لوگو-ققنوس-ترخیص

مسیرهای گمرکی / مسیر سبز، زرد و قرمز چه تفاوتی دارند؟

مسیرهای گمرکی

فهرست مطالب

تاجرانی که در حوزه صادرات و واردات فعالیت می کنند، به خوبی می دانند که یکی از مهمترین مراحل ترخیص کالا از گمرک، قرار گرفتن در مسیری مناسب از بین دیگر مسیرهای گمرکی موجود است. داشتن آگاهی و دانش کافی درباره چگونگی تعیین مسیر گمرکی، این امکان را به شما می دهد تا تمام این مراحل را با سرعت هر چه بیشتر و در کوتاهترین زمان ممکن طی کنید و همچنین از بروز هر مشکلی جلوگیری کنید. همانطور که گفتیم قرارگیری در مسیر گمرکی مناسب می تواند به شما کمک کند که این پروسه را به بهترین شکل به اتمام برسانید؛ بنابراین خواندن مقالات مفید در این باره باعث می شود که انتخاب های درست تری داشته باشید. ما در این مقاله از ققنوس ترخیص سعی کردیم تمام نکات مورد نیاز را برای شما توضیح دهیم؛ پس با ما همراه باشید تا اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

منظور از مسیرهای سبز، زرد و قرمز گمرکی چیست ؟

از آنجا که در گمرک امکانات محدود می باشد، لازم است مسیرهایی برای بازرسی کالاها تعیین شود تا محموله ها سریع‌تر خارج شوند و همچنین میزان فعالیت های نظارتی در گمرک مدیریت شود. کالاها برای ترخیص از گمرک، در سه مسیر کلی دسته بندی می شوند که به آن مسیرهای گمرکی می گویند. این مسیرها برای بررسی دقیق‌تر کالاها و مدیریت بهتر آنها موثر هستند. بنابراین، برای ترخیص کالا از گمرک ، در ابتدا محموله ها به ثبت می رسند و شماره کوتاژ دریافت می شود و بعد از آن، اظهارنامه مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مسیر خروج برای کالاها مشخص شود. اظهارنامه‌های ترخیص کالا ممکن است در سه مسیر قرمز، زرد و سبز قرار بگیرند.

مسیرهای گمرکی / مسیر سبز، زرد و قرمز چه تفاوتی دارند؟
ترخیص کالا از گمرک

مسیر سبز گمرکی چیست ؟

قرار گرفتن کالا در مسیر سبز به این معنی است که در صورت ارائه اسناد، مدارک، مجوز های اجباری و همچنین صحت اطلاعات درج شده در اظهارنامه و رسید های پرداختی، کالای شما نیازی به دریافت مجوز خاصی نیاز ندارد و شماره ارزیابی از سیستم دریافت می شود. به این صورت فرایند ترخیص کالای شما در کوتاه ترین زمان انجام می شود؛ در بعضی گمرک ها پس از ارائه برخی اظهارنامه ها و بعد از اینکه حق ورودی پرداخت شد، پروانه الکترونیکی در همان زمان صادر می شود. به طور کلی از عواملی که سبب می شوند کالا در مسیر سبز قرار بگیرد می توان به خوش حسابی در تمامی امور مالیاتی، عدم تخلف در استفاده از کارت بازرگانی و عدم وجود هر گونه تخلف در اظهارنامه کالا اشاره کرد.

 مسیر زرد گمرکی چیست ؟

مسیر زرد یکی دیگر از مسیرهای گمرکی است که به سادگی مسیر سبز نیست و زمان بیشتری از شما می گیرد. در این مسیر، کالای شما برای تایید نهایی نیاز به آزمایش دارد و باید تایید شود که استاندارد است. این فرآیند به معنای ارزیابی فیزیکی کالا و بررسی دوباره آن نیست و فقط اسناد آن پیش از درب خروج بررسی می شود و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد به صندوق فرستاده می شود.

مسیر قرمز گمرکی چیست ؟

 اگر کالایی برای ترخیص در مسیر قرمز قرار  بگیرد، نسبت به مسیرهای گمرکی دیگر (سبز و زرد) دیرتر ترخیص می شود و روند طولانی تری را برای ترخیص طی می کند. کالایی که در مسیر قرمز قرار می گیرد نیازمند این است که برای ترخیص کالا از گمرک حتما به صورت فیزیکی مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. مسیر قرمز معمولا برای افرادی که به تازگی کارت بازرگانی خود را دریافت کرده اند تعیین می شود. همچنین اگر اسنادی که برای اظهار کالا در سامانه EPL ارائه شده غیر قابل بررسی باشد، کالا از بین مسیرهای گمرکی دیگر، در مسیر قرمز قرار می گیرد.

 معمولا کالاهایی که از نظر ارزشی لوکس محسوب شوند، در این مسیر قرار می گیرند؛ همچنین لوازم یدکی خودروها و پارچه ها نیز برای ترخیص کالا از گمرک، در مسیر قرمز قرار می گیرند. ما کارشناسان ققنوس ترخیص به شما پیشنهاد می کنیم قبل از شروع این مسیر پر پیچ و خم، با متخصصان این حوزه مشورت نمایید تا در زمان ترخیص به مشکل نخورید و کالایتان در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه از گمرک ترخیص شود.

چگونگی تعیین مسیرهای گمرکی در گمرک

برای آشنایی با چگونگی تعیین مسیر گمرکی باید بدانید طبق قوانین گمرک، در فرایند ترخیص کالا از گمرک بررسی‌های دقیقی باید صورت بگیرد. طی بررسی‌های کارشناسان گمرک مشخص می‌شود که بر اساس شرایط و ضوابط کالای مورد نظر در کدام یک از سه مسیر سبز، زرد و قرمز قرار می‌گیرد. درواقع هدف از انتخاب مسیرهای گمرکی، اعتماد به خدمات گیرنده و اعمال کنترل‌های گمرکی برای اظهارنامه کالاها است و از این طریق اظهارنامه‌ها در کمترین زمان به گیرنده تحویل داده می شوند.

 گمرک با استفاده از يك سامانه هوشمند الكترونيكي اقدام به تعيين مسير براي اظهارنامه‌ها مي‌کند. با استفاده از اين سيستم نيازي به بررسي همه محموله‌هاي وارداتي و كنترل تمامی اسناد آن‌ها جهت تطبيق با عوارض و حقوق اخذ شده نيست و فقط برخي از كالاهاي مشكوك كه احتمال قاچاق و غيرقانوني بودن آن‌ها وجود دارد، مورد ارزيابي دقيق قرار مي‌گيرند. روند كار به این صورت است كه پس از اظهار كالاي وارداتي یا صادراتي مورد نظر براي تعيين مسير گمركي بايد نوبت گرفت تا كارشناسان بر اساس قوانين، مسير گمركي را اعلام نمايد.

مسیرهای گمرکی / مسیر سبز، زرد و قرمز چه تفاوتی دارند؟
چگونگی تعیین مسیر گمرکی

عوامل موثر در تعیین مسیرهای سبز، زرد و قرمز گمرکی

همانطور که گفتیم برای تعیین مسیر های گمرکی، به مدارک ارائه شده صاحب کالا یا  نماینده قانونی آن توجه می شود. از عواملی که تاثیر مستقیم در تعیین این مسیر ها دارد می توان به کشور مبدا در واردات کالا به کشور اشاره کرد زیرا واردات کالا از برخی کشورها دارای قوانین و مقررات خاص خود است که اگر به آنها اشراف کامل نداشته باشید، در گمرک با مشکل مواجه خواهید شد.

مورد بعدی که در تعیین مسیرهای گمرکی بسیار موثر است مدارک مربوط به صاحب کالا می باشد که بررسی می شود آیا در امور تجارت و بازرگانی تخلفی کرده و یا دیرکرد هایی در پرداخت مالیات ها داشته است یا خیر. از موارد بعدی در تعیین مسیر های گمرکی کالا می توان به نو و یا دست دوم بودن کالا، ارزش کالا و همچنین نوع معامله انجام شده بین فروشنده و خریدار اشاره کرد که مسئولین گمرک برای تعیین مسیر های گمرکی به بررسی آنها می پردازند.

مزایای قرار گیری در مسیر سبز گمرکی

 از مزایای ترخیص کالا در مسیر سبز این است که این مسیر آسان ترین و سریعترین روش ترخیص کالا از گمرک، به نسبت دیگر مسیرهای گمرکی می باشد و اکثر کالاهایی که از طریق مسیر سبز از گمرک ترخیص می شوند نیازی به داشتن مجوز استاندارد ندارد؛ همچنین با داشتن مسیر سبز در ترخیص کالا ، تا زمان رسیدن به درب خروج، کالایتان چک نمی شوند و تمامی مراحل ترخیص با سرعت انجام می شود.

