لوگو-ققنوس-ترخیص

۴۸۰۰۰۱۱۰ – ۰۲۱

اسناد مثبته گمرکی چیست و شامل چه مواردی می‌شوند؟ (راهنمای کامل)

اسناد مثبته گمرکی

فهرست مطالب

همانظور که به خوبی می دانید، خریداران و فروشندگان کالا برای اینکه بتوانند پروسه ترخیص کالا را به بهترین شکل ممکن انجام دهند، باید درباره تمام مراحل و مدارک مورد نیاز ترخیص کالا از گمرک اطلاعات دقیقی داشته باشند. علاوه بر این، شما به عنوان بازرگان باید بدانید که چه افرادی می توانند در این مسیر به خوبی شما را همراهی کنند تا به هیچ عنوان دچار خسارت نشوید. آماده سازی اسناد و مدارک مورد نیار نقش مهمی در پیش برد فعالیت شما خواهند داشت؛ به همین دلیل ابتدا شما باید درباره انواع اسناد گمرکی مانند اسناد مثبته گمرکی و اسناد نادرست گمرکی و تفاوت آنها با هم دانش کافی داشته باشید.

اگر بخواهیم تعریف اسناد مثبته گمرکی را به طور کلی به شما بگوییم می توانیم به این نکته اشاره کنیم که در صورت داشتن این اسناد است که اجازه انجام تشريفات گمركي داده می شود. در این مقاله از ققنوس ترخیص تمام نکاتی که مورد نیاز شما است را ذکر می کنیم و همه موارد را به طور کامل توضیح می دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

منظور از اسناد مثبته گمرکی چیست ؟

اسناد مثبته گمرکی یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز ترخیص کالا و برای کالاهایی است که اجازه واردات آنها به کشور وجود دارد. در واقع این دسته از انواع اسناد گمرکی، نوعی مجوز برای ورود کالا به کشور است. با داشتن این مجوز می توانید برای انجام تشریفات گمرکی اقدام نمایید و پس از طی مراحل آن، کالا را از گمرک ترخیص کنید؛ بنابراین، اسناد مثبته گمرکی اسنادی هستند که واردات و ترخیص کالا از گمرکات کشور را تایید می کنند. ویژگی ها و مشخصه هایی که در این اسناد ذکر شده، باید با خصوصیاتی که برای کالای وارداتی درج می شود یکسان باشد تا بتوان بدون هیچ مشکلی ترخیص کالا را به اتمام رساند.

انواع اسناد مثبته گمرکی
انواع اسناد مثبته گمرکی

منظور از اسناد نادرست گمرکی چیست ؟

اسناد نادرست گمرکی دقیقا مقابل اسناد مثبته گمرکی هستند و همانطور که از اسم آن مشخص است نادرست هستند. تجار و بازرگانان با داشتن این اسناد، ترخیص کالاهایشان متوقف می شود و یا به بعد موکول می شود که در هر صورت برای آنها هزینه های سنگینی را به همراه دارد. در واقع در اسناد نادرست، مشخصات صحیح و درستی از کالای وارداتی اعلام نشده است.

برخی مواقع صاحبان کالا در انواع اسناد گمرکی، کالای دیگری را به جای کالای اصلی معرفی می کنند تا بتوانند از پرداخت هزینه های مالیاتی و گمرکی کالای وارداتی سرپیچی کنند؛ اما آن ها به این نکته توجه نکرده اند که این مسئله در بازرسی هایی که در گمرک صورت می گیرد مشخص می شود. سپس عملیات تشریفات گمرکی کالا متوقف می شود و صاحب کالا که تخلف کرده است به مقامات قضایی، برای پیگیری پرونده ارجاع داده می شود.

اسناد مثبته گمرکی شامل چه مواردی می شوند؟ (در موارد سوء ظن به کالای قاچاق)

قبض خرید کالا از گمرک، قبض سپرده کالا، پروانه ورود گمرکی کالا، پروانه ترانزیت خارجی، پروانه کالای مرجوع شده، پروانه کابوتاژ کالا، پروانه ورود موقت کالا، پروانه صدور موقت کالا، پته گمرکی و پته عبور داخلی از انواع اسناد گمرکی هستند که می توان از آن ها برای جلوگیری سوء ظن به کالای قاچاق استفاده کرد. طبق تصمیماتی که برای این نوع کالاها گرفته شده، می توان از اسناد مذکور که جزو اسناد مثبته گمرکی هستند، برای جلوگیری از سوء ظن کالای قاچاق استفاده کرد؛ اما باید فاصله بین تاریخ صدور اسناد با تاریخ یافتن کالاها یکسان باشد و همچنین نوع کالا و مشخصات ذکر شده در این اسناد با ویژگی های کالا وارداتی مطابقت داشته باشد.

