لوگو-ققنوس-ترخیص

لندینگ کرافت چه نوع وسیله‌ای است؟ (راهنمای کامل)

لندینگ کرافت

فهرست مطالب

لندینگ کرافت یکی از از وسایلی است که بیشترین کاربرد آن در حمل و نقل دریایی می‌باشد. در گذشته از آنها تنها جهت انتقال نیروهای نظامی دریایی استفاده میشد اما در حال حاضر لندینگ کرافت علاوه بر کاربردهای نظامی در حمل و نقل دریایی و به ویژه جابجایی کانتینرها در واردات و صادرات کالا مورداستفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که هزینه لندینگ کرافت بسیار بالا است از این رو از افراد و یا حتی دولت ها ترجیح میدهند لندینگ کرافت را اجاره کنند تا آن را خریداری نمایند‌. در این مقاله که از سوی شرکت ققنوس ترخیص به شما ارائه می‌شود قصد داریم به تعریف، مزایا و معایب این وسیله اشاره کنیم تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات اموری مانند حمل و نقل دریایی را به بهترین نحو انجام دهید. پس در ادامه همراه ما باشید‌.

لندینگ کرافت چه وسیله ای است؟

لندینگ کرافت که برخی در زبان فارسی به آن لندی کرافت نیز می‌گویند، وسیله‌ای جهت حمل و نقل دریایی می‌باشد که برای جابجایی نیروهای نظامی، پیاده کردن نیروهای پیاده نظام و خودروها در ساحل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله به عنوان یک شناور شناخته می‌شود که این شناورها در ابعاد گوناگونی طراحی و ساخته می‌شود. این شناورها معمولاً در بخش نظامی به نام ناوچه آبی خاکی شناخته می‌شوند. آنها یکی از مهم ترین وسایل نقلیه جهت حمل و نقل دریایی کالا می‌باشد هرچند که هزینه لندینگ کرافت بسیار بالاست اما به دلیل ترانزیت کالا و توسعه حمل بار دریایی از صرفه اقتصادی بالایی برای افراد نیز برخوردار است.

این وسیله اولین بار در جنگ جهانی اول استفاده شد و از این وسیله جهت جابجایی و پیاده کردن نیروهای نظامی به ساحل در ابتدا استفاده میشد، اما به مرور و در جنگ جهانی دوم استفاده از لندینگ کرافت بسیار بیشتر شد و بعدا از آن جهت پیاده کردن ادوات نظامی استفاده شد. لازم به ذکر است که امروزه وسیله های ویژه‌ای جهت کاربردهای نظامی طراحی و ساخته شده است که تنها کاربرد آن در بخش نظامی است. از این رو امروزه استفاده از این وسیله بیشتر در صنعت حمل و نقل دریایی جهت جابجایی کانتینر و صادرات و واردات کالا می‌باشد.

لندینگ کرافت چه نوع وسیله‌ای است؟ (راهنمای کامل)
هزینه لندینگ کرافت

این وسیله چگونه حرکت میکند؟

آنها در ابعاد گوناگون با طراحی های متفاوت جهت فراهم کردن نیازهای لجستیکی متفاوتی ساخته می‌شوند. اغلب لندینگ کرافت ها دارای دری در سطح جلویی خود می‌باشند که با باز شدن این در  تبدیل به یک سطح شیب دار شده و به این شکل عمل بارگیری و تخلیه از طریق آنها به آسانی صورت می‌گیرد. از این وسیله در نبردهای جنگ جهانی دوم استفاده گسترده شد. امروزه با اینکه هزینه این وسیله بالا است اما به طور گسترده در حمل و نقل دریایی مورد توجه قرار گرفته است و به طور گستره از آن استفاده می‌شود.

این وسیله که در مقابل بارج ها قرار دارد برخلاف آنها با داشتن موتور می‌تواند توسط نیروی محرکه خود در دریا حرکت کند. همانطور که بارها گفته شد بیشترین کاربرد این وسیله در حمل و نقل دریایی، واردات و صادرات کالا به جزایر و کانال ها می‌باشد.

لندینگ کرافت و بارج چه فرقی با یکدیگر دارند؟

آنها برخلاف بارج ها با نیروی محرکه خودشان حرکت میکند و این دسته از وسایل نقلیه دارای موتور هستند. در واقع لندینگ کرافت نسبت به بارج به شکل کوچکتری طراحی و ساخته می‌شوند که از این وسیله به طور گسترده جهت حمل و نقل دریایی بین بنادر و جزیره ها استفاده می‌گردد. لازم به ذکر است که این وسیله نسبت به بارج ها از سرعت بالاتری برخوردارند. از بارج ها جهت حمل و نقل کالا برای مسافت کوتاه، مبدا و مقصدهای محلی و منطقه‌ای بین جزایر و بنادر استفاده میشود؛ اما از این وسیله در حمل و نقل دریایی جهت صادرات و واردات کالا استفاده می‌شود.

همچنین از دیگر کاربردهای آن می‌توان به حمل و نقل ماشین آلات سنگین، حمل انواع کامیون ها و خودروها و همچنین حمل کانتینرهای بزرگ اشاره کرد. آنها با دارا بودن مشخصاتی مانند آبخور کم و فرم ساده بدنه امکان حمل و نقل دریایی انواع بار ها را در شرایط خاص آب‌های کم عمق و بنادر انجام می دهد.

هزینه این وسیله نسبت به بارج بسیار کمتر است و همانطور که گفته شد، حمل و نقل توسط این وسیله سریع تر و تخلیه آن نیز راحت تر خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است کشورهایی مانند قطر، واردات مواد غذایی به کشور خود را تنها با کانتینرهای یخچالی اجازه می دهد از این رو، این وسیله بهترین گزینه جهت حمل این نوع کانتینر میباشد. با توجه به گفته مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر، لندینگ کرافت ها اجازه حمل مسافر در دریا را ندارد و تنها جهت حمل و نقل دریایی کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه کالاهایی با این وسیله حمل میشوند؟

هزینه این وسیله نسبت به اندازه آن بسیار مناسب و مقرون به صرفه است از این رو از آنها به علت اندازه بزرگ آن جهت حمل و نقل دریایی انواع خودروها، کالاهایی که به شکل فله جابجا می‌شوند و یا حمل و نقل انواع کامیون ها و تریلی ها، انواع کانتینرها و به ویژه کانتینر یخچالی، ماشین آلات سنگین جهت ساخت و ساز راه سازی و.. به طور گسترده استفاده می‌شود. همچنین جهت جابجایی و ارسال کالا به کشورهای عربی فقط میتوان از آنها استفاده کرد؛ چرا که مجوز صادرات به کشورهای عربی تنها در صورت ارسال با این وسیله صادر خواهد شد.

استفاده از آنها هم فرایند تخلیه کالا را آسان تر خواهد کرد و هم تخلیه را سرعت می‌بخشد. همچنین صادرات مواد غذایی و یا کالا به قطر تنها باید با کانتینرهای یخچالی صورت بگیرد در نتیجه لندینگ کرافت بهترین گزینه جهت حمل و نقل دریایی این نوع از کانتینرها میباشد.

کاربرد لندینگ کرافت

وسیله‌ای است که جهت حمل و نقل دریایی کالا استفاده می‌گردد. این وسیله برای مسیرهای کوتاه طراحی شده است و در کنار این موارد، وسیله‌ای است که ازکاربردهای خاص و ویژه‌ای نیز برخوردار است. همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد در جنگ جهانی اول از این وسیله تنها جهت کاربردهای نظامی بهره می‌بردند به طور مثال از این وسیله جهت رساندن نیروی جنگی و ادوات جنگی به بندر ها استفاده میشد، اما امروزه چون هزینه آنها نسبت به دیگر وسایل نقلیه مناسب تر است از آن جهت اهداف تجاری و حمل و نقل دریایی به طور گسترده استفاده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت با این وسیله می‌توان انواع وسایل نقلیه و امکانات صنعتی را جابجا کرد که بعضی از مهمترین مواردی که با استفاده از لندینگ کرافت جابجا می‌شود عبارتند از انواع خودروها، انواع کامیون ها و کانتینرها، مواد فله‌ای، ماشین آلات سنگین و تجهیزات صنعتی می‌باشد. لازم به ذکر است که از این وسیله جهت حمل و نقل دریایی و صادرات و واردات کالا از کشورهای حوزه خلیج فارس به کشور به شکل گسترده استفاده میشود. همچنین اگر تاجران بخواهند به کشورهای مانند امارات، قطر و عمان محصولاتی را ارسال کنند یا از طریق این کشورها اقدام به واردات کالا و ترخیص در گمرک امارات نماید یکی از بهترین انتخاب ها جهت حمل و نقل دریایی استفاده از این وسیله می‌باشد.

بارج چیست؟

لازم به ذکر است که در حمل و نقل دریایی، کالاها به شکل های گوناگونی منتقل می‌شوند جهت حمل و نقل دریایی کالا بایستی با توجه به حجم و مقدار کالا وسیله مد نظر جهت حمل آن را انتخاب کرده و استفاده نمایید. شناورهایی مانند لندینگ کرافت کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت حمل و نقل دریایی را به خود اختصاص دادند و سهم وسیعی را در عرصه تجارت دریایی را از آن خود کردند. بارج یا دوبه یکی از وسایل دیگری است که جهت حمل و نقل دریایی استفاده میشود و در انتقال و حمل و نقل کالا از آن استفاده بسیاری می‌شود. بارج یا دوبه شناورهای کاملاً مسطحی هستند که غالبا به شکل مستطیل هستند و زمانی از آنها استفاده می‌شود که کالا وزن زیادی را نداشته باشد.

بیشتر از بارج ها در رودها و آبراهه ها استفاده می‌شود؛ چرا که این وسیله فاقد موتور و پیشرانه است و کشتی و یا قایق دیگری آن را به جلو می‌راند. همچنین از بارج ها جهت جابجایی انواع کانتینر، گونی و کارتون و پالت ها میتوان استفاده کرد. اگر محصولات شما بزرگ و حجیم نیستند و به نوعی خرده بار به شمار می آیند و برای مقصد با مسافت های کوتاه در نظر گرفته شده‌اند بهتر است از بارج یا دوبه استفاده کنید چرا که هزینه آن بسیار بالا است و از این نظر بارج از قیمت مناسبتری برخوردار است .

لندینگ کرافت چه نوع وسیله‌ای است؟ (راهنمای کامل)
تجهیزات حمل و نقل دریایی

مزایا و معایب استفاده از این وسیله

استفاده گسترده از آنها در حمل و نقل دریایی از مزایا و معایبی نیز برخوردار است. به طور مثال با توجه به اینکه لندینگ کرافت قابلیت تحمل وزن بالایی را دارند می‌توانند بارهای سنگین را جابجا نمایند. همچنین جهت ارسال محموله ها و کالا ها هنگامی که کشتی نمیتواند از رودخانه ها و یا کانال عبور کند استفاده از این وسیله بهترین گزینه می‌باشد. از مزایای دیگر این وسیله، هزینه آن است چرا که هزینه لندینگ کرافت نسبت به کشتی ها بسیار کمتر است. لازم به ذکر است که هنگام استفاده از این وسیله جهت حمل و نقل دریایی دیگر لازم نیست با مشکلات اداری دست و پنجه گرم کنید؛ چرا که جهت حمل کالا توسط آنها لازم به انجام مراحل سخت کمرگی نخواهید بود.

تمام این موارد از مزایای استفاده از این وسیله می‌باشد اما لازم به ذکر است در کنار مزایا معایبی نیز برای آن تعریف شده است. مهمترین معایب استفاده از این وسیله این است که حمل و نقل کالا با لندینگ کرافت به علت نداشتن انبار و محفظه‌ای جهت نگهداری بار از حوادث طبیعی اشاره کرد‌.

اما لازم به ذکر است که در این بین آنهایی با محفظه های سرپوش دار نیز وجود دارد که کالا را از حوادث طبیعی و دریایی حفظ خواهد کرد. با توجه به موارد گفته شده و همچنین با توجه به مقدار و نوع بار میزان هزینه ای که جهت حمل و نقل کالاهای خود در نظر گرفته اید را می‌توانید مشخص کنید که آیا می خواهید از این وسیله جهت حمل و نقل دریایی کالای خود استفاده کنید یا خیر.

به طور کلی می‌توان گفت این وسیله به علت دسترسی آسان، بهترین گزینه جهت حمل و نقل محلی و منطقه‌ای می‌باشد. این وسیله به علت داشتن بدنه ساده با آبخور کم علاوه بر امکان حمل و نقل انواع بارها گزینه ای بسیار مناسب جهت جابجایی انواع بازارهای صادراتی و وارداتی که در شرایط خاص با آبهای کم و بنادر با امکانات کم هستند نیز مناسب است.

معرفی انواع تجهیزات دریایی

جهت حمل و نقل دریایی از تجهیزات و امکانات متنوعی استفاده می‌شود که استفاده از این تجهیزات جهت انجام درست و با سرعت مناسب برای حمل و نقل دریایی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. از این رو از در ادامه این مطلب به مهمترین تجهیزات حمل و نقل دریایی که استفاده بسیار گسترده‌ای در عرصه حمل و نقل دریایی دارند، می‌پردازیم.

مهمترین تجهیزات دریایی جهت حمل و نقل دریایی عبارتند از:

انواع شناورها

این نوع از تجهیزات دریایی شامل شناورهای حفاری جهت کاوش و اکتشافات، تجهیزات زیر دریایی جهت تکمیل چاه‌ کشف شده و استخراجی ، شناورهای بررسی لرزه‌ای، شناورهای لوله کشی، شناور های آینده نگر و انواع یخ شکن ها می‌شود.

از دیگر تجهیزات دریایی می توان به دیگ های دریایی، دستگاه پیشرانه، ابزار الکتریکی و ارتباطات درون کشتی که شامل فیلترهای دریایی، دیگ های بخار الکتریکی، فیلترهای دریایی، تجهیزات تهویه مطبوع، تجهیزات لوله کشی، پزشکی و غیره می شود می گردد.

انواع تاسیسات برقی دریایی

این نوع از تجهیزات دریایی شامل نیروگاه های الکتریکی و دریایی، واحدهای توزیع برق دریایی، دستگاه های اتصال تجهیزات گرمایش دریایی و روشنایی دریایی می‌شود.

انواع  لوازم دریایی

این نوع از تجهیزات شامل وسایل ناوبری کشتی، دستگاه های سونار و غیره می‌شود. از دیگر انواع تجهیزات دریایی می‌توان به دستگاه های فعال سازی واحدها، دستگاه های سیستمی و قطعات دریایی و خطوط لوله کشس که شامل اتصال دستی دریایی و از راه دور دریا می‌شود، می‌گردد.

هزینه های حمل بار دریایی به چه عواملی بستگی دارد؟

جهت انجام حمل و نقل دریایی در ابتدای کار بایستی کلیه هزینه های مربوط به ترخیص و حمل و نقل واردات را در نظر داشت تا در نهایت بتوانید بدون مشکل به انجام واردات و یا صادرات کالا بپردازید. در نتیجه در این قسمت به مهمترین هزینه ها جهت انجام حمل و نقل دریایی می‌پردازیم. هزینه های حمل و نقل با توجه به نوع و ماهیت کالا، حجم کالا، وزن کالا و نوع قرارداد خرید می‌تواند متنوع باشد.

نوع محصول

هزینه هر کالا با توجه به اینکه در آن بسته بندی چه چیزی قرار گرفته است و اینکه آیا خطرناک است یا معمولی می‌تواند متفاوت باشد. در صورتی که کالای شما از نوع خطرناک باشد هزینه حمل و نقل به طبع برای آن بیشتر خواهد بود و همچنین شرایط خاصی جهت حمل و نقل آن بایستی رعایت گردد.

وزن و حجم محصول

از دیگر مواردی که در میزان هزینه حمل و نقل دریایی بسیار مورد توجه می‌باشد، حجم و وزن کالا می‌باشد، چرا که این دو عامل مهم و تاثیرگذار تعیین هزینه حمل و نقل می‌باشند. لازم است بدانید که جهت تعیین تأثیر وزن در هزینه حمل و نقل باید دو نوع وزن حجمی و وزن واقعی را در نظر داشت. در واقع وزن واقعی همان عددی است که با قرار دادن کالا روی ترازو دیجیتال خوانده می‌شود و وزن حجمی وزنی است که بایستی از طریق محاسبه به دست آید.

نوع قرارداد کالا

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه حمل و نقل دریایی نوع قرارداد بین فروشنده کالا و خریدار می‌باشد. اگر قرارداد شما از نوع ترم FCA باشد، هزینه های کمتری بر عهده خریدار این محصول می باشد و مسئولیت پرداخت هزینه ها تا پیش از بارگیری با فروشنده خواهد بود. اما اگر قرارداد از نوع دیگری باشد کلیه هزینه ها بر دوش خریدار خواهد بود.

جمع بندی

در این مطلب به لندینگ کرافت که نوعی وسیله نقلیه جهت حمل و نقل دریایی می‌باشد پرداختیم. همچنین به کاربرد استفاده از آن در گذشته که به عنوان وسیله‌ای جهت جا به جایی نیروهای نظامی و ادوات جنگی مورد استفاده قرار میگرفته است نیز پرداختیم. لازم به ذکر است که در حال حاضر علاوه بر استفاده های نظامی و جابجایی نیروهای نظامی از این وسیله جهت جابجایی کانتینرها در تجارت و بازرگانی حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله که از سوی شرکت ققنوس ترخیص به شما ارائه شد تلاش کردیم تا شما را با واژه‌هایی در حیطه حمل و نقل دریایی کالا آشنا سازیم.

ققنوس ترخیص با بیش از هشت سال سابقه آماده ارائه خدماتی چون ترخیص کالا، مشاوره در حیطه تجارت و بازرگانی به شما می‌باشد.لازم به ذکر است کارشناسان مجرب ما در شرکت ققنوس ترخیص امور مربوط به ترخیص کالای از گمرک را برای شما در کمترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام خواهند داد. از دیگر خدمات شرکت ققنوس ترخیص می‌توان به ثبت سفارش کالا، اخذ مجوزات لازم، تامین ارز و ترانزیت بین المللی، انجام امورات مربوط به تشریفات ترخیص بار صادراتی و تشریفات امور گمرکی اشاره کرد که شما عزیزان میتوانید جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در شرکت ققنوس ترخیص تماس حاصل فرمایید.

مهمترین تجهیزات دریایی چیست؟

از مهمترین تجهیزات دریایی که جهت حمل و نقل دریایی به کار گرفته می شود می‌توان به بارج یا دوبه و لندینگ کرافت اشاره کرد.

لندینگ کرافت چیست؟

لندیکرافت وسیله ای است که جهت حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در گذشته بیشتر جهت جابجایی تجهیزات نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بارج چه نوع وسیله ای است؟

بارج یا دوبه وسیله ای است که فاقد موتور می‌باشد و توسط کشتی یا قایق دیگری حمل می‌گردد و بیشتر جهت جابجایی کالاهای سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوامل مهم بر قیمت هزینه حمل و نقل دریایی چیست؟

مهمترین عوامل که تاثیر مستقیمی روی هزینه حمل و نقل دریایی شامل نوع کالا، وزن کالا، حجم کالا، نوع قرارداد و مواردی از این قبیل می‌باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x