به طور کلی می توان از مزایای قرار گیری در مسیر سبز گمرکی به این موارد اشاره کرد: آسان ترین و سریع ترین روش برای ترخیص کالا،  نود درصد کالاهایی که وارد این مسیر می شوند نیاز به استاندارد ندارند، تا درب خروج کالای شما چک نخواهد شد، مراحل به سرعت انجام می شود، مطابقت ارزش سند با ارزش گمرکی، ممکن است ترخیص با این روش تنها نیم ساعت الی یک ساعت طول بکشد.

خدمات مشاوره بازرگانی و گمرکی

افرادی که به عنوان تاجر در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می نمایند، برای داشتن یک تجارت موفق نیاز به اطلاعات درست و دقیق، شناخت کامل در زمینه تجارت از شرایط هر دو کشور مبداء و مقصد، آگاهی کامل از شرایط ترخیص کالا و مسیرهای گمرکی دارند؛ از این رو لازم است تا قبل از آغاز فعالیت تجاری خود به یک مشاور تجاری مراجعه نمایند و در خصوص امور بازرگانی و امور گمرکی مشاوره دریافت نمایند.

مشاوره بازرگانی و گمرکی، در واقع شامل مجموعه ای از راهنمایی های است که باعث می شود تاجران بهترین انتخاب ها را در زمینه نوع کالای وارداتی و یا صادراتی، کشور مبداء و مقصد جهت تجارت، زمان تجارت، میزان سرمایه و.. داشته باشند. بازرگانان می توانند با مراجعه به مشاوران مجرب و حرفه ای ما در گروه ققنوس ترخیص از برترین خدمات مشاوره بازرگانی و گمرکی که شامل موارد زیر می شود برخوردار گردند:

 • اطلاع رسانی از آخرین قوانین وضع شده در رابطه با تجارت در کشور مقصد و مبداء
 • ارائه مشاوره در زمینه انتخاب بهترین کالا
 • پیش بینی میزان سود حاصل با توجه به نوع کالا با در نظر گرفتن تمامی هزینه های تجارت
 • برآورد هزینه های گمرکی
 • انتخاب بهترین کشورها در زمینه تجارت برای واردات یا صادرات کالا
 • انتخاب مطمئن ترین راه های حمل و نقل با کمترین هزینه
 • ارائه اطلاعات در‌ زمینه امور گمرکی، مسیرهای گمرکی و مراحلی که با توجه به نوع کالای وارداتی و یا صادراتی باید طی شود نا فرایند ترخیص کالا به پایان برسد.
 • و …

خدمات شرکت ترخیص کالا

شرکت ققنوس ترخیص یکی از شرکت های فعال و معتبر در زمینه ترخیص کالا است که تاجران می توانند در زمینه ترخیص محموله های تجاری خود از گمرک به آن مراجعه نمایند. شرکت ققنوس ترخیص با توجه به کارشناسان و ترخیص کاران حرفه ای که دارد خدمات گوناگون و متنوعی را به تاجران در این زمینه ارائه می دهد که از جمله این خدمات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ارائه مشاوره بازرگانی به تاجران
 • انجام فرایند دو اظهاری محموله های تجاری
 • پیدا کردن کد تعرفه کمرکی مربوط به کالاهای وارداتی
 • محاسبه هزینه های گمرکی که صاحب کالا برای ترخیص محموله خود موظف به پرداخت آن می باشد.
 • منبع یابی و سورسینگ کالا از بهترین کشورهای مناسب جهت واردات
 • دریافت مجوزهای مورد نیاز برای واردات، صادرات و ترخیص کالا با توجه به نوع محموله تجاری
 • انجام مرحله ثبت سفارش کالا در سامانه epl
 • تهیه مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک درکوتاه ترین زمان ممکن
 • انجام فرایند ترخیص کالا در کوتاه ترین زمان و کم ترین هزینه
 • و …

ویژگی های بهترین شرکت ترخیص کالا

امروزه با توجه به افزایش میزان واردات و صادرات کالا در کشور، شرکت های گوناگونی در زمینه ترخیص کالا از گمرک شروع به فعالیت نموده اند که ممکن است این مسئله در هنگام انتخاب بهترین شرکت ترخیص کالا برای تاجران باعث سردرگمی آن ها شود؛ اما نکته مهم این است که بهترین شرکت های ترخیص کالا دارای یک سری ویژگی های خاص می باشند که با توجه به این ویژگی ها می توان بهترین شرکت های ترخیص کالا را شناسایی نمود. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داشتن اطلاعات کامل، دقیق و مطابق با آخرین تغییرات اعمال شده در زمینه قوانین تجارت بین المللی
 • استفاده از کادر مجرب و حرفه ای که سه ویژگی دانش، مهارت و تجربه برخوردار باشند
 • استفاده از بروز ترین نرم افزارها در زمینه تجارت بین المللی
 • داشتن شناخت و اطلاعات کافی از بهترین شرکت های فعال در زمینن حمل و نقل بین المللی و یا ارائه این سرویس توسط خود شرکت ترخیص کالا
 • دارای سابقه کاری درخشان در گمرک
 • شناخت بهترین شرکت های بیمه جهت معرفی به صاحبان کالا
 • شناخت بهترین و مناسب ترین شرکت ها در زمینه واردات کالا
 • معتبر در زمینه منبع یابی و سورسینگ
 • دارای اطلاعات کافی و بروز در زمینه نقل و انتقالات مالی و داشتن حساب های بانکی خارجی جهت خرید کالا
 • مسلط به تمامی امور ترخیص کالا از گمرک
 • شناخت تمامی گمرک های کشور و معافیت های هر کدام از این گمرک ها
 • رعایت اصل امانتداری در رابطه با امور تجاری صاحبان کالا
 • شناخت دقیق بازارهای جهانی و ارائه اطلاعات لازم به تاجران

جمع بندی

تعیین مسیر مناسب گمرکی یک مسئله بسیار مهم در فرایند ترخیص کالا از گمرک محسوب می شود؛ بنابراین داشتن اطلاعات کافی درباره چگونگی تعیین مسیر گمرکی برای کسانی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند از ملزومات است.

در این مقاله سعی کردیم تا انواع مسیرهای گمرکی را به شما معرفی کنیم و درباره چگونگی تعیین مسیر گمرکی به شما توضیحات لازم را ارائه دهیم؛ همچنین عواملی که تعیین می کنند کالاها در کدام مسیر قرار بگیرند را شرح دادیم و از مزایای قرارگیری در مسیر سبز گمرکی گفتیم. ما به شما پیشنهاد می کنیم برای اینکه اطلاعات خود را افزایش دهید، ققنوس ترخیص را در زمینه ترخیص کالا، تعیین تعرفه گمرکی و مشاوره بازرگانی و.. دنبال کنید؛ همچنین می توانید در صورت نیاز، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

در چه صورت می توان در مسیر سبز گمرکی قرار گرفت؟

با دارا بودن یکسری موارد، کالا می تواند در مسیر سبز گمرکی قرار بگیرد. از این عوامل می توان عدم تخلف در استفاده از کارت بازرگانی، خوش حسابی در تمامی امور مالیاتی و عدم وجود هر گونه تخلف در اظهارنامه کالا را نام برد.

تفاوت بین مسیر زرد گمرکی و مسیر سبز گمرکی چیست؟

مسیر زرد گمرکی مانند مسیر سبز گمرکی ساده نیست و بیشتر طول می کشد. در این مسیر، کالای شما نیاز دارد که آزمایش شود تا مورد تایید واقع شود.

گمرک چگونه برای اظهارنامه مسیر تعیین می کند؟

گمرک با استفاده از يك سامانه هوشمند الكترونیکی براي اظهارنامه‌ ها مسیر تعیین می کند. با استفاده از اين سيستم نيازي به بررسي همه کالاهای وارداتي نيست و فقط بعضی از كالاهاي مشكوك كه احتمال دارد غيرقانوني باشند مورد بررسی قرار مي‌گيرند.

تفاوت مسیر قرمز گمرکی با مسیر زرد و سبز گمرکی چیست؟

کالایی که برای ترخیص در مسیر قرمز قرار  بگیرد، نسبت به مسیر های گمرکی دیگر دیرتر ترخیص می شود. همچنین کالایی که در مسیر قرمز قرار می گیرد باید صورت فیزیکی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x