لوگو-ققنوس-ترخیص

ترخیص کالا از گمرک

مهمترین مرحله ای که در واردات و صادرات کالا، به دغدغه اصلی بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی تبدیل شده است فرایند ترخیص کالا از گمرک میباشد. اگر چه در سال های اخیر تلاش شده تا مراحل ترخیص بار از گمرک ساده تر و سریع تر از گذشته انجام بگیرند، با این حال، مراحل ترخیص کالا از گمرکات ایران فرایندی پیچیده و تخصصی است که بدون بهره مندی از دانش فنی و آگاهی از قوانین و مقررات تجاری بین المللی امکان پذیر نخواهد بود. داشتن تجربه عملیاتی جهت انجام این پروسه بسیار حساس، از اهمیت بالایی برخوردار است و طبیعتا هر کسی نمیتواند به راحتی با چالش های ترخیص کالا از گمرک تهران و سایر گمرکات ایران رو به رو شود.

از این جهت، با روند افزایشی ورود انواع کالاها به کشور و تخصصی شدن پروسه واردات و ترخیص کالا از گمرک، نقش شرکت های بازرگانی و ترخیص بار بیش از گذشته به چشم میخورد. شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص به عنوان یکی از شرکت های پیش رو در زمینه خدمات تخصصی ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور، این آمادگی را دارد تا با تسهیل امر واردات و ترخیص بار، به تجربه تجارتی پرسود و البته بدون دردسر کمک کند. بنابراین، اگر شما هم جزو آن دسته از تجار و وارد کنندگانی هستید که قصد واردات کالا به کشور را دارید، یا به تازگی محموله شما وارد گمرکات کشور شده است، با ققنوس ترخیص همراه باشید تا هرآنچه که نیاز دارید را پیرامون ترخیص بار از گمرک در اختیارتان قرار دهیم.

ترخیص کالا

این متن تست میباشد 

این متن تست میباشد این متن تست میباشد این متن تست میباشد 

ترخیص کالا

این متن تست میباشد 

این متن تست میباشد این متن تست میباشد این متن تست میباشد 

ترخیص کالا

این متن تست میباشد 

این متن تست میباشد این متن تست میباشد این متن تست میباشد 

ترخیص کالا

فهرست مطالب

ترخیص کالا چیست ؟

ترخیص کالا از گمرک به کلیه فرایندها و تشریفاتی گفته میشود که منجر به آزادسازی کالای وارداتی و یا صادراتی از گمرک میشود. ترخیص کالا از گمرک فرایندی پیچیده میباشد که توسط افراد واجد صلاحیت که حق العملکار رسمی گمرک شناخته میشوند انجام میگیرد.

سرویس ترخیص کالا که توسط ققنوس ترخیص به مشتریان ارائه میگردد شامل انجام کلیه امور و تشریفات گمرکی کالا در کلیه گمرکات کشور میباشد.

فرایند ترخیص از گمرک در ایران فرایندی بسیار پیجیده و دشوار میباشد و این امر به دلیل قوانین بسیار پیچیده، نامفموم و درگیر بودن چندین سازمان با یکدیگر جهت واردات و یا صادرات کالا میباشد به طوری که گاها برای ترخیص بعضی اقلام نیاز به حدود 6 الی 7 مجوز از سازمان های مجاور گمرک میباشد که این خود نشان دهنده سختی فرایند ترخیص کالا در ایران میباشد

معنی ترخیص کالا

به تمامی مراحل و تشریفاتی که به جهت آزادسازی کالا از قلمروی گمرکی کشور انجام میگیرند، ترخیص کالا از گمرک گفته میشود. برای بررسی دقیق تر معنی ترخیص کالا، باید بگوییم که این فرایند توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی که میتواند شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص باشد، پس از تهیه و آماده سازی مدارک مورد نیاز ترخیص بار از گمرک آغاز میشود. در ادامه، مشخصات کالای وارداتی یا صادراتی که به انبار گمرکی ارسال شده است، باید به گمرک اظهار شود تا امکان انجام سایر مراحل ترخیص کالا وجود داشته باشد.

شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص به عنوان یکی از معتبرترین کارگزاری های حقوقی ایران و با برخورداری از کارگزاران متخصص حقوقی دارای پروانه فعالیت از گمرک ایران، این توانایی را دارد تا صفر تا صد ترخیص کالا از کلیه گمرکات ایران را به انجام برساند. چنانچه برای خروج بار خود از گمرک به خدمات تخصصی و حرفه ای نیاز دارید، کارشناسان ما همراه شما هستند تا این فرایند را در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما به انجام برسانند.

مراحل ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک چیست؟ تمامی مراحلی که شما جهت ثبت سفارش و آزادسازی محموله وارداتی یا صادراتی از گمرک باید انجام دهید، مراحل ترخیص کالا از گمرک هستند که برخی از آنها به صورت حضوری و برخی مراحل به صورت الکترونیکی و در سامانه جامع تجارت انجام میگیرند.

ترخیص کالا از گمرکات ایران به قدری پیچیده و سخت شده است که به طور مستمر نیاز به روزرسانی دانش و اطلاعات و آگاهی از قوانین گمرکی است و این مهمترین دلیلی است که بسیاری از تجار و صاحبان کالا ترجیح میدهند تا به کمک ترخیص کاران گمرکی نسبت به ترخیص کالا از گمرک اقدام نمایند. انجام عملیات گمرکی و مراحل ترخیص کالا از گمرک علاوه بر این که نیاز به دانش و اطلاعات کافی دارد، برخی ریزه کاری ها و جزئیات هستند که تنها با تجربه شرایط مختلف به آنها مسلط خواهید و این امر چیزی نیست که تجار و بازرگانان بتوانند وقت بسیار زیادی را صرف آن کنند. اما همواره پیشنهاد ما این است که نسبت به صفر تا صد مراحل ترخیص کالا به اندازه کافی اطلاع داشته باشید و بتوانید با کمک یک تیم ترخیص کار حرفه‌ای، کالاهای وارداتی یا صادراتی خود را به سرعت و بدون هیچ گونه نگرانی از گمرکات سراسر کشور ترخیص نمایید.

صفر تا صد مراحل ترخیص کالا از گمرک به شرح زیر است که به انجام تمامی این فرایند جهت دریافت مجوز خروج بار از گمرک نیاز دارید:

 • ثبت اظهارنامه گمرکی در سامانه Epl : برای تنظیم و ثبت اظهارنامه گمرکی در سامانه epl نیاز به تهیه مدارکی نظیر بارنامه، ترخیصیه، کارت بازرگانی، گواهی مبدا، پروفرما، کاتالوگ یا بروشور کالا، پکینگ لیست و.. دارید.
 • احراز هویت و تعیین مسیر گمرکی : کارشناسان گمرکی اسناد و مدارک شما را بررسی خواهند کرد و یکی از مسیرهای سبز، زرد یا قرمز گمرکی برای کنترل محموله شما تعیین میشود.
 • کنترل و بازرسی کالا : قرارگیری کالا در مسیرهای قرمز و زرد به منظور بازرسی و ارزیابی مجدد کالاها میباشد.
 • اخذ مجوزهای قانونی : با توجه به نوع کالای خود باید نسبت به اخذ مجوزهای قانونی مانند مجوز استاندارد و بهداشت تقدام نمایید.
 • بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس گمرک : در این مرحله از مراحل ترخیص کالا، تعرفه گمرکی کالا با اسناد ارائه شده مطابقت داده خواهند شد.
 • مراجعه به صندوق و صدور سند ترخیص : با پرداخت هزینه های گمرکی، فیش پروانه سبز گمرکی را دریافت خواهید کرد.
 • انبارداری و اجازه بارگیری : با پرداخت هزینه انبارداری میتوانید محموله خود را از انبار گمرک خارج نمایید.
 • خروج کالا از گمرک

چارت مراحل ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک از زمانی آغاز میشود که بار شما به بندر یا فرودگاه مقصد مورد نظر رسیده باشد. از آنجا که سلسله مراتب ترخیص بار از گمرک پیچیدگی های خاص خود را دارد، بهترین راه برای درک بهتر مراحل ترخیص از گمرک را بررسی چارت مراحل ترخیص کالا از گمرک میدانیم.

کارشناسان ققنوس ترخیص تلاش کرده اند با تهیه چارت زیر، به آشنایی بهتر شما عزیزان با روند ترخیص کالا از کلیه گمرکات ایران کمک بیشتری نمایند. صفر تا صد ترخیص کالا به طور خلاصه به شرح زیر میباشد :

انجام دهنده فعالیت شرح فرایند ترخیص کالا وضعیت موجود
صاحب کالا / نماینده قانونی وی • اظهار الکترونیکی و اخذ شماره سریال
اظهارنامه از سامانه اظهار از راه دور یا EPL • ورود کالا به قلمروی گمرکی و کنترل آن
• اسکن کلیه مدارک اظهار کالا در سامانه
اظهار از راه دور
کارشناسی نهایی و تائید اظهارنامه
سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی • تعیین مسیر اظهارنامه و تعیین باجه کارشناسی به صورت سیستمی و ارجاع به کارتابل کارشناس ذی ربط • ارسال پیامک به صاحب کالا و اطلاع رسانی موضوع کارشناسی نهایی و تائید اظهارنامه
کارشناس سرویس واردات / صادرات بررسی مستندات اسکن شده در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی با توجه به قوانین و مقررات و بخشنامه های ابلاغی که شامل دو حالت میشود: • آیا مستندات کامل است؟ • مسیر اظهارنامه مورد تائید است؟ ادامه تشریفات گمرکی مطابق مسیر اولیه تعیین مسیر اظهارنامه با اخذ تائید رئیس سرویس واردات یا صادرات: • مسیر سبز • مسیر زرد • مسیر قرمز کارشناسی نهایی و تائید اظهارنامه (مسیر سبز گمرکی) اخذ مجوزهای مورد نیاز در صورت لزوم و کارشناسی نهایی و تائید اظهارنامه (مسیر زرد و قرمز گمرکی)
ارزیاب سرویس واردات / صادرات • در صورت نیاز، نمونه برداری و ارسال نمونه به سازمان های ذی ربط جهت تعیین ماهیت کالا • ارزیابی فیزیکی کالا و درج نتایج ارزیابی در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی جهت اطلاع کارشناس ذی ربط کارشناسی نهایی و تائید اظهارنامه اخذ مجوزهای مورد نیاز در صورت لزوم
رئیس سرویس واردات / صادرات بررسی و انطباق مستندات اسکن شده با اصل مستندات فیزیکی • آیا مورد تائید است؟ صدور مجوز مراجعه به درب خروج گمرک

حق‌العمل کار گمرک کیست ؟

حق‌العمل کار یا گاها کارگزار رسمی گمرک شخصی است با ماهیت حقوقی و یا حقیقی که دارای کارت مخصوص بازرگانی و تسبلط کامل بر فرایند ترخیص کالا چه وارداتی و چه صادراتی از گمرک میباشد.

حق‌العمل کار گمرک میتواند به نیابت صاحب کالا کلیه تشریفات گمرکی را بدون حضور صاحب کالا در گمرکات انجام دهد.

کلیه حق‌العمل کاران رسمی گمرک با شرکت در آزمون حق‌العمل کاریی که توسط گمرک هر 5 الی 6 سال یک بار صورت مبپذیرد و قبولی در این ازمون میتوانند به عنوان حق‌العمل کار فعالیت نمایند.

باید توجه کنید وکیل و با کارگزار گمرکی متفاوت است چون افرادی به عنوان کارگزار رسمی گمرک شناخته میشوند که دارای کارت حق‌العمل کاری باشند.

همچنین لازم به ذکر است نماینده امور گمرکی فقط از امکان ترخیص کالای شرکت موکل خود را دارد ولی درصورتی‌که حق‌العمل کار چنین محدودیتی ندارد و می‌تواند برای هزاران شرکت این کار را انجام بدهد.

منظور از تشریفات گمرکی واردات چیست ؟

منظور از تشریفات گمرکی به زبان ساده به معنی رويه گمركي است كه براساس آن كالاهاي وارده و یا صادره براي استفاده در داخل قلمرو گمركي با پرداخت حقوق ورودي و هزينه هاي انجام خدمات و با انجام كليه تشريفات، ترخيص خواهند شد.

تشریفات گمرکی مربوط به انجام فرآيند واردات و یا صادرات از كشور مي باشد بدين طريق كه ابتدا براي گمرك صاحب كالا اظهارنامه مربوطه به همراه اسناد الكترونيك را از طريق وبسایت سامانه جامع امور گمركي به نشاني www.epl.irica.ir ارسال مي نمايد سپس گمرك مربوطه با استفاده از مديريت ريسك اقدام به بررسي اسناد و كالا نموده سپس با اخذ مجوزهاي مقرراتي و قانوني ، پرداخت حقوق ورودي و عوارض متعلقه و صدور پروانه گمركي ، دستور اجازه بارگيري و در نهايت خروج كالا از گمرك را صادر خواهد کرد

فرایندهای انجام تشریفات واردات کالا در گمرک

زمانی که صاحب کالا به گمرک مراجعه کند برای آزاد سازی کالای خود نیاز به طی 7 مرحله اصلی دارد که ما آنرا به عنوان فرایندهای انجام تشریفات واردات کالا در گمرک میشناسیم

این مراحل به شرح زیر میباشند:

 • دريافت اظهارنامه وارداتي به همراه اطلاعات الكترونيك اسناد از طريق سامانه جامع امور گمركي
 • تخصيص شماره ثبت يا سريال
 • تعيين باجه كارشناسي
 • بررسي و ارزيابي بر اساس مديريت ريسك و اخذ مجوزهاي قانوني و مقرراتي مورد نياز
 • پرداخت حقوق ورودي و عوارض متعلقه
 • صدور مجوز بارگيري
 • خروج كالا از گمرك

فرایند ترخیص کالا از گمرک و انجام تشریفات واردات کالا میتواند تسط حق العملکار رسمی گمرک انجام گیرد

کارت بازرگانی چیست ؟

کارت بازرگانی اولین مرحله برای ورود به دنیایی واردات و صادرات و تجارت خارجی میباشد،کارت بازرگانی سندی است که موجب آن می توان اقدام به صادرات و واردات کالا نمود و توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به نام متقاضیان اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر میشود که لازم به ذکر است پیش نیازهای خاصی برای صدور کارت بازرگانی وجود دارد که در اینده به این موارد میپردازیم

البته لازم به ذکر است اگر نیاز به واردات به صورت نمونه دارید نیاز به کارت بازرگانی نخواهید داشت

کارت بازرگانی فقط زمانی مورد نیاز است که تصمیم به واردات و یا صادرات در حجم تجاری کالا نمایید

به صورت کلی برای واردات به روش های زیر و یا اشخاص زیر نیاز به کارت بازرگانی ندارند:

 • شرکتهای تعاونی مرزنشینان
 • ملوانان ایرانی
 • پیله وران در صورت اخذ کارت پیله وری و مجوز ورود از اداره بازرگانی شهر یا استان مربوطه
 • کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغل از وزارت کار وامور اجتماعی
 • کالاهایی که ورود آنها به تشخیص گمرک برای فروش نمی باشد
 • کالاهای مسافری
 • کالاهای هدیه و سوغات که از طریق پست وارد میگردد

لیست اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک

اگر شما تصمیم به واردات کالا دارید پس طبیعتا نیاز به خدمات ترخیص کالا خواهید داشت.

شما به عنوان واردکننده و صاحب کالا باید مدارکی را از قبل آماده سازی کنید تا ضمن فرایند ترخیص به گمرک تحویل دهید که به شرح زیر میباشد:

 • مجوز واردات ( ثبت سفارش )
 • نرخ ارزش کالا
 • پکینگ لیست
 • پروفورما
 • کارت بازرگانی
 • مجوزهای واردات کالا نظیر استاندارد، بهداشت و سایر
 • قبض انبار
 • ترخیصیه

لیست گمرکات تحت پوشش خدمات ما

ققنوس ترخیص به صورت تخصصی کلیه امور ترخیص کالا از گمرکات زیر را برای مشتریان خود ارائه مینماید

 • فرودگاه امام خمینی
 • منطقه ويژه اقتصادي پيام
 • گمرک غرب تهران
 • گمرک شهريار
 • گمرک امانات پستی
 • گمرک سلفچگان
 • گمرک بندر امامخميني
 • گمرک سهلان
 • گمرک جلفا
 • گمرک شهيد رجايي و منطقه ویژه
 • گمرک شهيد باهنر

در صورتی که کالای وارداتی شما به یکی از این 11 گمرک وارد شده است شما میتوانید همین امروز با کارشناسان ققنوس ترخیص تماس حاصل فرمایید تا از شرایط و هزینه ترخیص کالای خود اطمینان حاصل فرمایید

محاسبه هزینه ترخیص کالا از گمرک

هزینه های گمرکی بخش مهمی از فرایند ترخیص کالا از گمرک به شمار میروند که اغلب، در محاسبه و پرداخت آنها دچار اشتباهات مختلفی میشوند. به طور کلی باید بگوییم که هزینه های ترخیص بار از گمرک به دو عامل اساسی بستگی دارند که عبارتند از :

 • مراحل ترخیص کالا توسط چه کسی انجام میشوند؟ اگر فرایند ترخیص بار از گمرک را به فردی باتجربه و متخصص در زمینه ترخیص کالا بسپارید، مطمئن باشید که با آگاهی کاملی که از تمامی فوت و فن های این حیطه دارد، از اتلاف سرمایه شما جلوگیری خواهد کرد.
 • روش ترخیص کالا چگونه است؟ در این بخش چند سوال مطرح است: آیا کاهش هزینه های گمرکی به نفع صاحب بار است؟ شرایط ترخیص کالا به چه صورت است؟ باید بگوییم که مبلغ ترخیص بار تقریبا مشخص است؛ اما در بسیاری از مواقع طبق قواعدی که وجود دارد، کاهش هزینه های گمرکی برابر است با در ریسک قرار دادن کالاها و سرمایه وارد کننده بار. زمانی که متوجه هزینه های بسیار پایین برای ترخیص فوری کالا از گمرک شدید، باید شک کنید؛ چرا که احتمال استفاده از مسیرهای غیرقانونی و ناامن وجود دارد.

برای محاسبه هزینه های ترخیص کالا علاوه بر در نظر گرفتن فاکتورهایی که در بالا توضیح دادیم، باید با یک هزینه اساسی تحت عنوان ارزش سیف کالا آشنا شوید تا بتوانید براساس آن، سایر قیمت های گمرکی را به دست آورید :

 • هزینه سیف کالا : قیمت خود کالا + هزینه بیمه باربری بار + هزینه حمل کالا
 • حقوق ورودی در گمرک : ارزش ریالی سیف کالا * تعرفه کالا (از کتاب مقررات واردات و صادرات)
 • سود بازرگانی : این هزینه تنها به کالاهایی که به صورت واردات قطعی به کشور وارد شده اند، تعلق میگیرد.
 • هزینه وزارت راه : 10 درصد کرایه حمل بار (در صورت حمل بار هوایی با لاین ماهان، از پرداخت این هزینه معاف خواهید شد)
 • عوار هلال احمر : یک درصد حقوق ورودی کالا
 • هزینه اخذ مجوزات و آزمون ها : هزینه ها حین اخذ مجوز ثبت سفارش در سامانه، هزینه های اخذ مجوز حین ترخیص کالا
 • هزینه آزمایشگاه و استاندارد (در صورت نیاز) : طبق وزن ناخالص کالا و نوع انبار نگهداری کالا

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا در حال حاظر بسیار دشوار شده است و این موضوع به علت تعدد مجوزات ترخیص کالا و داشتن پیش نیازهایی نظیر ثبت سفارش گمرکی، تاییده های بانک مرکزی، مجوزات استاندارد و… میباشد.

اما ما در ققنوس ترخیص سعی میکنیم با استفاده از تجارب قبلی و ارتباطات قوی که در بیشتر گمرکات کشور داریم مدت زمان فرایند ترخیص را کاهش دهیم.

در حال حاضر زمان انجام ترخیص کالا برای بارهای هوایی 5 الی 10 روز کاری و برای بارهایی دریایی 10 الی 25روز کاری میباشد

لیست مجوزهای ضروری و مورد نیاز برای ترخیص کالا

لیست کالایی که از طریق گمرکات به کشور وارد میشود در زمان ترخیص کالا با توجه به ماهیت کالا نیاز به مجوزات متناسب به خود را دارا میباشند.

این مجوزها توسط سازمان های همجوار گمرک صادر میگردد. گاها دریافت مجوز از این سازمان ها بسیار فرایند پیچیده، هزینه بر و زمان بری میباشد که 99 درصد واردکنندگان تمایل دارند فرایند ترخیص کالا و اخذ مجوزهای ضروری ضمن ترخیص کالا از گمرک را به شرکت های ترخیص کالا نظیر ققوس ترخیص واگذار نمایند

برخی از مجوزات ضروری ضمن ترخیص به شرح ذیل میباشد:

 • سازمان ملي استاندارد
 • سازمان حفاظت محيط زيست
 • وزارت جهاد كشاورزي
 • سازمان غذا و دارو
 • وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
 • انرژي اتمي
 • وزارت دفاع
 • سازمان امور مالياتي
 • سازمان حفظ نباتات
 • سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي
 • كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان
 • سازمان دامپزشكي كشور
 • بانک مرکزی

ترخیص کالاهای تخصصی توسط شرکت ققنوس ترخیص

خدمات ترخیص کالا توسط ققنوس ترخیص در ازای ترخیص انواع کالاهای تخصصی از گمرک انجام میگیرد. چه قصد واردات و ترخیص انواع پوشاک را داشته باشید و چه واردات و ترخیص انواع ورق های فولادی و استیل، ترخیص کاران شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص در گمرکات اختصاصی کشور، آمادگی انجام پروسه ترخیص برای تمامی کالاهای زیر میباشد:

 • ترخیص فولاد
 • ترخیص پارچه
 • ترخیص شیلنگ
 • ترخیص چاپر
 • ترخیص اکچویتور
 • ترخیص لیمیت سوئیچ
 • ترخیص چوب راش
 • ترخیص لوله خرطومی
 • ترخیص درزگیر
 • ترخیص شیرآلات و تجهیزات بهداشتی
 • ترخیص پوشاک
 • ترخیص انواع مواد غذایی
 • ترخیص چسب
 • و…

پیچیدگی های ترخیص کالا از گمرکات ایران و نحوه غلبه بر آنها

در تجارت بین الملل، ترخیص کالا از گمرک امری ضروری و حیاتی است که که جریان روان کالاها و کنترل آنها را در مرزها تضمین میکند؛ اما آیا همانطور که به نظر میرسد، ساده است؟ خیر! چالش ها و پیچیدگی های شرایط ترخیص بار از گمرک در ایران به گونه ای است که آن را سخت ترین مرحله از واردات یا صادرات کالا میشناسیم. از قوانین و دستورالعمل های پیچیده گمرکی گرفته تا کاغذ بازی ها و تاخیر در روند رسیدگی به اظهارنامه ها، همگی باعث شده اند تا مراحل ترخیص کالا با موانع زیادی رو به رو باشد و زنجیره تامین بسیاری از تجار و بازرگانان را مختل نماید.
یکی از بهترین راهکارها برای غلبه بر پیچیدگی های ترخیص کالا از کلیه گمرکات ایران این است که چالش ها و نحوه غلبه بر آنها را بشناسید؛ به همین دلیل، رایج ترین موانع ترخیص کالا و راه حل های کنترل آنها را در ادامه بررسی کرده ایم تا دیگر نگرای از بابت این مشکلات نداشته باشید.

درک مقررات پیچیده در تجارت بین ‌المللی

مقررات گمرکی جهت ترخیص کالا از گمرک می‌تواند پیچیده و پیوسته تغییر کنند، این موضوع به ویژه برای کسب‌ و کارهای جدید در حوزه تجارت بین ‌المللی می‌تواند بسیار مشکل‌ ساز باشد. عدم درک درست این مقررات ممکن است منجر به اشتباه در اظهار کالا، تاخیر در تشریفات گمرکی و حتی بروز جریمه های گمرکی شود.

راه ‌حل

برای مقابله با این چالش، تجار و بازرگانان گرامی میتوانند کلیه عملیات گمرکی خود را به حق العملکاران رسمی گمرکی بسپارند. کارشناسان ما در ققنوس ترخیص با تسلط کامل و درک کافی که از پیچ و خم های شرایط ترخیص کالا در ایران و قوانین بین المللی دارند، شما را از آسیب ها و خطرات این حوزه حفظ میکنند.

رسیدگی به تعرفه ‌ها و عوارض گمرکی

تعرفه‌ ها و عوارض گمرکی جزء هزینه ‌های اجتناب‌ ناپذیر در ترخیص کالا از گمرک محسوب می‌شوند. دولت ‌ها این موارد را برای حمایت از صنایع داخلی و کنترل واردات اعمال می‌کنند. محاسبه صحیح این هزینه‌ ها و اطمینان از پرداخت به موقع آنها از تأخیرها و هزینه‌ های اضافی جلوگیری خواهد کرد.

راه‌ حل
تجار و بازرگانان باید تحقیقات دقیقی در مورد تعرفه ‌ها و عوارض مرتبط با محصولات خود را انجام دهند. استفاده از ابزارهای محاسبه و مشاوره‌ گیری از کارشناسان گمرکی شرکت ترخیص کالا ققنوس تریص می‌تواند به اطمینان از پرداخت صحیح و رعایت این موارد کمک کند.

مدیریت اسناد و مدارک ترخیص بار

فرایند ترخیص کالا از گمرک نیازمند مدیریت دقیق و کامل اسنادی است که شامل فاکتورها، بارنامه ‌ها، پکینگ لیست و گواهی‌های مبدا می‌شود. ارائه اسناد به صورت ناقص یا نادرست می‌تواند منجر به رد شدن در گمرک و توقف عملیات گمرکی شود.

راه‌ حل
استفاده از یک سیستم مدیریت اسناد قوی بسیار اهمیت دارد. شرکت ‌ها باید سوابق خود را به خوبی سازماندهی کرده و به‌روز نگه دارند تا فرآیند ترخیص کالا از گمرک را تسهیل نمایند.

مقابله با تاخیرها

تأخیر در گمرک ممکن است برای تجار و بازرگانان خسته ‌کننده و هزینه ‌بر باشد. عوامل مختلفی مانند بازرسی‌ها، مسائل اداری یا ازدحام در بنادر، اغلب باعث ایجاد تاخیر در عملیات ترخیص بار از گمرک می شوند.

راه‌ حل

برای کاهش تاخیر، تجار و بازرگانان گرامی باید زمان ‌بندی دقیقی برای شروع فرایند ترخیص کالا و حمل و نقل بار خود داشته باشند. همچنین، برقراری روابط مؤثر با مقامات گمرکی می‌تواند در تسریع فرآیند ترخیص کالا در صورتی که مشکلاتی به وجود آمده باشد، کمک کند.

زبان و موانع فرهنگی

تجارت بین ‌المللی معمولاً شامل تعامل با مقامات گمرکی از کشورهای مختلف با زبان و فرهنگ متفاوت است. این مورد ممکن است به وجود سوء تفاهم‌ ها و اشتباهات فرهنگی و زبانی منجر شود که ممکن است منجر به تأخیر یا مشکلات مرتبط با انطباق شود.

راه‌ حل

استخدام مترجم و همکاری با شرکت های بازرگانی که که امکانات لازم را برای برقراری ارتباط با خارجی ها دارند، میتواند به تعاملات تجاری شما کمک کند. همچنین، سرمایه‌گذاری در آموزش‌های فرهنگی می‌تواند ارتباطات تجاری را بهبود ببخشد.

رسیدگی به مجوزهای ترخیص کالا

برخی کالاها برای واردات یا صادرات به مجوزهای خاصی نیاز دارند که مراحل اخذ این مجوزها در بسیاری از مواقع، بسیار زمان ‌بر و پیچیده میباشد.

راه ‌حل

تجار و بازرگانان باید پیش از شروع فعالیت تجاری خود، مجوزهای مرتبط با محصولات وارداتی خود را شناسایی کرده و فرآیند درخواست مجوز را از پیش آغاز کنند. همکاری با کارشناسان گمرکی ققنوس ترخیص می‌تواند به تسریع مراحل اخذ مجوزهای ترخیص کالا با استفاده از سرویس های تخصصی در این زمینه، کمک شایانی نماید.

رسیدگی به مسائل انطباق کالاها

عدم رعایت قوانین و مقررات گمرکی می‌تواند منجر به جریمه و آسیب به اعتبار صاحب کالا شود. حفظ انطباق با قوانین و مقرراتی که دائم در حال تغییر هستند، میتواند امری بسیار چالش برانگیز باشد.

راه‌ حل

به ‌روز ماندن با آخرین دستورالعمل ها و مقررات گمرکی و درخواست مشاوره از وکلای حقوقی در صورت لزوم می‌تواند به تجار و بازرگانان کمک کند تا از رعایت این مقررات اطمینان حاصل کنند و از پیامدهای منفی جلوگیری نمایند.

برخورد با کالاهای قاچاق و ممنوعه

مقامات گمرکی برای کشف کالاهای قاچاق و ممنوعه بسیار مراقب و البته، حساس هستند. صاحبان کالاهای وارداتی باید اطمینان حاصل کنند که محموله‌هایشان شامل کالاهای غیرقانونی از لحاظ واردات نمیشوند.

راه‌ حل
محموله‌ها را قبل از صادرات یا واردات به دقت بررسی کرده و ارتباط واضح با مقامات گمرکی را حفظ کنید. انجام کنترل ‌های کیفیت و ایمنی می‌تواند به جلوگیری از واردات کالاهای غیرمجاز کمک کند.

استفاده از فناوری ها

بسیاری از تجار و بازرگانان هنوز از فرآیندهای سنتی و مبتنی بر کاغذ در امور گمرکی و ترخیص کالا استفاده می‌کنند که ممکن است بهره‌وری پایین و خطای بالا داشته باشند.

راه‌ حل

استفاده از ابزارهای دیجیتال مانند اسناد الکترونیکی و نرم‌ افزارهای مدیریت گمرک می‌تواند فرآیندها را ساده‌تر کند، مصرف کاغذ را کاهش دهد و دقت را افزایش دهد.

درک انواع اینکوترمز

اصطلاحات تجاری بین ‌المللی یا اینکوترمز، مسئولیت‌ های خریداران و فروشندگان را در تجارت بین‌ المللی تعیین می‌کنند. سوءتفاهم یا عدم استفاده صحیح از اینکوترمز ممکن است منجر به اختلافات و تاخیر در روند واردات و ترخیص بار از گمرک شود.

راه ‌حل

آموزش همه ذینفعان در مورد اینکوترمز و استفاده صحیح از آنها در توافقات و قراردادها می‌تواند از سوء تفاهمات جلوگیری کرده و تسهیل معاملات تجاری را تضمین نماید.

ترخیص میله های فولادی خوش تراش اتومات

میله فولادی یا به طور کلی، فولادهای خوش تراش از جمله فولادهایی هستند که در زمان ماشین کاری تراشه های کوچک به وجود می آیند. در حقیقت، این کار سبب افزایش قابلیت ماشین کاری مواد میشود؛ از این رو، یکی از کالاهای تخصصی محبوب برای واردات و ترخیص کالا از گمرک به شمار میرود.

ترخیص پارچه ها

یکی از مهمترین کالاهای وارداتی که واردات و ترخیص آن نیاز به رعایت قوانین و مقررات خاصی دارد، واردات و ترخیص پارچه از گمرک میباشد. از جمله قوانینی که در واردات پارچه مطرح است، استفاده از نمونه کالا برای تعیین هزینه های گمرکی میباشد.

ترخیص انواع ماشین آلات کشاورزی

شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص در زمینه واردات و ترخیص انواع ماشین آلات کشاورزی نیز خدمات تخصصی ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور را ارائه میدهد. علی رغم اینکه تولید ماشین آلات کشاورزی در داخل کشور انجام میگیرد، با این حال واردات این گونه کالاها رو به افزایش است. برای اینکه با تاخیر در تحویل کالا و مشکلات گمرکی احتمالی رو به رو نشوید، کارشناسان ما همراه شما هستند تا دچار خسارت و ضرر و زیان نشوید.

ترخیص انواع موبایل

در حال حاضر، گوشی های موبایل از جمله نیازهای اساسی مردم به شمار میروند و روز به روز بر حجم واردات موبایل از کشورهای مختلف به ایران افزوده میشود. از آنجا که واردات و ترخیص موبایل، تجارتی پرسود برای تجار و وارد کنندگان ایرانی میباشد، مهم است که فرایند واردات و ترخیص را به شرکتی بسپارید که حاشیه سود بیشتر را تضمین میکند.

علاوه بر این، سواستفاده های زیادی هم در این زمینه وجود دارند که واردات موبایل را با چالش های بسیاری همراه کرده است. کافی است برای حذف سواستفاده و افزایش سود حاصل از واردات تلفن های همراه، ترخیص موبایل در گمرکات را به شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص بسپارید.

ترخیص انواع چسب ها

واردات و ترخیص چسب در کشور نیز با چالش های بسیاری همراه است و سبب شده تا واردات برندهای ناآشنا و ضعیف رو به افزایش باشد. اما برای اینکه بتوانید چسب های وارداتی خود را از بهترین تامین کننده ها تهیه کنید و تاخیری در روند ترخیص بار از گمرک وجود نداشته باشید، میتوانید از خدمات تخصصی ترخیص کالا توسط ققنوس ترخیص بهره مند شوید.

عوامل موثر بر تعیین مسیرهای گمرکی

امکانات و تجهیزات گمرکی در ایران بسیار محدود میباشند و همین امر سبب شد تا روند ترخیص بار از گمرک با سرعت پایین و مشکلات زیادی انجام بگیرد. اما راه حلی برای چنین مشکلاتی در نظر گرفته شد؛ تعیین مسیرهای گمرکی. مسیرهایی برای کنترل و بازرسی کالا در گمرکات ایران تعیین شدند تا خروج کالاها از گمرک سریع تر انجام بگیرد و نظارت های گمرکی تا حدودی برای برخی کالاها کاهش پیدا کند.
کالاها برای ترخیص از گمرک در سه مسیر گمرکی دسته بندی میشوند که عبارتند از: مسیر سبز، زرد و قرمز گمرکی. پس از ثبت اظهارنامه در سامانه گمرکی و دریافت شماره کوتاژ، با بررسی اظهارنامه توسط کارشناسان گمرکی، یکی از مسیرهای گمرکی برای ترخیص کالا تعیین خواهد شد که شرایط هر یک از آنها به صورت زیر است:

 • مسیر سبز : اغلب کارت های بازرگانی به منظور ترخیص بار از گمرکات ایران در مسیر سبز گمرکی قرار میگیرند. در این مسیر، کالاها با حداقل بررسی ها و با سرعت بالایی از گمرکات خارج میشوند؛ در واقع، کالاها برای خروج نیاز به بررسی طبق استانداردها ندارند.
 • مسیر زرد : کالاهایی که در مسیر زرد گمرکی قرار میگیرند، نیاز به آزمایشگاهی شدن و اخذ مجوزهای استاندارد دارند. با این حال، امکان ترخیص چنین کالاهایی بدون بازرسی فیزیکی و امکان ترخیص در کمتر از سه ماه وجود دارد. البته، شرایط خاصی دارد که کارشناسان ما در ققنوس ترخیص به طور کامل جهت ترخیص فوری کالا از گمرک، شما را راهنمایی میکنند.
 • مسیر قرمز : اگر برای کالایی، مسیر قرمز تعیین گردد، کالا از نظر فیزیکی مورد تحلیل و بازرسی قرار خواهد گرفت.
 • افزون بر اینها، برای تعیین مسیر گمرکی قوانین خاصی وجود دارند که عبارتند از:
 • براساس نام کشور : کشورهای پرریسک
 • براساس صاحب کالا : نام و اعتبار صاحب بار
 • براساس نوع معامله : بدون انتقال ارز و..
 • براساس نماینده ترخیص کالا : اظهارکننده کالا، ترخیص کار و حق العملکار گمرکی
 • براساس ارزش کالا : بیش از یک حجم یا مبلغ دلار به بالا
 • براساس نوع و تعرفه کالا : تعرفه های ممنوع یا مشروط
 • براساس نوع رویه وضعیت کالا : کالای نو و مستعمل

اهمیت حضور ترخیص کاران گمرکی در فرایند ترخیص بار از گمرک

در ابتدا باید بگوییم که ترخیصکار گمرکی کیست؟ ترخیص کار به معنای وکیل یا نماینده‌ ای است که توسط صاحب کالا استخدام می‌شود تا در مراحل ترخیص کالا از گمرک به وی کمک کند. این کمک شامل انجام تمام اسناد و امور قانونی مورد نیاز برای واردات کالاها، تعیین نرخ مالیات و هزینه‌ های گمرکی، و اجرای مراحل مختلف ترخیص می‌شود.

ترخیص کار باید دارای دانش و تجربه کافی در زمینه ترخیص کالا باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن مسائل مرتبط با ترخیص کالاها را حل کند و همچنین در کاهش هزینه ‌ها و زمان مورد نیاز برای ترخیص بار از گمرک به صاحب کالا کمک کند. در کل، ترخیص کار نقش بسیار مهمی در فرآیند واردات کالاها دارد و با اطلاعات به‌روز و تخصص لازم، به صاحب کالا کمک می‌کند تا عملیات ترخیص کالاها به سرعت و به نحوی موفقیت ‌آمیز انجام شود.

ترخیص کار گمرکی باید دارای مجوز کارت ترخیص کاری باشد تا بتواند فعالیت‌ های خود در زمینه ترخیص کالاها را انجام دهد و اعتبار حرفه‌ای خود را اثبات کند. این کارت به عنوان یک مدرک معتبر از سازمان ‌های مربوطه تایید می‌شود و معمولاً به مدت یک سال اعتبار دارد. ترخیص کار می‌تواند تا چهار بار این کارت را تمدید کند، پس اگر بدون مشکلات اخلاقی یا قانونی فعالیت کند، می‌تواند به مدت پنج سال در این حرفه فعالیت کند. پس از اتمام این دوره، باید مجدداً برای اخذ کارت ترخیص کاری اقدام کند.

برای اخذ کارت ترخیص کاری، این نکات نیز مهم هستند:

 • مدارک تحصیلی : ترخیص کار باید دارای مدرک تحصیلی معتبر باشد و حداقل کاردانی امور گمرکی یا کارشناسی در این زمینه را داشته باشد.
 • سوء پیشینه : ترخیص کار نباید دارای سوابق کیفری و قاچاق باشد. این مورد بسیار مهم است تا امانتداری و اعتماد به این فرد تضمین شود.
 • اختیار : ترخیص کار باید دارای اختیارات باشد تا بتواند به صاحب کالا بهترین خدمات را ارائه دهد و کالاها را با امانت مدیریت کند.

در کل، ترخیص کار گمرکی یک شخص با تخصص و تجربه است که به صاحب کالا در شرایط ترخیص کالاها از گمرک کمک می‌کند و باید دارای مجوز و کارت ترخیص کاری معتبر باشد تا فعالیت‌های خود را انجام دهد.

اظهارنامه گمرکی چیست؟

گمرک، به عنوان نقطه مرکزی و هسته فرآیند واردات و صادرات کالا در تمام کشورهای جهان شناخته می‌شود. در این فرآیند، کالاهایی که وارد یا صادر می‌شوند، در ابتدا و انتهای مسیر به گمرک معرفی و برای مدتی در انبار گمرکی نگهداری می‌شوند. قبل از اقدام به ترخیص کالا از گمرک، مفهوم اظهارنامه گمرکی به عنوان یکی از اسناد بسیار مهم در این روند مورد توجه قرار می‌گیرد.

اظهارنامه چیست؟ اظهارنامه کالا به عبارت ساده، یک سند است که اطلاعات مرتبط با کالاهای وارداتی یا صادراتی را به گمرک معرفی میکند. در واقع، این سند به عنوان پایه‌ای برای انجام مراحل ترخیص بار از گمرک استفاده می‌شود.

با توجه به ماده ۵۹ قانون گمرک کشور، فرآیند ترخیص کالاهای صادراتی و وارداتی باید به روشی کاملا مطابق با قوانین گمرک، آیین ‌نامه ‌های اجرائی و مدارکی نظیر اظهارنامه گمرکی انجام شود. به طور خلاصه، در هنگام ترخیص کالا از گمرک، ابتدا مشخصات کالاها از روی اطلاعات موجود در اظهارنامه بررسی می‌شود و در صورت تطابق با اطلاعات ارائه شده توسط صاحب کالا، مجوز ترخیص محموله صادر خواهد شد.

در مرحله بعدی، نیاز به تهیه اظهارنامه گمرکی برای ترخیص کالاها وجود دارد. این اظهارنامه به همراه مدارک مورد نیاز دیگر توسط صاحب کالا یا نماینده او تهیه می‌شود. برای اطلاعات دقیق تر در خصوص اظهارنامه گمرکی و سایر مراحل آن، میتوانید با کارشناسان ققنوس ترخیص تماس بگیرید تا به طور کامل شما را راهنمایی نمایند.

ضرورت اخذ شماره کوتاژ در ترخیص کالا از گمرک

دلیل اهمیت اخذ شماره کوتاژ، به دریافت مجوز لازم برای انجام ادامه مراحل ترخیص بار از گمرک مربوط میشود. در آخرین مرحله از ثبت اطلاعات اظهارنامه در سامانه گمرکی، بلافاصله صفحه وبسایت قفل میشود و شماره ای تحت عنوان شماره کوتاژ به کالای وارداتی یا صادراتی تعلق خواهد گرفت.

این شماره برای هر کالایی کاملا اختصاصی میباشد و به آن، شماره سریال اظهارنامه نیز میگویند. تمامی کارمندان گمرک، کالای وارداتی یا صادراتی شما را به این نام شناسایی خواهند کرد و هنگام اعتراض یا شرکت در کمیسیون های گمرکی نیز به شماره کوتاژ نیاز خواهید داشت. از دیگر کاربردهای شماره کوتاژ عبارتند از:

 • استفاده از شماره کوتاژ زمان بازبینی کالا بعد از خروج
 • امکان پیگیری تمامی مراحل ترخیص کالا با شماره کوتاژ
 • امکان پیگیری مجوزها تا هنگام خروج بار از گمرک

آیا ترخیص کالا بدون ثبت سفارش امکان پذیر است؟

سوال بسیار مهمی است که خیلی از مشتریان ققنوس ترخیص از ما میپرسند. پاسخ این سوال، بله است.

واردات و ترخیص برخی کالاها اعم از:

 • کالای همراه مسافر
 • کالای وارده از طریق پست
 • نمونه تجاری و تولیدی در حد آئین نامه مقررات واردات و صادرات

نیازی به اخذ مجوز ثبت سفارش ندارند. اما سایر کالاها، برای واردات و ترخیص بار از گمرک موظف به اخذ مجوز ثبت سفارش و دریافت کد مربوطه میباشند. بدون انجام ثبت سفارش کالا، امکان واردات به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت. اگر کالاهای شما مشمول اخذ مجوز ثبت سفارش میشوند، کارشناسان ققنوس ترخیص میتوانند در کمتر از 10 روز کاری، این مجوز را بدون هیچ مشکلی دریافت کرده و در اختیار شما قرار دهند.

مجوز ثبت سفارش چقدر اعتبار دارد؟

بدون اخذ مجوز ثبت سفارش، قادر به ادامه فرایند ترخیص کالا از گمرک نخواهید بود. برای ثبت سفارش بازرگانی در سامانه تجارت باید بتوانید اطلاعات خواسته شده در سامانه الکترونیک را بدون اشتباه ثبت نمایید تا پس از بررسی توسط کارشناسان، موفق به دریافت مجوز ثبت سفارش شوید. برای اینکه به مراحل ترخیص بار از گمرک سرعت ببخشیم، خدمات اخذ مجوز ثبت سفارش را در کوتاه ترین زمان ممکن ارائه میدهیم. پروسه انجام ثبت سفارش و دریافت کد مربوطه توسط کارشناسان ما در ققنوس ترخیص، حدود 10 روز کاری طول میکشد که بسته به نوع کالا کارشناسی ها ممکن است کمی متغیر باشد.

مجوزی که پس از ثبت سفارش بازرگانی برای واردات کالاهای شما اخذ میکنیم، مدت زمان مشخصی اعتبار دارد و پس از گذشت مهلت آن؛ اعتبار مجوز به اتمام خواهد رسید. معمولا هر ثبت سفارشی که جهت واردات و ترخیص کالا انجام میگیرد، تا تقریبا 6 ماه اعتبار دارد وارد کننده موظف است در مدت زمان اعلام شده، نسبت به واردات بار و تحویل آن به مرزهای ورودی کشور و گمرکات ایران اقدام نماید.

در صورت اتمام اعتبار ثبت سفارش چه رخ میدهد؟ اگر مهلت ثبت سفارش واردات شما به اتمام برسد، میتوانید با پرداخت مجدد هزینه ها، آن را تمدید نمایید؛ اما به دلیل دشواری های تمدید مجوز، همواره توصیه میکنیم در مدت زمان اعتبار ثبت سفارش نسبت به حمل و ارسال کالا به ایران اقدام کنید.

هزینه ثبت سفارش چقدر است؟ این هزینه در سامانه تجارت محاسبه شده و به شرح ذیل میباشد:

 • هزینه ثبت سفارش بازرگانی معادل نیم درصد ارزش فاکتور کالا میباشد.

مدت زمان مجاز ماندگاری کالا در گمرکات ایران

هر کالایی که به قلمروی گمرکی کشور وارد میشود، به منظور تهیه و جمع آوری اسناد و مدارک مورد نیاز و تکمیل مراحل ترخیص بار از گمرک نیاز به توقف در گمرک دارد؛ اما مدت زمان این توقف با محدودیت هایی همراه است تا بتواند از تجمع کالاها در گمرکات کشور جلوگیری نماید. پس از تاریخ اظهارنامه اجمالی، حداکثر مدت زمانی که کالاها میتوانند در گمرک توقف نمایند، 4 ماه میباشد. این زمان در گمرکات فرودگاهی کشور و به جهت ترخیص بار هوایی، دو ماه است. پس از این تاریخ چه رخ میدهد؟ کالای شما متروکه محسوب خواهد شد.

باید دقت داشته باشید که به محض ورود کالا به انبارهای گمرکی، هزینه های انبارداری محاسبه میشوند و اگر کالاها در کانتینر نگهداری شده باشند، بعد از اتمام فری تایم مشمول هزینه دموراژ به عنوان جریمه خواهند شد. در مدت زمان مشخص شده، صاحب کالا یا نماینده قانونی وی موظف است تا کلیه تشریفات قطعی گمرکی و مسئولیت هایی که برعهده دارد را به انجام برساند تا برای تمدید آن، مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر نشوند.

با توجه به پیچیدگی هایی که مراحل ترخیص کالا از کلیه گمرکات ایران به همراه دارد، و از آنجا که قوانین و مقررات واردات و صادرات مدام در حال تغییر هستند، بهتر است تجار و وارد کنندگان همواره از اطلاعات کافی در حوزه تجارت های بین المللی برخوردار باشند و با شرکت ترخیص کالای معتبر همکاری نمایند. شرکت ترخیص کالایی معتبر است که سابقه و اعتباری درخشان در این زمینه دارا باشد و با مشاوره ها و راهنمایی های مختلف، بهترین مسیر را به صاحبان کالا نشان دهد.

خدمات تخصصی ترخیص بار از گمرک هوایی فرودگاه امام خمینی

ققنوس ترخیص به عنوان یکی از حق العملکاران رسمی گمرک در فرودگاه امام خمینی، افتخار ارائه خدمات تخصصی ترخیص بار از این گمرک را دارا میباشد. با توجه به اینکه گمرک فرودگاه امام خمینی مهمترین ورودی کشور در جهت حمل بار هوایی و ترخیص بار هوایی است، پروسه ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اغلب کالاهای وارداتی به این گمرک، از کشورهایی نظیر امارات متحده عربی، چین، یا سایر کشورهای اروپایی هستند؛ از این رو، اگر تمایل به واردات کالا از این کشورها به صورت حمل بار هوایی را دارید، تیم ما در گمرک فرودگاه امام خمینی آماده است تا 0 تا 100 عملیات گمرکی را به انجام برسانند.

از جمله مزایای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه املم خمینی با تیم مجرب شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ترخیص فوری کالا از گمرک (کالاهای تجاری و غیرتجاری)
 • پروسه راحت اخذ مجوزهای ترخیص کالا از گمرک به دلیل نزدیکی گمرک به تهران
 • کاهش هزینه های حمل و نقل کالا برای رسیدن به مقصد مورد نظر صاحب بار
 • پیگیری سریع و آسان مشکلات احتمالی گمرکی در گمرک فرودگاه امام

خدمات تخصصی ترخیص کالا از گمرک بازرگان

گمرک بازرگان ایران فرصت ‌های بسیاری را برای بازرگانان و تاجران ایجاد کرده است تا با کشورهای مختلف، به خصوص کشورهای اروپایی مانند ترکیه، معاملات تجاری گسترده‌ای را رقم بزنند. همچنین، کشورهایی چون ارمنستان، روسیه، گرجستان و آذربایجان نیز از این مکان بهره‌ برداری کرده و معاملات تجاری خود را با ایران انجام می‌دهند. انواع محصولات از جمله پارچه ‌ها، مواد پلاستیکی و لوازم یدکی از میان کالاهای پرسودی هستند که از این گمرک ترخیص می‌شوند.
باید توجه داشت که این گمرک قوانین سخت‌گیرانه‌ای را جهت ترخیص کالاها اعمال می‌کند. اما با داشتن آگاهی کامل از روند ترخیص کالاها و همکاری با کارشناسان مجرب و متخصص، می‌توان این پروسه را تسهیل بخشید. تجارت پایدار و موفقی در این مکان نیاز به برنامه ‌ریزی دقیق، اطلاعات کافی و همکاری با افراد ماهر و با تجربه دارد. بنابراین، تشکیل یک تیم تخصصی و مشورت با متخصصان ققنوس ترخیص می‌تواند به بازرگانان کمک کند تا مزیت رقابتی خود را تقویت کرده و موفقیت بیشتری در معاملات تجاری داشته باشند.

خدمات تخصصی ترخیص کالا از گمرک شهریار

ترخیص کالا از گمرک شهریار به عنوان تنها گمرک زمینی و تجاری در تهران با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، فرصت ‌های مناسبی را برای تاجران و بازرگانان ایجاد کرده است. این گمرک نقاط مثبت زیادی را داراست که از جمله مهمترین آنها عبارتند از :

 • فضای بزرگ برای تخلیه و بارگیری کالا : گمرک شهریار دارای فضای کافی برای تخلیه و بارگیری کالاهاست. این ویژگی می‌تواند به بازرگانان کمک کند تا به راحتی عملیات لازم را انجام دهند و زمان توقف کالا در گمرک را کاهش دهند.
 • سهولت در روند ترخیص : روند ترخیص کالا از گمرک شهریار به سادگی و به طور سریع قابل انجام است. این امر می‌تواند به بازرگانان کمک کند تا زمان و هزینه ‌های اضافی را کاهش داده و کالاهای خود را به سرعت به مشتریان خود تحویل دهند.
 • قرارگیری در موقعیت استراتژیک : گمرک شهریار در استان تهران و نزدیکی به پایتخت قرار دارد، که باعث می‌شود بازرگانان به راحتی به بازار بزرگ تهران و شبکه حمل و نقل مناسب دسترسی داشته باشند.
 • نزدیکی به فرودگاه بین ‌المللی : نزدیکی گمرک شهریار به فرودگاه بین‌ المللی امام‌خمینی باعث می‌شود که ترخیص کالاها به راحتی انجام شود و بازرگانان به سرعت از این مسیر جهت ترابری هوایی استفاده نمایند.

خدمات تخصصی ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

بندر شهید رجایی در استان هرمزگان، یکی از مهمترین بنادر ایران و نقطه ورود اکثر کالاهای وارداتی به کشور محسوب می‌شود. این بندر با مرز دریایی حدود ۲۳۰۰ کیلومتری واقع در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد. گمرک بندر شهید رجایی بندرعباس از اهمیت اقتصادی و تجاری بسیار بالایی برخوردار بوده و بیش از ۵۵ درصد فعالیت تجاری کشور در آن انجام می‌شود.
این بندر به عنوان یکی از مراکز اصلی واردات و صادرات کشور نه تنها از مرز دریایی بهره‌ بری می‌کند، بلکه به شبکه ‌های حمل و نقل متعددی نیز دسترسی دارد. این شبکه ‌ها شامل خطوط بین المللی راه آهن، ارتباط با جاده ابریشم و فرودگاه ‌های هوایی برای ترانزیت و حمل و نقل کالا می‌شوند.
بندر شهید رجایی علاوه بر مرز دریایی فرصت ‌های بیشتری را نیز ارائه می‌دهد. از جمله این امکانات میتوانیم به دارا بودن اسکله ‌های بزرگ و مناسب، توانایی اتصال به شبکه ‌های مختلف حمل و نقل از جمله حمل و نقل هوایی و راه آهن، تسلط بالای کارکنان به کلیه امور گمرکی و داشتن ۴۰ اسکله به صورت مجزا اشاره کنیم.
به واسطه این مزایا و تسهیلات، بندر شهید رجایی به عنوان یک پایگاه حمل و نقل بین ‌المللی و مرکز تجاری اساسی برای ایران و منطقه شناخته می‌شود و نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌کند.

چگونه از مجوزات لازم جهت ترخیص کالاهای خود مطلع شویم؟

اخذ مجوزات ترخیص بار از گمرک را به هیچ عنوان به بعدا موکول نکنید! تا جایی که ممکن است، پیش از شروع فعالیت تجاری خود، از مجوزهای مورد نیاز جهت ترخیص کالاهای وارداتی خود مطلع شوید و برای دریافت آنها اقدام نمایید تا سبب ایجاد تاخیر در روند ترخیص کالا و بروز سایر مشکلات گمرکی نشوند.

از آنجا که سامانه جامع امور تجارت در جهت تسهیل امور گمرکی برای تجار و وارد کنندگان ایرانی ایجاد شده است، به همین جهت، بازرگانان عزیز میتوانند با ثبت نام در سامانه تجارت و در قسمت مربوطه و با ورود کد تعرفه گمرکی کالا، از نوع مجوزات لازم برای ترخیص بار از گمرک متوجه شوند. البته، میتوانید با استفاده از خدمات تخصصی اخذ مجوزهای ضروری توسط تیم شرکت ترخیص کالا، تمامی مجوزات را بدون دردسرهای کاغذ بازی و مراجعه به سازمان ها دریافت کنید.

لزوم حضور ترخیص کاران ققنوس ترخیص در فرایند ترخیص کالا

ترخیص کالاها و مواد در گمرک یک فرآیند پیچیده و حساس است که نیاز به اطلاعات دقیق و تخصص دارد. از این رو، باید مهمترین مراحل سخت این فرایند را بشناسید تا با لزوم حضور ترخیصکاران جهت ترخیص کالا از گمرک بیشتر آشنا شوید. برخی از مهمترین مراحلی که به خدمات شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص نیاز پیدا خواهید کرد، عبارتند از:

 • فیش و هزینه ‌های گمرکی : در فرآیند ترخیص کالا، شما باید هزینه ‌های مختلفی را پرداخت کنید. این هزینه ‌ها شامل حقوق گمرکی، مالیات و عوارض وارداتی، کرایه حمل و نقل، هزینه‌ های مربوط به انبار‌های گمرکی و سایر هزینه‌های مرتبط با ترخیص می‌شوند.
 • مجوزهای مختلف : برای صادرات و واردات برخی از کالاها و محصولات، شما نیاز به دریافت مجوزهای مختلف دارید. این مجوزها میتواند شامل مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی باشد.

ترخیص کارهای حرفه‌ای و با تجربه ققنوس ترخیص با داشتن اطلاعات به ‌روز در مورد قوانین گمرکی و تعرفه ‌های گمرکی می‌توانند به شما در پروسه ترخیص بار از گمرک و ترخیص فوری کالا از گمرک کمک کنند. ترخیصکاران ما دارای اطلاعات دقیق و مورد نیاز برای ترخیص کالاها و دریافت مجوزهای مرتبط میباشند تا از هر گونه تاخیر یا مشکل در فرآیند گمرکی جلوگیری کنند و اطمینان حاصل کنند که کالاها به صورت قانونی و با دقت به مقصد خود منتقل می‌شوند.

ققنوس ترخیص در زمینه ترخیص بار از گمرک، چه خدماتی را ارائه میدهد؟

ما در ققنوس ترخیص به عنوان حق العملکار رسمی گمرک و با برخورداری از مجوزهای معتبر قانونی و البته، با تکیه بر تجربه و دانشی که در طی سال ها فعالیت تجاری و بازرگانی کسب کرده ایم، امکان ترخیص کالا از کلیه گمرکات ایران با شرایط ویژه را فراهم نموده ایم. تیم متخصص ققنوس ترخیص با حضور مستمر در گمرکات فعال کشور و با بهره گیری از دانش و تجربه خود در این زمینه، همواره تجار و وارد کنندگان زیادی کمک کرده اند تا تجارت پرسودتر و موفق تری را تجربه نمایند. مهمترین خدمات ترخیص کالای ققنوس ترخیص عبارتند از:

 • سرویس های ویژه : ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام، ترخیص کالای قبض شده در گمرک، ترخیص کالا از بندرعباس، ترخیص کالا از گمرک شهریار
 • سایر خدمات : ترخیص کالا از گمرکات تهران، تشریفات ترخیص بار صادراتی، مشاوره بازرگانی و ترخیص کالا، تعیین تعرفه و ارزش کالا، ثبت سفارش بازرگانی

جمع بندی

در صورتی که نیاز به خدمات ترخیص کالا در گمرکات کشور را دارید، از همکاری با یک شرکت ترخیص کالای معتبر غافل نشوید. پیچیدگی های ترخیص بار از گمرک در ایران به گونه ای شده است که نیاز به اطلاعات به روز و تجربه کافی در این زمینه دارد؛ از این رو، برای سهولت در فرایند تجارت بین المللی، در کنار تجار و بازرگانان عزیزی هستیم که به دنبال تجربه راحت و اقتصادی از مراحل ترخیص کالا میباشند. برای استفاده از خدمات تخصصی ترخیص بار توسط شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص، کافی است مشاوره های لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

سوالات متداول ترخیص کالا از گمرک

به کلیه تشریفات گمرکی که در راستای آزاد سازی کالاهای وارداتی و صادراتی از گمرک انجام می شود فرایند ترخیص کالا می گویند. ترخیص کالا از گمرک به دلیل مراحل و مدارکی که باید توسط صاحبان کالا تهیه شود امری پیچیده و دشوار و بسیار حساس می باشد و در صورتی که اطلاعات خواسته شده در هر مرحله به درستی ارائه نشود می تواند مشکلات زیادی را برای صاحب کالا ایجاد کند، از این رو بهتر است تاجران و صاحبان کالا فرایند ترخیص کالا را به ترخیص کاران و حق العمل کاران حرفه ای گروه ققنوس ترخیص واگذار نمایند.

ترخیص کالا از گمرک به دلیل مدارک و مجوزهای گوناگونی که باید توسط تاجران و صاحبان کالا تهیه شود به امری زمان بر و پیچیده تبدیل شده است و گاهی اوقات ممکن است به دلیل بی دقتی و بی تجربه بودن تاجران و صاحبان کالا در تهیه مدارک مورد نیاز خطایی رخ دهد که این روند را چندین ماه به تعویق بی اندازد اما ترخیص کالا در گروه ققنوس با استفاده از ترخیص کاران و حق العمل کاران مجرب و حرفه ای برای بارهای دریایی ۱۰ تا ۲۵ روز و برای بارهای هوایی ۵ تا روز زمان می برد.

کارت بازرگانی یکی از مدارک مهمی است که تاجران جهت ورود به دنیای واردات و صادرات به آن نیاز دارند. این کارت در واقع به منزله ی مجوزی برای واردات کالا به کشور می باشد و به دو دسته افراد حقیقی و حقوقی تعلق می گیرد. این کارت را باید از شعب اتاق بازرگانی با داشتن شرایط و مدارک اعلام شده توسط این ارگان دریافت نمود، که با توجه به حقیقی و یا حقوقی بودن فرد متقاضی نوع مدارک مورد نیاز متفاوت خواهد بود. تاجران برای واردات محموله های بزرگ، ترخیص کاران و حق العمل کاران به این کارت نیاز دارند.

در هنگام ترخیص کالا از گمرک تاجران و صاحبان کالا باید هزینه های مختلفی را پرداخت نمایند تا موفق به ترخیص کالاهای خود از گمرک شوند که نحوه محاسبه ی هر کدام از آن ها بر اساس فرمول خاصی انجام خواهد شد که کارشناسان گروه ققنوس ترخیص با استفاه از اطلاعات محموله واراتی و قوانین واردات کالا تمامی این هزینه ها را محاسبه کرده و به تاجران اعلام خواهد کرد. از جمله این هزینه ها می توان به مواردی چون هزینه ی حمل و نقل کالا، تعرفه ورودی کالا به گمرک، هزینه تخلیه و بارگیری کالا، هزینه انبار و ... اشاره کرد.

یکی از مدارکی که تاجران در روند ترخیص کالای خود از گمرک به آن نیاز پیدا می کنند بارنامه می باشد. بارنامه سندی است که در روند واردات و صادرات کالا به کشور توسط شرکت حمل و نقلی که و ظیفه جابه جایی کالاهای تجاری را بر عهده گرفته است صادر می شود. بارنامه سندی است که اطلاعاتی چون مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، کشور مبداء، کشور مقصد، نوع و محتوای محموله تجاری، زمان بارگیری و تخلیه کالا و ... در آن درج شده است و برای مشخص شدن نوع روش حمل و نقل کالا و دیگر جزئیات آن در زمان ترخیص کالا به گمرک ارائه شود.

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک بسته به پروسه اخذ مجوزهای لازم، ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز، مدت زمان توقف کالا در گمرک و قوانین و مقررات کشور مبدا و مقصد میتواند متفاوت باشد؛ به طور کلی، حدود 10 تا 20 روز کاری با توجه به نوع بار شما، متغیر است.

بله، شما میتواند فرایند ترخیص کالا و اعمال ترخیص بار وارداتی یا صادراتی را به هر شرکتی که بخواهید واگذار کنید؛ اما توجه داشته باشید که رعایت قوانین و مقررات گمرکی و ترخیص کالا توسط شرکتی امن و معتبر برای جلوگیری از خسارت های جبران ناپذیر، بسیار مهم است.

داشتن کارت بازرگانی مهمترین مجوزی است که برای واردات و صادرات کالا نیاز است؛ اما برخی افراد از این قاعده مستثنی هستند. هدیه ها و سوغاتی ها، کالاهای مسافری، شرکت های تعاونی مرزنشینان، پیله وران، ملوانان ایرانی و کالاهایی که برای فروش نمیباشند، به کارت بازرگانی نیاز ندارند.

خیر، اغلب مراحل ترخیص کالا از گمرک اعم از ثبت سفارش و اظهار کالا به صورت اینترنتی و در سامانه گمرک الکترونیک قابل انجام هستند. شما میتوانید سایر مراحلی که به حضور در گمرک نیاز دارند را به تیم ترخیص کاران ققنوس ترخیص در گمرک مورد نظر بسپارید تا کلیه مراحل را پیگیری نمایند.

در روند ترخیص کالا از گمرک تاجران باید مراحل مختلفی را طی کنند تا موفق شوند تمامی مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا را تهیه کنند. از جمله مراحلی که در روند ترخیص کالا باید طی شود می توان به مواردی چون: ۱- دریافت مجوز ثبت سفارش کالا و انجام آن در سامانه جامع امور گمرکی ۲- تهیه مجوز های مورد نیاز بسته به نوع کالاها ۳- تعیین ارز کالاها ۴- تعیین مسیر گمرکی توسط کارشناسان گمرکی ۵- تخصیص ارز ۶- پرداخت مالیات ها و هزینه های واردات کالا ۷- تهیه قبض انبار ۸- تحویل گرفتن کالاها از گمرک اشاره کرد.

ترخیص کار گمرک یک شخصیت حقیقی و یا حقوقی است که با داشتن یک وکالت نامه محضری و کاملا قانونی از جانب تاجر و یا صاحب کالا به نیابت از او و در واقع به عنوان وکیل او در زمینه ترخیص کالا از گمرک، با استفاده از کارت بازرگانی به انجام مراحل ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی می پردازد. ترخیص کاران گمرک افرادی هستند که می توانند با استفاده از دانش و تجربه ای که در زمینه ترخیص کالا از گمرک دارند، این امر را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کم ترین هزینه برای تاجران انجام دهند.

جهت ترخیص کالا از گمرک به یک سری مدارک نیاز است که باید در مراحل مختلف واردات کالا اقدام به تهیه آن ها نموده و در هنگام ترخیص کالا این مدارک را به گمرک تحویل داد. از جمله مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا می توان به مواردی چون مجوز ثبت سفارش کالا، پیش فاکتور، پکینگ لیست، بارنامه محموله وارداتی، بیمه نامه محموله وارداتی، کارت بازرگانی، مجوزهای مورد نیاز با توجه به نوع محموله وارداتی مانند مجوز استاندارد، مجوز بهداشت و ... ، قبض انبار، پروانه سبز گمرکی، گواهی ترخیصیه، مدارک مربوط به تخصیص ارز و .... اشاره کرد.

به روند تهیه اظهار نامه گمرکی دور اظهاری گفته می شود. اظهار نامه واردات سندی است که تاجران برای تهیه آن باید به سامانه جامع امور گمرکی مراجعه کرده و اطلاعات خواسته شده را که در رابطه با محموله تجاری وارداتی است را در این سامانه وارد کنند تا گمرک به واسطه این سند از نوع و محتویات محموله تجاری که قرار است به کشور وارد شود اطلاع پیدا کرده و پس از ورود محموله تجاری به کشور اطلاعات درج شده در سند اظهار نامه را با محموله مطابقت داده و در صورت مطابقت داشتن اجازه خروج کالاها از گمرک را صادر نماید.

شرایط خروج کالا از گمرک به این صورت است که تاجران برای این که بتوانند کالاهای تجاری خود را از گمرک ترخیص نمایند باید تمامی مراحل ترخیص کالا را طی کرده و تمامی مدارک مورد نیاز را تهیه نموده و به گمرک ارائه دهند، گمرک نیز پس از بررسی محموله تجاری و مطابقت دادن آن با مدارک ارائه داده شده در صورتی که مدارک با نتایج بررسی ها مطابقت داشته باشد و صاحبان کالا تمامی هزینه های لازم را پرداخت نموده باشند به آن ها اجازه می دهد تا کالاهای خود را از گمرک دریافت نمایند.

از جمله مجوزهای لازم برای ترخیص کالا که بسته به نوع کالا میتوانند تغییر کنند، عبارتند از: مجوز تخلیه و بارگیری، مجوز ثبت سفارش بازرگانی، بازرسی و آزمایش بر روی کالا، پرداخت عوارض و مالیات، مجوزه استاندارد، بهداشت، قرنطینه و غیره.

از ابتدای ورود کالا به گمرک تا لحظه خروج آن، شامل هزینه های مختلفی میشود. از جمله مهمترین هزینه های ترخیص کالا میتوانیم به هزینه حمل و نقل بار، مالیات های واردات، دستمزد ترخیصکار، هزینه های بانکی و... اشاره کنیم.

شرکت ترخیص کالا ققنوس ترخیص یکی از معتبرترین حق العملکاران رسمی در گمرکات ایران است که تیمی مستقر در کلیه گمرکات را دارا میباشد. از کارشناسان ققنوس ترخیص گرفته تا تیم ترخیصکاران ما، همگی از دانش و اطلاعات کافی در زمینه جدیدترین دسورالعمل ها و آئین نامه های تجاری داخلی و خارجی برخوردار میباشند که شرایطی امن و راحت را برای تجار و بازرگانان فراهم کرده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x