مفهوم پرداخت برات را توضیح دادیم. باید اطلاع داشته باشید که برات انواع گوناگونی دارد که یکی از پرکاربردترین انواع برات، برات وصولی یا برات اسنادی وصولی در نظر گرفته می‌شود. این نوع از برات معمولاً برای معاملاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از طرفین معامله در کشور دیگری باشد. در نتیجه چنانچه بدهکار و یا طلبکار در دو کشور گوناگون باشند در کنار توافقنامه خرید و فروش، برات نیز صادر می‌گردد که به آن برات اسنادی وصولی گفته می‌شود.

در زمینه اسناد وصولی این نکته قابل توجه است که نقل و انتقال سند برات بایستی به وسیله سیستم بانکی بین‌المللی صورت بپذیرد که با توجه به تحریم‌های ایران گاهی با مشکلاتی همراه خواهد بود.

انواع پرداخت برات اسنادی وصولی

برات وصولی انواع متفاوتی دارد که هر کدام از آنها عملکرد متفاوتی دارند. در نتیجه با توجه به اهمیت این موضوع در این بخش از مقاله به مهم‌ترین انواع برات اسنادی وصولی می‌پردازیم. امید است با مطالعه ادامه این مقاله بتوانید به اطلاعات خود در زمینه انواع پرداخت برات بیفزایید.

مهم‌ترین انواع برات وصولی اسنادی عبارت است از:

برات اسنادی وصولی دیداری

در صورتی که در کاغذ برات کلمه sight را مشاهده کردید، این به این معنا می‌باشد که این برات از نوع دیداری است. در این نوع از برات فروشنده در برگه دستور وصول به بانک کارگزار خود اعلام خواهد کرد که در ازای دریافت وجه اسناد و برات را در اختیار خریدار قرار دهد. در نتیجه تا هنگامی که خریدار وجهی پرداخت نکند، بانک برات را در اختیار وی قرار نخواهد داد. همچنین گاهی اوقات نیز فروشنده اسناد و مدارک خود را بدون برات از طریق بانک در اختیار خریدار قرار می‌دهد.

برات اسنادی وصولی مدت‌دار

در این حالت جهت گرفتن اسناد و مدارک از جانب خریدار نیازی به پرداخت لحظه‌ای وجه نخواهد بود. در نتیجه فروشنده با توجه به قرارداد، برای مدت ۶۰، ۹۰، ۱۸۰ روزه یا بیشتر از آن براتی صادر می‌کند و از بانک کارگزار خود طلب می‌کند تا بعد از اظهار برات مورد نظر به وسیله خریدار آن را در اختیار وی قرار دهد. لازم است بدانید که خریدار بایستی برگه قبولی نویسی را از سوی بانک کارگزار دریافت کرده و بعد از تکمیل به بانک تحویل دهد.

مهم‌ترین اصطلاحات بازرگانی در زمینه پرداخت برات همواره اصطلاحات متنوعی در این زمینه وجود دارد که بایستی به طور کامل به آنها آشنایی داشته باشید. در ادامه به مهم‌ترین اصطلاحات بازرگانی در زمینه برات وصولی می‌پردازیم.

برات اسنادی وصولی مدت‌دار

مراحل اجرایی روش برات وصولی در پرداخت‌های بین‌الملل

روش برات وصولی در پرداخت‌های بین‌الملل مراحلی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

برات وصولی
برات وصولی

عقد قرارداد

طبیعی است که اولین گام نهایی نمودن قرارداد فروش طرفین معامله است. این قرارداد می‌تواند پیش فاکتور تأیید شده و یا قراردادی جداگانه باشد.

تحویل کالا به سازمان حمل کننده

فروشنده کالا پس از آماده نمودن کالا بایستی محموله را تحویل شرکت حمل و نقل دهد. دریافت مدارک مربوط در مقابل تحویل کالا شرکت حمل کننده کالا نیز بایستی بارنامه و اسناد حمل را به فروشنده ارائه نمایند.

حمل و نقل کالا

حمل کننده پس از تحویل مدارک و اسناد به فروشنده اقدام به حمل محموله به سمت مقصد خواهد کرد.

تحویل مدارک به بانک فروشنده

هم‌زمان فروشنده که مدارک را از سازمان حمل دریافت نموده است آن را به بانک خریدار تحویل خواهد داد و از بانک خود می‌خواهد تا آن را به همراه برات و دستورالعمل‌های موجود به بانک خریدار ارسال نماید.

ارسال اسناد و دستورالعمل‌ها

بانک فروشنده بعد از دریافت اسناد اقدام به ارسال آنها برای بانک خریدار می‌کند.

ابلاغ برات به خریدار توسط بانک خریدار

 بانک خریدار با توجه به دریافت برات و با توجه به دستورالعمل مربوطه موارد ممکن را به خریدار اطلاع می‌دهد.

قبولی برات توسط خریدار و دریافت مدارک

خریدار با توجه به دستورالعمل‌های انجام شده بایستی پرداخت برات را قبول کرده و یا وجه کالا را پرداخت نماید.

ارسال وجه برات از بانک خریدار به سوی بانک فروشنده

بانک خریدار بعد از دریافت مبلغ برات از خریدار و چهارراه برای بانک فروشنده ارسال خواهد کرد.

جمع بندی

در این مقاله از سوی شرکت ققنوس ترخیص به مهم‌ترین اصطلاحات بازرگانی و همچنین پرداخت برات و یا پرداخت وصولی پرداختیم. همان‌طور که اشاره شد پرداخت وصولی به عنوان پرداختی در نظر گرفته می‌شود که از آن در معاملاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از طرفین توافقنامه در کشور دیگری باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که اطلاع داشتن از اصطلاحات بازرگانی به عنوان بخشی حیاتی و ضروری در زمینه واردات و ترخیص کالا در نظر گرفته می‌شود. از این رو شما عزیزان می‌توانید از خدمات شرکت ققنوس ترخیص همانند ثبت سفارش کالا، ترخیص کالا از گمرکات کشور، تأمین و تخصیص ارز بهره‌مند شوید و امورات گمرکی خود را به کارشناسان زبده ما در شرکت ققنوس ترخیص بسپارید.

پرداخت برات به چه معنا است؟

در واقع پرداخت برات یکی از اسناد تجاری و مالی در نظر گرفته می‌شود که از سوی طلبکار به فرد بدهکار داده می‌شود.

پرداخت برات وصولی به چه معناست؟

پرداخت برات وصولی به این معنا می‌باشد که گاهی دو طرف قرارداد در دو کشور متفاوت باشند از این رو بایستی تمهیدات لازم را در نظر داشت که پرداخت برات می‌تواند کمک کننده این موضوع باشد.

پرداخت برات وصولی چند نوع دارد؟

در واقع برات اسنادی وصولی دیداری و برات اسنادی وصولی مدت‌دار به عنوان مهم‌ترین انواع پرداخت اسنادی وصولی در نظر گرفته می‌شود.

مهم‌ترین اصطلاحات بازرگانی در زمینه برات چیست؟

مهم‌ترین اصطلاحات که در زمینه برات مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل خریدار، فروشنده، بانک فروشنده و یا بانک خریدار می‌باشد که این اصطلاحات نسبت به دیگر اصطلاحات مهم‌تر می‌باشند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط