لوگو-ققنوس-ترخیص

۴۸۰۰۰۱۱۰ – ۰۲۱

اظهارنامه اجمالی در گمرک چیست؟ (راهنمای کامل)

اظهارنامه اجمالی در گمرک چیست؟

فهرست مطالب

اگر قصد داشته باشیم تا در خصوص اینکه اظهارنامه اجمالی چیست و چه اطلاعاتی در آن گنجانده می‌شود، صحبت کنیم بایستی به این نکته توجه داشته باشید که به طور کلی می‌توان گفت این نوع اظهارنامه شامل مشخصات کامل بار در کنار مشخصات حمل کننده کالا و شرکت حمل و نقل کالا می‌باشد. در واقع تعریف کلی اظهارنامه اجمالی همین تعریف است؛ اما اگر شما عزیزان قصد دارید تا اطلاعات کامل و جامع‌تری در زمینه انواع اظهارنامه و تعاریف آنها به دست آورید به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله از سوی شرکت ققنوس ترخیص همراه ما باشید.

اظهارنامه اجمالی چیست؟

همان گونه که در مقدمه مقاله نیز اظهار شد در واقع اظهارنامه اجمالی به عنوان برگه‌ای در نظر گرفته می‌شود که در آن اطلاعاتی که سازمان گمرک به آن نیاز دارد درج گشته است که این اطلاعات شامل اطلاعات کلی بار یعنی نوع بار، نحوه بسته‌بندی و نوع بسته‌بندی بار، میزان بار، نحوه تخلیه و بارگیری بار ، تابعیت آن و مواردی از این قبیل.

همچنین علاوه بر این اطلاعات، اطلاعات دیگری در اظهارنامه اجمالی گنجانده می‌شود که بعضی از آنها در مورد وسیله حمله بار می‌باشد که این مورد نیز شامل مقصد نهایی، مبدأ حرکت، تابعیت شماره سفر، پرچم و مواردی از این قبیل می‌گردد. در نتیجه همانطور که گفته شد اظهارنامه اجمالی معمولاً پیش از اظهارنامه اصلی به گمرک ارائه می‌گردد.

توجه داشته باشید که تا اینجای مقاله به جواب این سؤال که اظهارنامه های اجمالی چیست رسیدیم در ادامه مقاله بهتر است با مفاهیم دیگری در این زمینه نیز آشنا شویم که یکی از آنها مانیفست است.

اظهارنامه اجمالی در گمرک
اظهارنامه اجمالی در گمرک

مانیفست چیست؟

در ابتدای مقاله در مورد نوعی از اظهارنامه با عنوان اجمالی صحبت شد. در این بخش قصد داریم تا شما عزیزان را با مانیفست شما آشنا سازیم. لازم است بدانید که مانیفست نیز مدرکی می‌باشد که شامل اطلاعات کلی کالا است و این اطلاعات را به گمرک ارائه می‌دهد. در واقع به این نکته بایستی دقت داشت که این اطلاعات باید به صورت دقیق از محموله صادراتی و وارداتی باشد.

به عنوان نمونه می‌توان گفت در مانیفست تعداد کالا، نوع کالا، موارد استفاده از کالا نحوه و نوع بسته‌بندی، تعداد در هر بسته از کالا، مواد تشکیل دهنده محصول، آدرس کالا و نیز گیرنده کالا و… ارائه می‌شود. همچنین لازم است بدانید که در سطح کشور ایران معمولاً به جای اظهارنامه اجمالی، مانیفست از کاربرد بیشتری برخوردار می‌باشند.

از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که جهت اینکه در اداره گمرک دچار تحمل هزینه‌های گزاف و مشکل نگردید بهتر است در ابتدای کار از فردی متخصص و کارآمد در این زمینه بهره بگیرید تا در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام عملیات واردات و ترخیص را برای شما عزیزان به انجام برساند.

تفاوت اظهارنامه اجمالی با مانیفست چیست؟

در مورد تفاوت اظهارنامه اجمالی با مانیفست می‌توان گفت اظهارنامه با عنوان اجمالی به عنوان سندی در نظر گرفته می‌شود که به موجب آن سازمان حمل و نقل فهرست کلی محموله‌های باری که بایستی تخلیه و یا بارگیری گردد را هنگام ورود وسیله نقلیه به خارج یا داخل کشور ارائه می‌دهد. همچنین در این سند اطلاعاتی درباره بار مانند تعداد بسته، وزن بار، نوع بسته‌بندی بار، تابعیت بار و مواردی از این قبیل ثبت می‌گردد.

همچنین علاوه بر آن اطلاعاتی در مورد وسیله حمل کننده بار نیز درج می‌گردد اما برخلاف آن مانیفست مدرکی است که در آن اطلاعات کالا به طور دقیق درج می‌گردد که این اطلاعات عبارت است از: نوع کالا، جنس تشکیل دهنده کالا، آدرس صاحب و گیرنده و مواردی از این قبیل. لازم است بدانید که برخی از تاجران و بازرگانان به مانیفست اظهارنامه یا فهرست کل بار نیز می‌گویند.

در نتیجه با توجه به شباهت‌های زیادی که اظهارنامه اجمالی و مانیفست با هم دارد؛ اما با هم متفاوت هستند، چرا که مانیفست اطلاعات دقیق‌تر و جزئی‌تری در مورد کالا در اختیار گمرک می‌گذارد و اظهارنامه اجباری حاوی اطلاعات بیشتر درباره حمل کننده بار می‌باشد.

آیا اظهارنامه اجمالی برای ترخیص کالا ضروری است؟

لازم است بدانید که جهت تخلیه و بارگیری کالا در گمرک وجود اظهارنامه اجمالی ضروری است و در این مورد باید اطلاعات کلی بار با فرمتی که مورد انتظار قانون امور گمرکی هست به اطلاع اداره گمرک برسد. از این رو در نظر داشته باشید که این نوع اظهارنامه به صورت کتبی ارائه می‌شود و از طرف متصدی حمل و نقل بین‌المللی هنگام خارج یا ورودسازی وسیله نقلیه ارائه و تنظیم می‌گردد.

به طور کلی می‌توان گفت کلیه عملیات مربوط به ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی بایستی با توجه به قوانین و آیین نامه‌های به روز گمرکی باشد که یکی از این قوانین تنظیم اظهارنامه اجمالی و مانیفست می‌باشد که بایستی رعایت گردد.

 با توجه به ماده ۵۹ قوانین گمرکی، تنها هنگامی می‌توان کالا را تخلیه و مجوز ترخیص کالا آن را صادر کرد که صاحب کالا اظهارنامه  های اجمالی و اظهارنامه گمرکی بار را به گمرک تحویل دهد. در نهایت در صورت تطابق داشتن این دو بار از گمرک ترخیص خواهد شد.

اظهارنامه اجمالی
اظهارنامه اجمالی

جمع بندی

در این مقاله از سوی شرکت ققنوس ترخیص به طور کامل تلاش کردیم تا به تعاریفی مانند اظهارنامه اجمالی و همچنین مانیفست بپردازیم تا شما عزیزان بتوانید در صورت برخورد با این مدارک و اصطلاحات بهترین راهکار را جهت واردات و ترخیص اندیشه کنید. همچنین شما عزیزان می‌توانید در انجام روند واردات و ترخیص کالا از خدمات شرکت ققنوس ترخیص بهره‌مند شوید.

شرکت ققنوس ترخیص با ارائه خدماتی مانند ثبت سفارش کالا، ترانزیت و ترانشیب، تأمین و تخصیص ارز نیمایی، ترخیص کالا از گمرکات فعال کشور، اخذ مجوزات رسمی در تمامی زمینه‌های واردات و ترخیص در کنار شما عزیزان می‌باشد.

اظهارنامه اجمالی چه نوع سندی است؟

این نوع اظهارنامه  در واقع سندی است که در آن اطلاعات کلی بار یعنی نحوه بسته‌بندی، نوع بار، میزان بار، چگونگی تخلیه و بارگیری و مواردی از این قبیل گنجانده شده است.

مانیفست چه نوع سندی می‌باشد؟

در واقع می‌توان گفت مانیفست به عنوان سندی در نظر گرفته می‌شود که شامل اطلاعات جامع و کلی کالا است و این اطلاع از محموله صادراتی یا وارداتی اتخاذ می‌گردد.

آیا وجود اظهارنامه اجمالی جهت ترخیص لازم است؟

بله. در واقع می‌توان گفت وجود اظهارنامه اجمالی جهت ترخیص کالاها از گمرک ضروری می‌باشد و در صورت نبود این سند انجام ترخیص کالا با تأخیر انجام خواهد شد و یا به طور کلی صورت نخواهد گرفت.

چه تفاوتی میان اظهارنامه اجمالی با مانیفست وجود دارد؟

مهم‌ترین تفاوت میان اظهارنامه اجمالی با مانیفست در اطلاعات دریافتی آن است به صورتی که مانیفست شامل اطلاعات جزئی در مورد کالا می‌باشد و اظهارنامه بیشتر در مورد حمل کننده کالا صحبت می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط