لوگو-ققنوس-ترخیص

تفاوت حق العمل کار رسمی گمرک با ترخیص کار چیست؟

حق العمل کار گمرک

فهرست مطالب

همانطور که می دانید، ترخیص کالا از گمرک زمان ‌برترین بخش صادرات و واردات کالا است؛ بنابراین، سرعت در روند ترخیص کالا و انجام امور گمرکی یکی از دغدغه های اصلی بازرگانان است. برای تسریع این پروسه، افرادی به عنوان حق العمل کار رسمی گمرک و یا ترخیص کار گمرک همراه شما هستند تا بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنید. بازرگانان برای اینکه بتوانند این فرایند را بدون هیچ مشکلی طی کنند، ابتدا نیاز به اطلاعات مختلفی در این زمینه مانند اطلاع درباره تفاوت حق العملکار با ترخیصکار دارند.

ما کارشناسان ققنوس ترخیص سعی کردیم تا تمام اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را جمع آوری کنیم و آن را به صورت کامل و جامع در اختیار شما قرار دهیم. با مطالعه این مطلب می توانید دانش خود را در این زمینه افزایش دهید و از بروز هر خسارتی جلوگیری کنید.

حق العمل کار گمرک کیست؟

حق العمل کار رسمی گمرک به دلیل علم و تجربه بالایی که در این حوزه دارد، می تواند برای اشخاص و شرکت های صاحب کالا اقدام به ترخیص کالا نماید و مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت کند. کارمزد باید از طرف صاحب کالا پرداخت شود. مبلغ کارمزد بر اساس توافق دو طرفه تعیین می شود. به دلیل گسترده بودن این حوزه و حساسیت آن، حق العمل کار رسمی گمرک اهمیت ویژه ای در امر صادرات و واردات کالا دارد؛ در صورتی که ترخیص کالا توسط افراد نا آشنا به قوانین و مقررات گمرکی انجام پذیرد، ممکن است باعث بروز مشکلاتی در ترخیص کالا از گمرک گردد.

طبق قانون، پروانه حق العمل کار رسمی گمرک فقط به افرادی داده می شود که در آزمون کارگزاران گمرکی قبول شده باشند. افراد با داشتن این پروانه می توانند در تمام گمرکات کشور به فعالیت بپردازند. پروانه حق العمل کار رسمی گمرک تا یک سال پس از صدور آن اعتبار دارد و در صورت عدم بدهی مالیاتی به مدت دو سال دیگر تمدید می شود. حق العمل کار رسمی گمرک وظیفه مشخصی دارد و حق العمل کاران تفاوتی از لحاظ کاری ندارند. طبق قانون حق العمل کاران به دو گروه اشخاص و شرکتی تقسیم می شوند.

ترخیصکار گمرک کیست؟

ترخیصکار گمرک کسی است که به نمایندگی از واردکننده یا صادرکننده، تمام مراحل ترخیص کالا را انجام می دهد. ترخیص کار گمرک نیز فردی است که به قوانین و مقررات گمرک هر کشوری در مورد ترخیص کالا اطلاعات دارد. فرد بازرگان می تواند با سپردن کارهای ترخیص کالا به ترخیص کار گمرک از تخصص و تجربه او استفاده کرده و بدون معطلی و در زمان تعیین شده کالای خود را بدون هیچ نگرانی ترخیص نماید.

فرآیند ترخیص کالا پروسه پیچیده و زمان بر است و به همین دلیل نیاز به دانش و مهارت کافی دارد تا کالا در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ترخیص کالا شود. اما اگر ترخیص کالای صادراتی و یا وارداتی بیش از زمان ممکن طول بکشد، صاحب کالا متحمل ضرر می شود؛ بنابراین ترخیصکار گمرک می تواند با حضور مداوم در تجارت بین الملل و آگاهی از قوانین و امور تشریفات گمرکی، ترخیص کالا را سریع و با کمترین هزینه انجام دهد.

تفاوت حق العمل کار رسمی گمرک با ترخیص کار چیست؟
وظایف ترخیص کار گمرک

دلایل استخدام ترخیصکار و حق العمل کار برای ترخیص کالا

در هر معامله موفقی طرفین قرارداد باید نسبت به توافقات خود متعهد باشند و کالا و خدمات مورد نظر را طبق قرار سر موعد تحویل دهند. بنابراین هر مشکلی که باعث شود کالا در مدت تعیین شده به دست مشتری نرسد، موجب بروز ضرر می شود. بنابراین توصیه می شود که امور مربوط به تشریفات گمرکی و پروسه ترخیص کالا را فردی انجام دهد که هم به اصول و قوانین گمرکی آگاهی و تسلط کافی دارد و هم تجربه کافی دارد.

همچنین متخصصین این حوزه مانند حق العمل کار رسمی گمرک و ترخیص کار گمرک می توانند بدون تلف کردن وقت و در زمان تعیین شده کالای مورد نظر را ترخیص کرده و از متحمل شدن هزینه های بیشتر جلوگیری نمایند.

حق العمل کار گمرک با ترخیص کار چه تفاوتی دارد؟

از مهمترین تفاوت حق العملکار با ترخیصکار، می توان به دریافت مجوزها و پروانه کاری اشاره کرد که ترخیص کار گمرک را به حق العمل کار رسمی گمرک تبدیل می کند. حق العمل کار رسمی گمرک می تواند به نمایندگی از یک شخص یا شرکت، مراحل ترخیص را طی کند و در مقابل آن هزینه خود را دریافت کند؛ اما ترخیصکار گمرک با وکالتی که از صاحب کالا دارد، هنگام ترخیص کالا  تمام مراحل را به نام صاحب کالا انجام می دهد. در واقع ترخیص کار گمرک نماینده صاحب کالا بوده و مجاز است کارهای صاحب کالا را در غیاب او انجام دهد؛ اما حق العمل کار رسمی گمرک وکالتی از طرف صاحب کالا ندارد، بلکه به نیابت از صاحب کالا کارهای ترخیص را انجام می دهد.

از دیگر تفاوت حق العملکار با ترخیصکار می توان به این اشاره کرد که ترخیص کار گمرک نماینده مستقیم صاحب کالا برای انجام تشریفات گمرکی کالاهایش می باشد و هیچ گونه مسئولیتی در قبال بدهی و یا اقدامات مختلف صاحب کالا یا بازرگان ندارد؛ حتی اگر مشکلی در ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی پیش بیاید، خود بازرگان و صاحب کالا باید پاسخگو باشند؛ اما در مورد حق العمل کار رسمی گمرک باید گفت که او نماینده غیر مستقیم صاحب کالا است و به نمایندگی از او اقدام به ترخیص کالا و فعالیت های لازم جهت پیشبرد اهداف تجارت صاحب کالا انجام می دهد.

نحوه شناسایی یک ترخیصکار معتبر گمرکی

مورد اعتماد بودن ترخیصکار گمرک از مهمترین ویژگی هایی است که باید به آن توجه کرد. ترخیص کار گمرک باید امانت دار خوبی نسبت به کالای مورد نظر باشد. علاوه بر این، ترخیص کار گمرک برای این که بتواند در کار خود موفق شود و برای داشتن مشتری های بیشتر، باید بتواند علاوه بر جلب اعتماد دیگران، به زمان معین شده نیز توجه باشد؛ زیرا بازرگانان به افراد متخصص و ماهری نیاز دارند که بتواند تشریفات مربوط به ترخیص کالا را در کمترین زمان و هزینه ممکن انجام دهد.

از همین جهت، بازرگانان برای ترخیص کالا در کوتاه ترین زمان ممکن ترخیص کارانی را استخدام می کنند که هم هزینه ها را به حداقل ترین حالت ممکن برساند و هم با رساندن به موقع کالا به خریدار سود بازرگانی دریافت نمایند. همچنین شرکت هایی در این زمینه کارآمد هستند که مجوزهای لازم جهت انجام امور گمرکی مربوط به ترخیص کالاها را دارند. این شرکت ها و افراد پروانه حق العمل کاری خود را از اتحادیه کارگزاران گمرکی، پس از قبولی در آزمون هایی که برگزار می شود دریافت می کنند.

عواقب عدم ترخیص به موقع کالا از گمرک

یکی از مهمترین مشکلاتی که در پی عدم ترخیص به موقع کالاها به وجود می آید، متروکه شدن آن ها است. کالای متروکه به آن دسته از کالاهای وارداتی یا صادراتی گفته می شود که بیش از حد مجاز در انبار گمرک نگهداری شده اند. همانطور که می دانید کالاهای وارداتی که به کشورها وارد می شوند، در ابتدا باید از اداره گمرک بگذرند تا به دست صاحبان خود برسند. حال چنانچه کالایی به گمرک وارد شود و صاحب آن پس از گذشت چهار ماه به گمرک مراجعه نکند و یا در ارائه اسناد و مدارک ترخیص کالای وارداتی تاخیر نماید، آن کالا به عنوان کالای متروکه شناخته می شود.

تفاوت حق العمل کار رسمی گمرک با ترخیص کار چیست؟
تفاوت حق العملکار با ترخیصکار

وظایف شرکت ترخیص کالا چیست؟

ارزش مالی کالاهایی که توسط بازرگانان وارد یا صادر می شود بسیار بالاست؛ بنابراین، فرد یا شرکتی که مسئولیت ترخیص کالا را بر عهده دارد باید در ابتدا امانت دار صاحب کالا باشد. معتبر بودن و قابل اعتماد بودن شرکت های ترخیص کاری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا صاحب کالا ترخیص کار گمرک را به وکالت از خود برای ترخیص کالا از گمرک قرار می دهد. از این جهت، برای اینکه شرکت های ترخیص کالا بتوانند اعتماد مشتریان را به خوبی جلب کنند، لازم است که کارت حق العمل کاری را که نشان دهنده صلاحیت شرکت است و مورد تایید گمرک می باشد را دریافت کنند. در صورتی که صلاحیت و توانایی شرکت ترخیص کالا از طرف گمرک تایید شود، اداره گمرک به آن شرکت کارت حق العمل کاری می دهد.

خصوصیات یک حق العمل کار حرفه ای

فردی که به عنوان حق العمل کار گمرک مشغول به کار می شود باید دارای دانش لازم در این زمینه باشد. این فرد در طول مدت فعالیت خود در زمینه حق العمل کاری مهارت های خود را در این زمینه پرورش می دهد و به تدریج با کسب تجربه به یک حق العمل کار حرفه ای تبدیل خواهد شد. تاجرانی که برای ترخیص محموله های تجاری خود از گمرک به دنبال یک حق العمل کار حرفه ای هستند می توانند در این زمینه به حق العمل کاران مجرب ما در گروه ققنوس ترخیص مراجعه نمایند.

از جمله خصوصیات یک حق العمل کار حرفه ای  می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • داشتن اطلاعات کامل و دقیق از قوانین و مقررات گمرک و اصول واردات و صادرات و واردات کالا که توسط دولت هر کشور تعیین می شود.
  • فردی مورد اعتماد باشد.
  • امانت دار باشد.
  • دارای سابقه درخشان در زمینه حق العمل کاری گمرک باشد.
  • با روند تشریفات گمرکی به صورت کامل آشنایی داشته باشد.
  • با توجه به تغییراتی که سالانه بر اساس سیاست های اقتصادی در آیین نامه های گمرکی ایجاد می شود، حق العمل کار باید اطلاعات خود را بروز کند.
  • فرایند ترخیص کالا از گمرک را باید در کوتاه ترین زمان ممکن با توجه به نوع محموله تجاری انجام دهد.
  • با استفاده از راه حل های موجود مانند مراجعه به گمرک های دارای طرح های تخفیفاتی برای پرداخت هزینه های گمرک، هزینه های گمرکی تعلق گرفته به محموله تجاری را کاهش دهد.
  • داشتن کارت بازرگانی که یکی از ابزار های کاری حق العمل کاران محسوب می شود.
  • و ….

اعتبار پروانه حق العمل کاری چقدر است؟

فردی که به عنوان حق العمل کار فعالیت بازرگانی خود را آغاز می نماید باید دارای پروانه حق العمل کاری باشد. این پروانه در واقع مجوزی برای حق العمل کاران برای فعالیت در این زمینه است. پروانه حق العمل کاری گمرک در هر دفعه ای که برای فرد حق العمل کار صادر شود تنها به مدت یک سال اعتبار خواهد داشت. حق العمل کاری که قصد تمدید پروانه کاری خود را دارد باید تا قبل از اتمام تاریخ اعتبار این پروانه درخواست تمدید پروانه حق العمل کاری خود را با باطل کردن تمبر و همچنین دفتر حق العمل کاری خود که مربوط به زمانی اعتبار پروانه فعلی است را به سازمان گمرک ایران ارائه دهد.

کارشناسان این گمرک پس از بررسی دفتر حق العمل کاری فعلی که فعالیت های یک سال اخیر فرد را نشان می دهد، در صورتی که هیچ گونه تخلف و یا محرومیت دائمی یا موقت در آن وجود نداشته باشد، آن را پلمپ کرده و دفتر جدید را امضا نموده و پروانه جدید را صادر می کنند.

پروانه کارگزار گمرکی چیست؟

پروانه حق العمل کاری گمرک همان طور که در قسمت قبلی نیز به آن اشاره شد مجوزی است برای افرادی که بدون وابستگی به شرکت های دولتی قصد دارند در زمینه حق العمل کاری فعالیت نمایند. این افراد با شرکت در آزمون حق العمل کاری گمرک و کسب نمره کافی در این آزمون و همچنین داشتن شرایط لازم برای دریافت این پروانه، موفق به کسب آن خواهند شد.

افرادی که موفق به کسب پروانه کارگزاری گمرک شده اند می توانند با دریافت این وکالت نامه محضری از سمت صاحب کالا، روند ترخیص کالا از گمرک را بدون هیچ گونه مسئولیتی برای صاحب اصلی کالا و با مسئولیت خود، به پایان برسانند. اما کارمندان ارگان های دولتی می توانند این مسئولیت را بدون داشتن پروانه گمرکی و با داشتن مجوز از سوی ارگان مورد نظر برای ترخیص کردن کالاهای وارداتی مربوط به آن ارگان انجام دهند.

چگونگی ثبت اظهار نامه گمرکی توسط حق العملکار گمرک

تنظیم اظهار نامه گمرکی یکی از مهم ترین بخش های ترخیص کالا از گمرک می باشد زیرا گمرک به واسطه ی این فرم از نوع محموله تجاری با خبر خواهند شد. زمانی که صاحبان کالا تنظیم اظهار نامه گمرکی و به طور کلی انجام فرایند ترخیص کالا را بر عهده یک حق العمل کار حرفه ای می گذارند.

حق العمل کار ابتدا به سامانه  جامع امور گمرکی مراجعه نموده و با مراجعه به بخش تنظیم اظهار نامه گمرکی، این فرم را تکمیل خواهد کرد. حق العمل کار در هنگام تکمیل این فرم در بخش مربوط به صاحب کالا، اطلاعات مربوط به صاحب اصلی کالا را وارد نموده و در بخش مربوط به نماینده صاحب کالا باید اطلاعات مربوط به خود را وارد نمایند.

جمع بندی

پیچیدگی قوانین در امور بازرگانی به خصوص در زمینه واردات و صادرات کالا در گمرک باعث می شود تا فردی که قصد فعالیت های تجاری در امر واردات و صادرات کالا داشته باشد، از یک فرد متخصص بخواهد تا کارهای مربوط به امور گمرکات را انجام دهد. در واقع فرد حق العمل کار رسمی گمرک که از طرف صاحب کالا یا فرد بازرگان انتخاب شده واسطه بین بازرگان و گمرک برای انجام تشریفات گمرکی می شود و دستمزدی جهت انجام امور گمرکی دریافت میکنند.

ما در این مقاله سعی کردیم که به تمام نکات مورد نیاز شما، از جمله شرح وظایف حق العمل کار رسمی گمرک و ترخیص کار گمرک، تفاوت حق العملکار با ترخیصکار، علت استخدام حق العمل کار رسمی گمرک و ترخیص کار گمرک و… اشاره کنیم؛ بنابراین با مطالعه این مقاله می توانید به پاسخ تمام سوالات خود دست یابید. همچنین می توانید از خدمات دیگر ما مانند تعیین تعرفه و ارزش کالا، ثبت سفارش بازرگانی ، دریافت ارز مبادله ای و غیره نیز استفاده کنید.

تفاوت حق العمل کار گمرک با ترخیص کار این سازمان چیست؟

تفاوت حق العمل کار گمرک با ترخیص کار گمرک در نوع اختیارات این دو شخصیت حقوقی است. حق العمل کار اختیارات بیشتری را در هنگام ترخیص کالا از گمرک دارد و مسئولیت های این فرایند بر عهده او می باشد تا زمانی که محموله را در خارج از گمرک به صاحب کالا تحویل دهد اما ترخیص کار باید برای انجام هر کدام از مراحل ترخیص کالا، صاحب محموله را درجریان کار قرار دهد.

چرا باید برای ترخیص کالا از حق العمل کار یا ترخیص کار کمک گرفت؟

ترخیص کالا از گمرک به دلیل مدارکی متعددی که باید تهیه شود، بسیار پیچیده و دشوار می باشد از این رو باید انجام این کار بر عهده افرادی باشد که دانش و تجربه لازم در این زمینه را دارند، بر همین اساس صاحبان کالا برای ترخیص محموله های تجاری خود از گمرک می توانند انجام این کار را به ترخیص کاران و یا حق العمل کاران مجرب ما در گروه ققنوس ترخیص واگذار می نمایند.

پروانه گمرکی حق العمل کاری چه مدت اعتبار دارد؟

پروانه گمرکی حق العمل کاری در هر بار صدور دارای یک سال اعتبار خواهد بود که فرد حق العمل کار در این یک سال باید تمامی فعالیت های خود در زمینه ترخیص کالا را در دفتری مخصوص ثبت نمایند و برای تمدید مجدد این پروانه آن را در اختیار کارشناسان سازمان گمرک قرار دهد.

یک حق العمل کار حرفه ای گمرک چه ویژگی هایی دارد؟

از جمله ویژگی های یک حق العمل کار حرفه ای گمرک می توان به مواردی چون مطلع بودن از قوانین گمرکی، آشنایی با تشریفات گمرکی، داشتن مهارت در زمینه ترخیص سریع کالا، داشتن مهارت لازم برای کاهش دادن هزینه های ترخیص کالا، امانت دار بودن، داشتن سابقه کاری درخشان و.. اشاره نمود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حجت اله

درود بر شما لطفاً بفرمایید نرخ دریافتی حق العمل کار گمرک در سال 1402 با 19مورد ترخیص چقدر است

مدیریت

متاسفانه اطلاعی ندارم

علی

سلام میخواستم درباره در امد ترخیص کار بدونم اینکه حد معمول چقدر هستش و اینکه به چه عواملی بستگی داره

مدیریت

سلام وقت بخیر .اطلاعی ندارم متاسفانه اما طبیعتا بستگی به میزان مهارت ترخیصکارداره

حسین

سلام، وقت تون بخیر. من میخواستم توی آزمون کارگزار گمرکی شرکت کنم. میخواستم بپرسم من اگه کارت کارگزار گمرکی رو داشته باشم، واسه ی ترخیص کالا چقدر باید سرمایه داشته باشم؟ یا اینکه هزینه های ترخیص کالا رو باید صاحب کالا پرداخت کنه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین. با تشکر

مدیریت

نیاز به داشتن سرمایه نیست شما در صورت داشتن کارت کارگزاری میتوانید ترخیص کالا های واردکنندگان را انجام دهید و در قبال آن دستمزد دریافت کنید.

نوشته های مرتبط

6
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x