پته گمرکی چیست ؟

مدرکی به عنوان پته گمرکی یکی از انواع اسناد مثبته گمرکی است. با پته گمرکی می توان کالا را بدون ثبت سفارش، از گمرک خارج کرد. اگر کالای وارداتی کالایی تجاری نباشد (از نظر تعداد و  ارزش) و تنها به منظور استفاده در کارخانه های تولیدی و یا مراکز تحقیقاتی وارد کشور شود، می توان آن را از راه پته ترخیص کرد. یکی از سریع ترین روش های ترخیص کالا از گمرک پته است. پس از دریافت قبض انبار، گرفتن مجوزهای ضروری ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی، کالا طی چند ساعت از گمرک ترخیص شده و سپس به مشتری تحویل داده می شود.

پروانه کابوتاژ چیست ؟

کابوتاژ که جزو اسناد مثبته گمرکی است؛ یعنی حمل و نقل کالا بین گمرکات یک کشور از راه دریا، بندر و یا رودخانه‌ های مرزی آن کشور. در واقع کابوتاژ به معنی حمل و نقل داخلی کالا است که توسط یک شرکت حمل و نقل خارجی انجام می شود. از کاربردهای کابوتاژ می توان به محافظت از صنایع داخلی، محافظت از زیرساخت های حمل و نقل، جلوگیری از آلودگی مسیرهای دریایی ارضی و همچنین مسائل امنیتی اشاره کرد.

اگرچه امروزه قوانین مربوط به کابوتاژ در بیشتر کشورها وجود دارد، اما میزان اجرای این قوانین در هر کشوری متفاوت است. معروف‌ترین قانون در رابطه با کابوتاژ، قانون جونز است که در آمریکا وجود دارد. این قانون به این معنی است که تمام حمل و نقل های داخلی در راه های آبی آمریکا، باید توسط کشتی ‌های آمریکایی انجام شود.

قبض سپرده گمرکی چیست ؟

قبض کالا نیز یکی دیگر از انواع اسناد مثبته گمرکی است. صاحبان کالا برای اینکه بتوانند از خدمات گمرک استفاده کنند، باید قبل از هر چیز قبض سپرده گمرک را از کارشناسان گمرک دریافت کنند. این قبض که از مهمترین انواع اسناد گمرکی است، زمانی صادر می گردد که بین صاحبین کالا و گمرک مشکلی صورت بگیرد.

هرگاه صاحبان کالا در حال انجام تشریفات گمرکی جهت ترخیص کالا باشند و همچنان بخواهند اعتراض خود را به دلیل عدم رسیدگی گمرک پیگیری کنند، باید این قبض را به همراه داشته باشند. صاحبان کالا باید مبلغی را که دریافت کرده اند، نزد گمرک سپرده کنند. اگر در نهایت حکم به سود صاحبان کالا صادر شود، سود سپرده به آن ها داده خواهد شد.

چه کالا هایی مرجوعی محسوب میشوند ؟

کالاهای مرجوعی از آن دسته از کالاهای وارداتی هستند که چه به صورت موقت و چه به صورت قطعی وارد شده باشند، پیش از ترخیص از گمرک، به خارج از کشور منتقل می شوند. در واقع، کالای مرجوعی آن کالایی است که به مرزهای کشور وارد شده باشد اما بنا به دلایلی مجوز ورود به داخل کشور را دریافت نکند و به کشور صادر کننده بازگردانده شود. به این دسته از کالاها، کالای متروکه نیز می گویند. از دلایلی که این کالاها مجوز ورود را پیدا نمی کنند می توان به مغایر بودن با قوانین گمرکی ترخیص کالا و انصراف صاحب کالا با دلایل موجه، اشاره کرد.

اهمیت حضور ترخیص کار در فرایند ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا موضوعی تخصصی است و برای فعالیت در این زمینه باید یک سری از پروسه های تخصصی را طی کرد؛ به همین علت باید به ترخیص کالا، انواع اسناد گمرکی و انجام تشریفات گمرکی مسلط بود؛ همچنین باید به قوانین و مقررات گمرک و بخشنامه های ارسالی ازطرف سازمان ها و ارگان های مربوطه آگاهی کامل داشت. بنابراین، بیشتر وارد کنندگان و صادر کنندگان کالا ترجیح می دهند از متخصصان امور تشریفات گمرکی کمک بگیرند. آن ها برای اینکه ترخیص کالا را بدون هیچ مشکلی انجام دهند و بتوانند در سریع ترین زمان ممکن آن را به اتمام برسانند و همچنین برای اینکه در هزینه ها صرفه جویی کنند، از ترخیص کار گمرک مشورت می گیرند.

شرکت ترخیص کالای ققنوس ترخیص با برخورداری از تیم ترخیص کاران مجرب و مسلط به جدیدترین قوانین گمرکی و کلیه تشریفات ترخیص کالا، آماده ارائه بهترین خدمات حهت ترخیص تخصصی بار و کانتینر شما از گمرکات فعال سراسر کشور میباشد.

ترخیص کالا از گمرک
ترخیص کالا از گمرک

مدت زمان نگهداری کالا در انبار گمرک چقدر است ؟

غیر از اشنایی با اسناد مثبته گمرکی و مفاهیم مربوطه، شناخت قوانین گمرکی مانند مدت زمان نگهداری از کالا در گمرک نیز مهم است. مدت زمان مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرکی از زمانی که کالا به این مکان منتقل می شود سه ماه است. اگر نیاز باشد که کالا مدت زمان بیشتری در انبار گمرک نگهداری شود، صاحب کالا می تواند تقاضای خود را به صورت کتبی عنوان کند؛ اما به این نکته توجه کنید که صاحب کالا باید دلیل قابل قبولی برای این درخواست خود داشته باشد و همچنین باید هزینه انبارداری تا تاریخی که گمرک با آن موافقت کرده است ( حداکثر تا ۲ ماه) را پرداخت کند.

در صورتی که صاحب کالا هزینه های مربوط به انجام تشریفات گمرکی را پرداخت نکند، کالا مشمول مقررات متروکه می شود. اگر برای کالایی سند ترخیص کالا که یکی از انواع اسناد گمرکی محسوب می شود، صادر شود ولی به هر دلیلی آن کالا از انبار خارج نشود، مشمول مقررات کالای متروکه می شود.

مدارک مرتبط با اسناد مثبته

همان طور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره شد، مدارک مثبته از جمله مدارکی هستند که وقوع یک معامله را اثبات می نمایند. از این رو در این قسمت به معرفی انواع مدارک مرتبط با اسناد مثبته خواهیم پرداخت. از جمله انواع مدارک مرتبط با اسناد مثبته می توان به موارد زیر اشاره نمود:

رسید پرداخت وجه

رسید پرداخت وجه از جمله قبض های چاپی می باشد که در هنگام پرداخت وجه صادر می شود. زمانی که خریدی انجام شده و پولی بابت خرید پرداخت شود، فرد صندوق دار دو قبض در قالب رسید پرداخت وجه صادر می نماید و پرداخت کننده وجه باید آن را امضا نموده و یکی را برای خود برداشته و قبض دوم را به صندوق دار تحویل دهد تا صندوق دار پس از پایان ساعات کاری با استفاده از رسیدهای موجود میزان فروش خود را محاسبه نماید.

سند پرداخت چک

سند پرداخت چک یا دستور پرداخت چک تاییدیه ای است که از سمت مدیر یک مجموعه برای پرداخت شدن یک چک از صندوق آن مجموعه صادر می شود. دستور پرداخت چک سندی است که دارای اطلاعات کامل چک، فرد صادر کننده و فرد وصول کننده چک می باشد. زمانی که برای وصول یک چک نیاز به چنین سندی باشد پس از وصول شدن چک صندوق دار باید از دریافت کننده چک رسید دریافت نمایید.

فاکتور

فاکتور یکی دیگر از اسناد اثبات کننده ی انجام یک معامله می باشد. فاکتور سندی است که باید فرمتی بر اساس استاندارد های سازمان مالیاتی کشور داشته باشد و پس از خرید و فروش کالا و یا خدمات صادر خواهد شد. از جمله اطلاعاتی که در این سند درج خواهد شد می توان به مواردی چون مشخصات خریدار کالا یا خدمات، فروشنده کالا یا خدمات، تاریخ دقیق خرید و فروش، نوع کالا یا خدمات، وزن کالا، تعداد کالا، قیمت و … درج خواهد شد.

رسید انبار

رسید انبار از جمله سندهایی است که صدور آن دلایل و مزایای زیادی دارد که یکی از این مزایا مشخص شدن مقدار موجودی انبار می باشد. از جمله دیگر مزایای آن می توان به استفاده از این سند برای تاجران به عنوان مدرکی که ثابت کند محموله های خود را به کدام انبار تحویل داده و دریافت نموده اند اشاره نمود. رسید انبار یک سند چاپی می باشد که در آن اطلاعاتی چون مشخصات دقیق صاحب کالا، مشخصات انبار دار، تعداد کالا، تاریخ ورود و خروج کالا به انبار و.. اشاره نمود.

حواله انبار

حواله انبار سندی است که برای انبار مکان های چون کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که قرار است کالایی از این گونه انبارهای خارج شود فرد تحویل دهنده باید فرم درخواست کالا را پر نموده و امضاهای لازم را دریافت نماید. سپس آن را تحویل انبار دار دهد تا پس از دریافت کالا حواله انبار صادر شود.

اهمیت استفاده از اسناد اثبات کننده

بر اساس تعریفی که برای اسناد مثبته و یا همان اسناد اثبات کننده ارائه شده است این مدارک در رابطه با امور مالی و حسابداری مورد استفاده قرار می گیرند از این رو وجود آن ها در هنگام معاملات اهمیت زیادی در رابطه با حسابرسی مالی دارد. از جمله موارد اهمیت استفاده از اسناد مثبته می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مورد استفاده در هنگام تجزیه و تحلیل وقایع مالی و معاملات
 • سندی برای اثبات روند کاری مدیران و کارکنان شرکت ها و دفاع از حقوق آن ها در مواقع لزوم
 • مورد استفاده در هنگام رسیدگی ها و ادعاهای قانونی
 • و ….

اسناد مثبته چه زمانی معتبر هستند؟

به این دلیل که اسناد مثبته یا همان اسناد اثبات کننده وقایع مالی بسیار پر اهمیت بوده و در مواقع بسیار حساس می توان از آن استفاده نمود باید در هنگام تهیه آن ها یک سری اصول و شرایط را رعایت نمود تا این مدارک معتبر و قابل استفاده در مراجع قانونی باشند. از جمله شرایط حفظ اعتبار اسناد اثبات کننده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فاکتورهایی که قرار است به عنوان اسناد مثبته اعتبار داشته باشند باید بر اساس استانداردهای سازمان مالیات کشور سربرگدار باشند.
 • فاکتور باید دارای مهر و امضای فروشنده کالا یا خدمات باشد.
 • اسناد مثبته باید فاقد هر گونه خط خوردگی باشند.
 • اسناد مثبته باید دارای تاریخ باشند.
 • جمع سطر و ستون های فاکتورهای باید کنترل و بررسی شوند.
 • اعداد درج شده در اسناد مثبته باید به دو صورت حروف و عدد نوشته شوند.
 • فاکتورها باید دارای کد شناسه ملی فرد صادر کننده باشند.
 • درج کد پستی، تلفن، آدرس و… از طرفین معامله بر روی اسناد مثبته ضروری است.

کلام پایانی

برای اینکه بتوانید فعالیتتان در حوزه ترخیص کالا را شروع کنید نیاز به یکسری اسناد دارید. شما با خواندن این مقاله، با مهمترین اسنادی که برای این کار نیاز دارید آشنا می شوید. در ابتدا باید بدانید که تعریف اسناد مثبته گمرکی چیست و کدام انواع اسناد گمرکی شامل آن می شوند؛ باید ترخیص کار گمرک را به خوبی بشناسید تا در مواقع لزوم از او راهنمایی بگیرید و همچنین از مدت زمان مجاز نگهداری کالا در گمرک نیز آگاه باشید.

با مطالعه این مقاله و کسب دانش کافی در این زمینه ها می توانید بدون هیچ ضرری این مسیر را طی کنید و به خوبی به اتمام برسانید. شما می توانید در صورت نیاز با کارشناسان ققنوس ترخیص در تماس باشید تا به هر سوالی که برایتان به وجود آمده پاسخ داده شود.

آیا میتوان کالا را بدون ثبت سفارش از گمرک خارج کرد؟

از طریق پته گمرکی می توان کالا را بدون ثبت سفارش از گمرک خارج کرد؛ به شرطی که کالای مورد نظر، کالای تجاری نباشد و فقط جهت استفاده در تولیدی ها و مراکز تحقیقاتی وارد کشور شود.

آیا کالاهای مرجوعی را نیز می توان به داخل کشور وارد کرد؟

کالاهای مرجوعی می توانند به مرز کشور ورود کنند اما هرگز مجوز وارد کردن آن به داخل کشور داده نمی شود و باید بازگردانده شوند.

در صورتی که صاحب کالا دارای اسناد نادرست گمرکی باشد، روند ترخیص کالاهای او چگونه پیش خواهد رفت؟

در صورتی که تاجر دارای اسناد نادرست گمرکی باشد پروسه ترخیص کالایش متوقف می شود و ممکن است به بعدا موکول شود.

چگونه می توان مدت زمان نگهداری کالا در انبار گمرک را تمدید کرد؟

اگر صاحب کالا بتواند دلایل قابل قبولی برای این درخواست خود ارائه دهد و هزینه انبارداری را بپردازد، می تواند تقاضای خود را به صورت کتبی عنوان کند تا گمرک مدت زمان نگهداری را برای حداکثر 4 ماه تمدید کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط