لوگو-ققنوس-ترخیص

شماره کوتاژ چیست و چه کاربردی دارد؟

شماره کوتاژ چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

هنگام انجام امور ترخیص کالا در برخی مراحل نیاز به ارائه مدارک و اسنادی دارید تا بتوانید فعالیت قانونی خود را به اثبات برسانید. ثبت اظهارنامه گمرکی یکی از مهمترین و اولین مراحل در ترخیص کالا است و برای معرفی و ثبت اطلاعات کالا و صاحب کالا در سامانه جامع گمرکی صورت می‌گیرد. بلافاصله پس از ثبت اطلاعات خواسته شده در سامانه، شماره اختصاصی و منحصر به فردی تحت عنوان شماره کوتاژ به شما ارائه می‌شود. این شماره جهت انجام هر مرحله از تشریفات گمرکی لازم است و تنها با دریافت شماره کوتاژ ، اجازه انجام امور ترخیص کالا را خواهید شد. بنابراین از آنجا که دریافت آن برای هر تاجر یا بازرگانی ضروری است، لازم است با کاربرد، چگونگی دریافت آن و تنظیم اظهارنامه گمرکی آشنا شوید.

شماره کوتاژ گمرک چیست؟

تنظیم و ثبت اظهارنامه کالاهای وارداتی و صادراتی کالا در سامانه جامع امور گمرکی به آدرس https://clearance-iran.com/epl-system/ صورت می‌گیرد. بلافاصله پس از ثبت اطلاعات خواسته شده مربوط به کالا و صاحب کالا در سامانه EPL، سایت قفل می‌شود و شماره‌ای تحت عنوان شماره کوتاژ به کالای شما تعلق می‌گیرد. این شماره منحصر به فرد است و مختص همان اظهارنامه و کالایی است که در سامانه ثبت شده است. شماره کوتاژ در موقعیت‌‌هایی همچون ثبت شکایت یا شرکت در کمیسیون‌های گمرکی کاربرد دارد و اگر از کوتاژ برای انجام فرایند صادرات کالا از کشور استفاده شود، به آن کوتاژ صادراتی گفته می‌شود. شماره سریال کوتاژ و سریال اظهارنامه از دیگر اصطلاحاتی هستند که برای کوتاژ به کار می‌روند. با ما در ققنوس ترخیص همراه باشید تا به طور کامل به بررسی چگونگی دریافت شماره کوتاژ و مراحل ثبت اظهارنامه گمرکی جهت ترخیص کالا از گمرک بپردازیم.

چگونه شماره کوتاژ را دریافت کنیم؟

همانطور که می‌دانید یکی از مهمترین مراحل جهت ترخیص کالا از گمرک، ثبت اظهارنامه گمرکی می‌باشد. در چند سال اخیر گمرک سعی کرده است با الکترونیکی کردن بسیاری از مراحل بازرگانی به تسریع و تسهیل انجام امور کمک کند؛ به همین دلیل با الکترونیکی شدن ثبت اظهارنامه، صاحب کالا یا حق العملکار گمرک موظف است اقدام به ثبت اطلاعات در سامانه جامع گمرکی کند. سریال اظهارنامه یا شماره کوتاژ بعد از ثبت نهایی اطلاعات در سامانه به هر کالایی تعلق می‌گیرد و شما می‌توانید پس از دریافت آن تمام امور گمرکی را با ارائه شماره کوتاژ دنبال کنید؛ در واقع ماموران گمرکی محصولات وارداتی یا صادراتی شما را با این شماره شناسایی خواهند کرد.

شماره کوتاژ چیست و چه کاربردی دارد؟
شماره کوتاژ برای ترخیص کالا از گمرک

کاربردهای سریال اظهارنامه

سریال اظهارنامه یا شماره کوتاژ، شماره‌ای 8 رقمی است که در تمام مراحل مختلف ترخیص کالا کاربرد دارد. شما از لحظه رسیدن محموله به گمرک تا زمان ترخیص و حتی تحویل کالا از انبار گمرک مربوطه، نیاز به ارائه این شماره هشت رقمی دارید. هنگام بازبینی کالا پس از خروج آن، پیگیری مجوزهای ضروری ترخیص کالا تا زمان حمل و خروج کالا از گمرک و پیگیری صفر تا صد تمام مراحل آزادسازی کالا، اصلی‌ترین کاربردهای کوتاژ هستند.

چگونه شماره کوتاژ را ثبت کنیم؟

همانطور که تا اینجا اشاره کردیم، با ثبت اظهارنامه گمرکی در سامانه جامع گمرکی شماره‌ای تحت عنوان کوتاژ به شما ارائه می‌شود تا بتوانید تمام پیگیری‌های لازم جهت انجام تشریفات گمرکی از لحظه ورود کالا به گمرک کشور تا تحویل کالا را انجام دهید. پس از ثبت اطلاعاتی همچون نوع بسته بندی کالا، نحوه حمل و نقل، تمام اطلاعات مربوط به کالا و سایر مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم، شماره پرونده به همراه بارکد آن به شما نشاده داده خواهد و این شماره در واقع همان کوتاژ کالای شما می‌باشد. اگر این شماره مختص کالای وارداتی باشد به آن کوتاژ وارداتی و اگر برای محصولات صادراتی باشد به آن کوتاژ صادراتی جهت پیگیری اظهانامه گمرکی گفته می‌شود.

سامانه جامع گمرکی یا EPL چیست؟

حجم بالای واردات و صادرات کالا و امور ترخیص کالا، گمرک را وادار به راه اندازی سامانه‌ای به نام EPL کرد تا تا با پیگیری و ثبت الکترونیکی بسیاری از امور گمرکی در وقت و هزینه صاحبان کالا به طور چشمگیری جلوگیری شود و فرایند ترخیص کالا از گمرک با سرعت بیشتری طی شود. ایجاد این سامانه از بسیاری از کاغذ بازی‌ها، صف‌های طولانی و مراجعات حضوری غیرضروری به گمرکات جلوگیری کرد و سبب کنترل بیشتر بر محصولات وارداتی و صادراتی به کشور نیز شد. دریافت شماره کوتاژ یکی از چندین فعالیت قابل انجام و پیگیری در سامانه جامع گمرکی است که پس از  ثبت اظهارنامه در این سامانه به کالای شما اختصاص داده می‌شود.

علت ثبت و دریافت شماره کوتاژ

اختصاص شماره کوتاژ برای هر کالای اظهارشده به دنبال اهدافی همچون پیگیری و کنترل بیشتر بر کالاهای وارداتی و صادراتی ایجاد شده است. به این ترتیب هر کالایی که در سیستم ثبت می‌شود و هر اظهارنامه‌ای که تنظیم می‌شود، مورد بررسی و ارزیابی راحت گمرک قرار می‌گیرد. هدف از بازرسی مشخصات وارد شده در سیستم با خود کالا، بررسی تطابق اطلاعات و مشخصات است. همانطور که اشاره کردیم با شماره سریال اظهارنامه می‌توان کالا را پس از خروج و ترخیص از گمرک نیز پیگیری کرد و برای تمام مراحل ترخیص کالا از گمرک مانند اخذ مجوزهای لازم نظیر مجوز استاندارد گمرکی و خروج بار از انبار نیاز به ارائه شماره کوتاژ 8 رقمی جهت پیگیری وضعیت محصولات دارید. دریافت شماره 8 رقمی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا صفر تا صد مراحل و تشریفات گمرکی را رصد و پیگیری نمایید.

مدارک لازم جهت تنظیم اظهارنامه گمرکی

تنظیم و ثبت اظهارنامه یکی از مهمترین مراحل در ترخیص کالا از گمرک است. برای تنظیم این معرفی نامه نیاز به تهیه برخی مدارک ضروری دارید تا بتوانید براساس اطلاعات ثبت شده در آنها، فرم تعیین شده را تکمیل کنید. پس از ثبت اظهارنامه گمرکی در سامانه لازم است مبلغی را براساس نوع کالای تجاری و بازرگانی پرداخت کنید تا مراحل کنترل و بازرسی را جهت بررسی تطابق مشخصات کالا انجام دهند. موارد زیر مدارک مورد نیاز برای تنظیم و ثبت اظهارنامه هستند:

مراحل ثبت و تنظیم اظهارنامه گمرکی

برای دریافت شماره کوتاژ و ثبت دوراظهاری، در ابتدا باید اطلاعات خواسته شده را جهت تنظیم اظهارنامه در سامانه جامع امور گمرکی وارد کنید. وارد کننده موظف است ارزش کالا را محاسبه کرده و تمام اطلاعات مربوط به کالا را در سامانه وارد نماید تا پس از پذیرش و بررسی آن، کالا برای انجام بازرسی‌های گمرکی آماده شود. در این مرحله باتوجه به نوع مسیر گمرکی، بازرسی فیزیکی صورت می‌گیرد.

پس از انجام بازرسی‌های لازم، ارزیاب گمرک نسبت به بررسی و کنترل متن اظهارنامه، وجوه پرداختی و دیگر دستور العمل‌ها اقدام خواهد کرد تا درصورت تائید، اظهارنامه را امضا و به کارشناس سرویس ارائه دهد. کارشناس سرویس ارزیابی با بررسی صحت اظهار، مدارک را امضا خواهد کرد و در صورت عدم مغایرت به رئیس سرویس ارزیابی برای تائید نهایی ارسال می‌شود. رئیس سرویس ارزیابی نیز شماره ارزیابی تعیین شده توسط سامانه را از طریق شماره عطف و کد اظهارکننده که در اظهارنامه گمرکی درج شده است، فراخوانی می‌کند. پس از انجام این امور، رئیس سرویس ارزیابی باید اظهارنامه را امضا و به واحد صندوق و صدور پروانه ارسال کند.

همانطور که اشاره کردیم، پس از دریافت تائید نهایی از رئیس سرویس ارزیابی و امضای اظهارنامه توسط او، برگه دوراظهاری و فیش بانکی به صندوق تحویل داده خواهد شد. صندوق دار نیز با بررسی تطابق اظهارنامه مربوطه و مبلغ فیش ارائه شده، اطلاعات وارد شده را کنترل و تائید می‌کند. پس از تائید صندوق دار، فیش بانکی از دیگر اسناد جدا می‌شود و پروانه گمرکی آماده چاپ خواهد شد. پروانه گمرکی دریافت شده باید توسط مسئول صندوق مهر و امضا شود تا بتوانید پس از اتمام این مراحل، امور مربوط به ترخیص کالا از گمرک را انجام دهید. توجه داشته باشید که شماره کوتاژ را بلافاصله پس از ثبت اطلاعات در سامانه دریافت کرده‌اید و در تمامی مراحل ترخیص کالا لازم است آن را با خود به همراه داشته باشید.

شماره کوتاژ چیست و چه کاربردی دارد؟
ثبت اظهارنامه گمرکی

در چه مواردی از شماره کوتاژ استفاده میشود؟

یکی از مدارک مهمی که باید در روند ترخیص محموله های تجاری وارداتی از گمرک توسط تاجران تهیه شود شماره کوتاژ می باشد که یک شماره هشت رقمی می باشد. شماره کوتاژ در روند ترخیص محموله های تجاری از گمرک دارای کاربردهای گوناگونی می باشد؛ از این رو شماره کوتاژ از اهمیت بالایی در این فرایند برخوردار شده است. از جمله کاربردهای شماره کوتاژ در امر ترخیص کالا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از جمله کاربردهای شماره کوتاژ می توان به دریافت مجوزهای مربوط به حمل و نقل محموله تجاری وارداتی اشاره کرد.
 • این کد در هنگام بازبینی محموله تجاری وارداتی بعد از خروج کالا از گمرک مورد استفاده قرار می گیرد.
 •  دریافت پروانه سبز گمرکی
 • تعیین مسیر گمرکی محموله تجاری وارداتی
 • تهیه قبض انبار
 • و ….

شماره کوتاژ به چه نام هایی شناخته میشود؟

شماره کوتاژ همان طور که در بالا نیز اشاره شد در روند ترخیص محموله های تجاری وارداتی دارای کاربرد و موارد استفاده گوناگونی می باشد و تاجران، کارشناسان گمرک و سایر افرادی که از این کد استفاده می کنند نام های گوناگونی را برای این کد انتخاب نموده اند. از جمله نام هایی که در عرصه تجارت بین المللی برای شماره کوتاژ مورد استفاده قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سریال اظهار نامه
 • سریال کوتاژ
 • کد کوتاژ
 • شماره کوتاژ
 • و ….

جمع بندی

شماره سریال کوتاژ یا سریال اظهارنامه یکی از مهمترین موارد طی فرایند ترخیص کالا از گمرک است که می‌توان از آن برای پیگیری امور گمرکی، ثبت شکایت یا شرکت در کمیسیون‌های گمرکی استفاده کرد. برای دریافت این شماره لازم است نسبت به تنظیم و ثبت اظهارنامه گمرکی در سامانه EPL اقدام کنید تا بلافاصله پس از ثبت اطلاعات وارد شده، شماره‌ای تحت عنوان شماره کوتاژ به کالای شما تعلق بگیرد.

نمایندگان گمرکی کالای شما را با این کد 8 رقمی شناسایی خواهند کرد؛ بنابراین همانند هر مرحله‌ای از فعالیت‌های واردات و صادرات کالا مهم و ضروری است. از آنجا که همواره بخش بزرگی از دغدغه تجار به چگونگی دریافت مجوزهای لازم، تهیه مدارک و اسناد مورد نیاز و انجام مراحل و تشریفات گمرکی اختصاص دارد، پیشنهاد می‌کنیم با مشاهده خدمات ققنوس ترخیص در زمینه واردات، صادرات و ترخیص کالا از گمرکات سراسر کشور به تجارت موفق بین المللی خود بپردازید.

ثبت اظهارنامه گمرکی در کدام سامانه صورت میگیرد؟

برای تنظیم و ثبت اظهارنامه گمرکی لازم است در سامانه جامع گمرکی ثبت نام کرده و نسبت به تکمیل فرم معرفی نامه اقدام کنید.

چه زمانی میتوانیم شماره کوتاژ را دریافت کنیم؟

بلافاصله پس از ثبت اظهارنامه در سامانه EPL، شماره‌ای 8 رقمی تحت عنوان شماره کوتاژ به کالای شما تعلق میگیرد. نمایندگان گمرک کالای شما را با این شماره سریال شناسایی خواهند کرد.

برای دریافت کوتاز کالا نیاز به ارائه چه مدارکی داریم؟

جهت دریافت کوتاژ کالای خود لازم است با به همراه داشتن مدارکی همچون بارنامه، گواهی ترخیصیه، پروفرما، مجوزها و گواهی‌های لازم نسبت به ثبت اظهارنامه و سپس دریافت شماره کوتاژ اقدام کنید.

شماره کوتاژ کالا در کدام مراحل ترخیص کالا از گمرک کاربرد دارد؟

با استفاده از کوتاژ کالای خود میتوانید تمام مراحل ترخیص کالا از گمرک را پیگیری و رصد نمایید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صادقی

واقعا عالی بود
برقرار باشی مبینا عزیز

مدیریت

👌

مدیریت

ممنون از شما 🙏

نوشته های مرتبط

3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x