لوگو-ققنوس-ترخیص

ترخیص کار گمرک کیست؟ (به زبان ساده)

ترخیص کار گمرک کیست؟ (به زبان ساده)

فهرست مطالب

پیچیدگی مراحل ترخیص کالا از گمرک، قوانین و مقررات گمرکی، تنظیم اظهارنامه و جمع آوری اسناد و مدارک مورد نیاز تنها بخشی از امور و تشریفات گمرکی هستند که تجار و بازرگانان فعال در زمینه واردات و صادرات کالا با آنها مواجه می‌شوند. آنچه به تسریع انجام امور و تسهیل تشریفات گمرکی بسیار کمک خواهد کرد، همواره استفاده از نظرات، راهنمایی‌ها و مشاوره‌های فردی مسلط و متخصص در این حوزه است. ترخیص کاران گمرک به دلیل آشنایی کامل و به روز با تمام فرایند و قواعد موجود، در طی انجام مراحل همراه تاجر خواهند بود و دریافت دستمزدی اقدام به انجام تمام آنها خواهند کرد؛ بنابراین استخدام ترخیص کار رسمی گمرک در کاهش بروز خسارت‌های مالی و مشکلات قانونی بسیار موثر خواهد بود. آنچه که در ادامه بررسی خواهیم کرد، وظایف، خصوصیات و فعالیت‌های یک ترخیص کار حرفه‌ای است؛ با ققنوس ترخیص همراه باشید.

به طور کلی ترخیص کار کیست؟

در ابتدای کار لازم است بدانید که ترخیص کار گمرک کیست؟ در حقیقت ترخیص کاران گمرک با اخذ وکالت از صاحب کالا، اقدام به ترخیص کالا از گمرک با مراجعه به اداره گمرک و انجام مراحل ترخیص کالا می‌کنند. این افراد در زمینه فعالیت خود بسیار کاربلد و ماهر هستند و باتجربه کافی خود می‌توانند به ترخیص و آزادسازی انواع کالاهای وارداتی تاجران و بازرگانان از گمرکات مختلف کشور نظیر ترخیص از گمرک فرودگاه امام خمینی بپردازند و با خروح محموله‌ها از انبار به صاحبان کالای مورد نظر تحویل دهند.

ممکن است گمان کنید انجام چنین اموراتی به راحتی قابل انجام است؛ اما باید توجه داشته باشید به دلیل کنترل سختی که در گمرکات جهت جلوگیری از ورود کالاهای غیرقانونی و قاچاق صورت می‌گیرد، هرگونه اشتباه یا بی‌دقتی می‌تواند خسارت‌های هنگفتی را با خود به همراه داشته باشد. به عنوان مثال در بسیاری از مواقع به دلیل عدم اگاهی و دانش کافی صاحبان کالا، روند انجام امور گمرکی بسیار کند طی می‌شود و همین امر باعث افزایش مدت زمان نگهداری کالا در انبارهای گمرکی و افزایش هزینه‌ها خواهد شد؛ بنابراین وظایف و مسئولیت‌های یک ترخیص کار حرفه‌ای را بشناسید تا با انتخاب بهترین آنها، تجارتی موفقیت آمیز داشته باشید.

ترخیص کار گمرک کیست؟ (به زبان ساده)
ترخیص کالا از گمرک

مهمترین وظایف یک ترخیصکار

به طور خلاصه و ساده می‌توان گفت مراحل ترخیص کالا عبارتند از انجام تمام مراحل تهیه و جمع آوری مدارک مورد نیاز ترخیص کالا برای تسریع فرایند، پرداخت عوارض و تعرفه گمرکی، ارائه و ثبت اسناد و تحویل کالا از گمرک پس از دریافت تائیدهای نهایی. در واقع ترخیص کار رسمی گمرک تمام امور مربوط به ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی را با دریافت وکالت قانونی از صاحب کالا انجام می‌دهد. بنابراین همانطور که می‌دانید جهت ورود هر کالایی به کشور نیاز به گذراندن مراحلی قانونی است که می‌توانید با استخدام یک ترخیص کار یا شرکت ترخیص کالا تمام این فعالیت‌ها از جمله آماده سازی اسناد و تحویل به دفتر گمرک را به آنها بسپارید.

ترخیصکاران گمرک می‌توانند افراد یا شرکت‌های خصوصی باشند که با دریافت مجوزهای قانونی و پروانه حق العملکاری تائید شده توسط گمرک جمهوری اسلامی می‌توانند نسبت به آماده سازی مدارک گمرکی و پرداخت هزینه‌های گمرکی مانند عوارض‌ها اقدام کنند. استخدام چنین افرادی به صرفه جویی در وقت و هزینه شما کمک بسیاری خواهد کرد و با دریافت دستمزدی تمام امور را به طور کل و بدون نیاز به مراجعه حضوری شما انجام خواهند داد. خوب است بدانید پروانه حق العملکاری اعتباری یکساله دارد و اگر ترخیصکار در این مدت مرتکب اشتباهی نشود، می‌تواند آن را تا 5 سال تمدید و پس از پایان مهلت دوباره نسبت به تمدید آن اقدام کند. این افراد می‌توانند تحت عنوان شرکت خدمات بازرگانی، مرکز حمل و نقل کالا، شرکت خطوط کشتیرانی یا هواپیمایی و حتی یک کارمند فعالیت کنند.

بنابراین لازم است یک ترخیص کار حرفه‌ای گمرک با نرخ عوارض اقلام وارداتی، تعرفه‌های گمرکی، قوانین و مقررات واردات و صادرات کالا و سایر مسائل تجاری به طور کامل آشنا باشد تا با کمک به تجار و بازرگانان از بروز جرائم، هزینه‌های اضافی و مصادره کالا جلوگیری کنند.

فعالیت‌های گمرکی ترخیص کار چگونه است؟

همانطور که از اسم ترخیص کاران پیداست، این افراد وظیفه کمک به صاحب کالا را در طی انجام امور اداری و تشریفات گمرکی را دارند. انجام چنین اموراتی ممکن است در ظاهر ساده به نظر برسند؛ اما تحویل به موقع کالا نیاز به انجام فعالیت‌های تقریبا پیچیده‌ای در کنار دانش و تسلط کافی، دارد. امورات زیر برخی از مهمترین فعالیت‌های ترخیصکار رسمی گمرکی جهت ترخیص کالا از گمرک است:

 • توجه به نیازهای خاص تاجر و ارائه مشاوره‌های شخصی جهت توسعه تجارت او، از فعالیت‌های مهم یک ترخیص کار خوب و حرفه‌ای است.
 • یک ترخیص کار خوب تمام اطلاعات لازم نظیر کشور مبدا، مقصد، مشتریان و.. را آماده و ثبت می‌کند و به عنوان نماینده قانونی صاحب کالا اقدام به پرداخت هزینه‌ها به مقامات گمرک می‌کند.
 • بررسی اسناد و مدارک مورد نیاز قبل از ارائه به سازمان‌های مربوطه جهت تطابق آنها با قوانین و الزامات موجود یکی دیگر از فعالیت‌های مهم این افراد است.
 • طبقه بندی محصولات و تشخیص درست مالیات آنها نیز از وظایف این افراد در زمینه ترخیص از گمرک است.
 • علاوه بر تمام این موارد، حضور ترخیص کاران و استفاده از تخصص آنها می‌تواند سبب گسترش و پیشرفت کسب و کار شما در بازارهای جدید و شناخت ویژگی‌های بازارهای بین المللی شود.

تمام این موارد بخشی از مهمترین فعالیت‌هایی هستند که یک ترخیصکار رسمی گمرک انجام می‌‌دهد و با تخصص خود می‌تواند در توسعه تجارت شما نقش چشمگیری داشته باشد. اخذ مجوزهای لازم از مراجع قانونی کشور، جمع آوری برگه‌های مربوط به ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت، ارائه برگه‌های بارنامه، پروفرما یا پیش فاکتور، اظهارنامه‌های گمرکی، پکینگ لیست و برگه‌های پرداخت، حضور در گمرک، دریافت کالا از انبار و بارگیری و تخلیه بار نیز از فعالیت‌های این افراد در حوزه ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور هستند.

ویژگی‌های یک ترخیص کار حرفه‌ ای

وجود برخی خصوصیات همراه با دانش و تخصص کافی از جمله ویژگی‌های متمایز یک ترخیصکار خوب هستند که می‌توانند علاوه بر تسهیل امور گمرکی به پیشرفت کسب و کار شما کمک کنند. آگاهی کامل از قوانین داخلی و بین المللی در زمینه واردات، صادرات و ترخیص کالا از گمرک، قابل اعتماد و امانت دار بودن، سابقه درخشان در زمینه امور بازرگانی، آشنایی با تشریفات اداری و مراحل ترخیص از گمرک، به روز بودن اطلاعات در رابطه با قوانین و دستورالعمل‌های جدید، سرعت عمل خوب در انجام تشریفات گمرکی و داشتن کارت بازرگانی در صورت حق العملکار بودن از مهمترین خصوصیات یک ترخیص کار حرفه‌ای در طی انجام فرایندها و معاملات تجاری هستند. آشنایی با چنین ویژگی‌هایی به شما در انتخاب بهترین فرد یا شرکت ترخیص کالا کمک خواهد کرد.

ترخیص کار گمرک کیست؟ (به زبان ساده)
ترخیص کار کیست؟

مجوزهای ضروری شخص ترخیصکار

یکی از مهمترین مدارک و مجوزها برای انجام فعالیت‌های ترخیص کالا و حق العملکاری، پروانه ترخیص کاری می‌باشد. این پروانه نشان دهنده دارا بودن تحصیلات مورد نظر ترخیصکار برای ترخیص کالا می‌باشد و قانونی بودن فعالیت‌ها و امور گمرکی انجام شده توسط او را به اثبات می‌رساند. برای اخد پروانه گمرکی لازم است شخص متقاضی درخواست کتبی خود را به اداره گمرک ارائه دهد. امضای متقاضی در پایین برگه درخواست کتبی باید توسط اسناد رسمی تائید شود و اگر فرد قصد فعالیت در گمرکات مختلفی را دارد لازم است در آن برگه ذکر کند. پروانه ترخیص کاری پس از بررسی مدارک ارائه شده توسط گمرک و نداشتن سابقه کیفری صادر خواهد شد تا فرد بتواند فعالیت قانونی خود را آغاز کند.

چرا به ترخیص کار گمرکی برای ترخیص کالا نیاز داریم؟

با توجه به تمام اصول و نکاتی که بالاتر به آنها اشاره کردیم یکی از مهمترین موارد در معاملات تجاری، تحویل به موقع کالا به دست مشتریان است. فرایند ترخیص از گمرک همواره به دقت و اطلاعات بالایی نیاز دارد و بی‌دقتی در هر مرحله و بی‌توجهی به هر مدرک لازم جهت ارائه به سازمان‌های مربوطه می‌تواند باعث توقف کالا در انبارهای گمرکی و کند شدن روند انجام امور شوند.

در چنین شرایطی همیشه پیشنهاد می‌کنیم تجار علاوه بر کسب اطلاعات کافی، با استخدام یک ترخیص کار حرفه‌ای گمرک با خیال راحت به امورات و تشریفات گمرکی و توسعه کسب و کار خود در بازارهای داخلی و بین المللی بپردازند. از آنجا که ترخیصکاران به طور کامل با مراحل ترخیص کالا، قوانین و مقررات و مجوزها آشنا هستند، سپردن امور به آنها از تلف شدن وقت و هزینه‌های اضافی به طور چشمگیری جلوگیری خواهد کرد؛ زیرا با پرداخت به موقع هزینه‌ها از بروز خسارت‌های مالی نیز جلوگیری می‌کنند.

ترخیصکار رسمی گمرک باید چه مجوزهایی را دارا باشد؟

به طور خلاصه ترخیص کاران گمرک با در اختیار داشتن دانش و اطلاعات لازم جهت ترخیص کالا از گمرکات و انجام مختلف امور بازرگانی می‌توانند به تاجران و بازرگانان برای ورود بدون دردسر و مشکل محموله‌های مورد نیاز به کشور، کمک بسیاری کنند. با سپردن این فعالیت‌ها به چنین افرادی می‌توانید از صرفه جویی در وقت و هزینه خود و اتمام موفقیت آمیز فرایند اطمینان حاصل کنید. به همین منظور انتخاب بهترین ترخیص کار گمرک و شرکت ترخیص کالا با شناخت ویژگی‌ها و وظایف آنها می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند. خدمات ققنوس ترخیص در زمینه ترخیص کالا از گمرک را درنظر بگیرید و با کمک کارشناسان ما، در ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام و سایر گمرکات کشور به خوبی عمل کنید و تجارتی موفقیت آمیز داشته باشید.

خدمات ققنوس ترخیص در زمینه ترخیص کالا

گروه ققنوس ترخیص یکی از گروه های بازرگانی فعال در زمینه ترخیص کالا از گمرک می باشد که خدمات گوناگونی را در ای زمینه به تاجران و وارد کنندگان کالا ارائه می دهد. از جمله خدمات گروه ققنوس ترخیص می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ترخیص کالا از گمرک های سرتاسر کشور
 • انجام کلیه امور مربوط به تشریفات گمرکی
 • دریافت مجوزهای بانکی و انجام فرایند تخصیص ارز
 • دریافت مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص کالا
 • ارائه مشاوره بازرگانی
 • ثبت سفارش بازرگانی
 • گشایش اسناد اعتباری

دلیل استخدام ترخیص کار چیست؟

فرایند ترخیص کالا از گمرک به این صورت است که تاجران و صاحبان کالا باید برای واردات قانونی محموله تجاری خود به درون کشور و عرضه آن در بازار مصرف باید مراحل مختلفی را طی کرده و مدارک گوناگونی را با مراجعه به نهادهای مختلف تهیه نمایند، که انجام هر کدام از این مراحل خود به مدارک مجزا و زمان خاصی نیازمند است، به همین دلیل روند ترخیص کالا از گمرک فرایندی پیچیده و دشوار شناخته شده و بهتر است تاجران انجام این فرایند را به ترخیص کاران حرفه ای و مجرب ما در گروه ققنوس ترخیص واگذار نمایند. ترخیص کاران ما با استفاده از مهارت، دانش و تجربه ای که دارند می توانند روند ترخیص کالا از گمرک را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کم ترین هزینه به انجام برسانند.

حق العمل کار با ترخیص کار گمرک چه تفاوتی دارد؟

حق العمل کار گمرک با ترخیص کار گمرک دو نقش متفاوت را بر عهده دارند و در راستای ترخیص کالا از گمرک مسئولیت های مختلفی را بر عهده دارند. به زبان ساده فردی که به عنوان حق العمل کار گمرک مشغول فعالیت در این نهاد است با وکالت از جانب صاحب کالا و به عنوان نماینده غیر مستقیم وی اقدام به انجام فرایند ترخیص کالا می نماید اما در هیچ کدام از این مراحل نامی از صاحب کالا به میان نخواهد آمد و فرد حق العمل کار پس از به پایان رسیدن فرایند ترخیص کالا و ارائه محموله تجاری به صاحب آن دستمزدی که برای این کار تعیین شده است را از صاحب کالا دریافت می کند.

اما فردی که به عنوان ترخیص کار گمرک در این نهاد مشغول فعالیت می شود و به ارائه خدمات ترخیص کالا به تاجران و صاحبان کالا می پردازد، نماینده مستقیم این افراد به حساب می آید و پس از دریافت وکالت نامه از جانب صاحب کالا برای انجام فرایند ترخیص کالا باید روند ترخیص کالا از گمرک را با نام و نشان صاحب کالا انجام دهد و پس از به پایان رساندن این فرایند در کوتاه ترین زمان و با کم ترین هزینه با تحویل محموله تجاری به صاحب آن دستمزد خود را دریافت می نماید. اگر در روند ترخیص کالا از گمرک مشکل قانونی ایجاد شود که عامل اصلی آن صاحب محموله تجاری باشد فرد ترخیص کار وظیفه ای در قبال رفع این مشکلات بر عهده ندارد‌.

 

خصوصیات یک ترخیص کار حرفه ای چیست؟

فردی که به عنوان یک ترخیص کار حرفه ای برای انجام فرایند ترخیص کالا از گمرک به تاجران معرفی می شود باید روابط عمومی قوی برای برقراری ارتباط با افراد داشته باشد، امانت دار باشد، قابل اعتماد باشد و مشاوره های لازم را به تاجران ارائه دهد.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص کار رسمی شدن چیست؟

افرادی که قصد دارند به عنوان ترخیص کار گمرک در این نهاد مشغول به کار شوند باید اقدام به دریافت گواهی ترخیص کاری از دفتر اسناد رسمی نمایند.

چرا باید از ترخیص کار گمرک استفاده نمود؟

به دلیل مدارک و مراحل گوناگونی که نیاز است برای ترخیص کالا از گمرک طی شود و زمان بر بودن این روند برای تاجران بهتر است انجام این فرایند به ترخیص کاران واگذار شود.

حق العمل کار گمرک کیست؟

حق العمل کار گمرک فردی است که با دریافت وکالت از صاحب کالا اقدام به انجام فرایند ترخیص کالا می نماید بدون این که اسمی از صاحب کالا در این روند ذکر شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عباسی

سلام وادب خواستم بدونم روش بازار یابی برای ترخیص کار بدونم وفعالیت بکنم

مدیریت

سلام روز بخیر .باید با شرکتهای حمل و نقل بین المللی ارتباط بگیرید .

نوشته های مرتبط

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x