لوگو-ققنوس-ترخیص

ارزیاب گمرک کیست؟ ارزیابی گمرک چگونه انجام میگیرد؟

ارزیاب گمرک

فهرست مطالب

در بسیاری کشورها، کالاها در هنگام واردات و یا صادرات و ورود به گمرک قبل از انجام پروسه ترخیص کالا بایستی توسط ارزیاب گمرک مورد ارزیابی کاملی قرار بگیرند. لازم است بدانید در تعداد بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی فقط میزان اندکی از کالاها بعد از ورود به سازمان مورد ارزیابی گمرک قرار میگیرند. اما در بعضی از کشورها از جمله کشور ما ایران، به علت بالا بودن میزان قاچاق کالا ، تعداد کالاهایی که در سازمان گمرک مورد ارزیابی و بازرسی قرار میگیرند بسیار زیاد میباشد.

ارزیابی گمرک موضوع بسیار مهمی در زمینه تجارت بین الملل میباشد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد، به همین علت در این مطلب از سوی شرکت ققنوس ترخیص قصد داریم به طور کامل و مفصل به بررسی این موضوع و وظیفه ارزیاب گمرک بپردازیم و شما عزیزان را با چگونگی ارزیابی گمرک آشنا نماییم. در ادامه همراه ما باشید.

ارزیاب گمرک چه کسی است؟

در اکثر کشور ها کالای وارداتی یا صادراتی در هنگام ورود و یا خروج از همان کشور بایستی ابتدا از سازمان گمرک عبور کند. در واقع میتوان گفت در سازمان گمرک کشورهای اروپایی به شکل تقریبی حدود 10 درصد از کالا مورد ارزیابی گمرک قرار خواهند گرفت.

اما در کشور ما ایران این درصد به دلائلی مانند افزایش ورود کالاهای قاچاق کمی بیشتر است و دقیق تر است. در نتیجه ارزیابی گمرک کالا جزء مرحله ای حساس و تعیین کننده در هر کشور محسوب میگردد که امکان ترخیص کالا را به ما خواهد داد.

در تعریف اینکه ارزیاب گمرک کیست؟ میتوان گفت ارزیاب گمرک فردی میباشد که با کلیه و تمامی امورات مربوط به فرایندهای گمرکی و بخش های گوناگون آن آشنا کاملی را دارا میباشد و وظیفه انجام کلیه امور و فرایندهای گمرکی را به عهده دارد . همچنین در ادامه به 4 نکته مهم و اساسی از جمله وظیفه ارزیاب گمرک و کارشناس، ویژگی های فرد ارزیاب، رشته تحصیلی مربوطه برای کار در اداره گمرک و مفهوم تعیین تعرفه گمرکی خواهیم پرداخت. در نتیجه همراه ما باشید با :

وظایف اصلی و مهم کارشناس و گمرک چیست؟

ارزیاب بایستی چه ویژگی هایی را داشته باشد؟

منظور از تعیین تعرفه گمرکی و ارزش گمرکی چیست؟

همچنین در این مورد لازم است بدانید شما عزیزان میتوانید با استفاده از کارشناسان و متخصصان ما در شرکت ققنوس ترخیص با ارائه مشاوره رایگان، کلیه خدمات ترخیص کالا را به ترخیص کاران حرفه ای ما در این شرکت بسپارید.

ارزیاب گمرک کیست؟ ارزیابی گمرک چگونه انجام میگیرد؟
وظیفه ارزیاب گمرک

ارزیابان گمرک چه وظیفه ای دارند؟

وظیفه ارزیابان گمرک موضوعی است که در این بخش از مقاله قصد داریم تا به طور مفصل به آن بپردازیم، چرا که ارزیابی گمرک به عنوان یکی از فرآیندهای مهم ترخیص کالا از گمرک در نظر گرفته میشود. در نتیجه بایستی با دقت بالا صورت بگیرد. از مهمترین امورات و وظیفه ارزیاب گمرک عبارتند از:

 • ارزیابان بایستی اطلاعات کامل و دقیقی را نسبت به قوانین و مقررات اداره گمرک داشته باشند.
 • از دیگر وظایف ارزیابی گمرک جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور میباشد که این عمل در طی بررسی نمودن مسافران و همچنین مدارکات و لوازمات همراه آنها صورت خواهد گرفت.
 • بررسی کالا و مطابقت دادن آن از لحاظ مندرجات درج شده در اظهارنامه های ارائه شده.
 • کارشناس گمرکی بایستی گزارشی در صورت مغایرت داشتن محصول با اظهارنامه تهیه نماید و
 • در صورت میسر بودن نمونه برداری از کالا و محصول را انجام دهد.
 • ارزیابان گمرک وظیفه دارد در صورت مغایرت و اختلاف تنظیم اظهارنامه های اوراق به ثبت تخلف بپردازد و در صورت کشف کالای غیر مجاز و ممنوعه تنظیم صورت مجلس برای ضبط کالا را انجام دهند.
 • بررسی نمودن و کنترل اظهارنامه ها و مدارک مرتبط به آنها
 • صادر کردن پروانه های گمرکی بعد از بررسی کالا
 • انجام تمامی امورات مرتبط به محموله و کالاها

ویژگی های ارزیاب گمرک

از مهمترین ویژگی های ارزیابان گمرک میتوان به مواردی از قبیل موارد زیر اشاره نمود.

 • ارزیابان گمرک بایستی در کار و جزئیات دقت بسیار بالا و فراوان داشته باشد.
 • از دیگر ویژگی های ارزیاب گمرک داشتن اعتماد به نفس و قدرت تصمیم گیری بالا میباشد.
 • داشتن رفتاری قاطع و در عین حال محترمانه یکی دیگر از ویژگی های ارزیابی گمرک میباشد. اطلاع داشتن و آگاهی دادن نسبت به کالاهای گوناگون و مختلف.
 • اطلاع داشتن از قوانین و اصول گمرکی از لازمه های ویژگی های کارشناس و یا ارزیاب گمرک میباشد.
 • همچنین از مهمترین ویژگی هایی که یک ارزیاب گمرک بایستی دارا باشد، داشتن دقت و بررسی جزئیات بالا در کار است. البته این تنها ویژگی نیست که بایستی یک ارزیاب معتبر دارا باشد. از دیگر ویژگی ها این فرد میتوان به داشتن اعتماد به نفس هم اشاره نمود.

در حقیقت میتوان گفت ارزیابان گمرک بایستی دارای اعتماد به نفس بسیار بالایی باشند، تا بتواند در لحظه بهترین و مناسب ترین تصمیمات را اتخاذ نماید.

ارزیابان گمرک چگونه تصمیم می گیرند؟

اکنون که با ارزیاب گمرک، وظیفه ارزیاب گمرک و موارد وابسته به او آشنا شدید نوبت به این مرحله رسیده است تا شما را با ذکر دلایلی با نحوه و اینکه ارزیابی گمرکی چگونه صورت میپذیرد؟ صحبت نموده و اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دهیم. پیش تر نیز به این موضوع اشاره نمودیم  که ارزیابی گمرک از اهمیت بسیار بالایی در زمینه ترخیص کالا از گمرک برخوردار می باشد.

ارزیابی گمرک به منظور و در جهت ترخیص کالا از گمرک و فقط جهت بعضی از کالاهای خاص صورت میگیرد که دلایل مختلف و گوناگونی دارد. مهم ترین علت انجام این کار وجود مغایرت میان کالاهای اظهاری با کالاها و محصولاتی است که قرار است به کشور ایران، وارد و یا از آن خارج شوند. علت مهم تر و کلیدی تر بعدی این مورد است که آیا کالایی که شما وارد کشور کرده اید و یا قصد واردات و خارج سازی آن را از کشور دارید جزء کالاهای قاچاق در نظر گرفته میشود یا نه.

علت دیگری که ارزیابی گمرک کالا به خاطر آن انجام میگیرد مربوط به هنگامی است که در کارت بازرگانی وارد کننده و خارج کننده کالا سابقه تخلف و یا مواردی شبیه به آن و از این دست وجود داشته باشد.

همچنین یکی از مباحث دیگری که میخواهیم امروز و در مقاله مربوط به ارزیابی گمرکی از سوی شرکت ایران ترخیص به بررسی آن بپردازیم این مورد است که ارزیابی گمرک چگونه صورت خواهد گرفت؟ در نتیجه جهت پاسخ به این سوال ابتدا به مسئله مربوط به مراحل انجام این کار میپردازیم .

حتما شما نیز از این موضوع آگاهی دارید که پس از ثبت کالا در اظهار نامه بایستی آن را به اداره گمرک ارجاع بدهید، تا با توجه به مسیر انتخابی جهت واردات کالا، اظهارنامه ارجاع شده مربوط به آن در یکی از مسیرهای سبز، زرد و قرمز کمرگی وارد گردد. پس از اینکه مسیر ارزیابی کالاهای وارداتی و یا صادراتی شما مشخص گردید، بایستی مراحل زیر را پشت سر بگذارید.

 • ابتدا کالای مورد نظر به شکل فیزیکی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و بازدید از کالا انجام میگیرد.
 • در مراحل بعدی از کالا نمونه برداری صورت میگیرد که از اقدامات کنترلی مراحل بعدی ارزیابی میباشند.
 • در نهایت، اسناد و مدارک مربوط اظهارنامه با کالای موردنظر مطابقت داده خواهد شد. و در نهایت ارزیابی گمرک پایان میگیرد.
ارزیاب گمرک کیست؟ ارزیابی گمرک چگونه انجام میگیرد؟
ارزیابی گمرک

یک ارزیاب گمرک باید در مورد محصولاتی که بررسی می کند بداند؟

ارزیابان بایستی به شکلی کالا را توصیف و ثبت نمایند که کامنت مربوطه حاوی تمامی شرایط و مشخصات محصول باشد. مواردی مانند نوع محصول، برند کالا ، مدل کالا، شماره فنی کالا، قدرت این محصول، ظرفیت کالا، توان و بازده آن، کشور سازنده کالا، ابعاد و وزن هر عدد، تعداد بسته های داخل بسته بندی، تعداد عددی کالا در هر بسته از آن، وزن خالص و ناخالص و مواردی از این قبیل.

همچنین دانستن این نکته مهم است که پیش از ارزیابی اسناد و مدارکات موجود، بایستی ضمیمه اظهارنامه از جمله : فاکتور کالا ، عدل بندی کالا، مجوز ثبت سفارش کالا به طور کامل و دقیق مطالعه و بررسی گردد و با مندرجات اظهارنامه مطابقت داده شود.

چرا کالا در گمرک ارزیابی می‌شود؟

دلایل بسیاری جهت ارزیابی کالا در سازمات گمرک وجود دارد که در این بخش قصد داریم تا به بررسی کامل این بپردازیم:

از جمله اصلی‌ترین دلایل جهت ارزیابی کالا در سازمان گمرک ایران، مغایرت محصولات وارد شده با محصولی که در سامانه epl اظهار گشته است. لازم است بدانید در صورتی که کالای مد نظر با مدارکات و اسناد اظهار نامه گمرکی مغایرت داشته باشد، جهت بررسی های بیشتر کالا وارد مسیر قرمز خواهد شد تا در نهایت توسط ارزیاب مورد بررسی قرار بگیرد.

همچنین کالاها در مسیر قرمز از لحاظ وزن، تعداد کالا، نوع بسته بندی، ماهیت، حجم و مواردی از این قبیل با کالای اظهار شده در گمرک و نیز با قوانین و ممنوعیت‌ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

همچنین می‌توان گفت آمار بسیار بالای قاچاق کالا در کشور از جمله موارد دیگری جهت ارزیابی گمرکی می‌‌باشد. همچنین می‌توان گفت در صورتی که مواردی با عنوان قاچاق به وسیله ارزیاب کالا تایید گردد، انجام مراحل قانونی آن به وسیله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواهد بود.

سومین دلیلی که باعث ارزیابی کالا در گمرک می‌گردد، سابقه وارد‌کننده است. در صورتی که دارنده کارت بازرگانی یا وارد‌کننده دارای سابقه تخلف باشد، کالا توسط ارزیاب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چگونگی ارزیابی گمرکی

هنگامی که کالای وارداتی و یا صادراتی اظهار می‌گردد و اظهارنامه آن به گمرک ارجاع داده می‌شود، جهت بازبینی و ارزیابی مجدد به یکی از مسیرهای سبز، زرد و یا قرمز وارد خواهد شد. از این رو پس از تعیین شدن مسیرهای ارزیابی گمرکی، مراحل زیر برای بازبینی و ارزیابی گمرکی صورت خواهد گرفت:

 • ارزیابی مجدد فیزیکی کالای اظهار شده
 • بازدید از کالا به شکل کاملا اصولی
 • نمونه برداری از محصول در صورت امکان و انجام اقدامات کنترل شده
 • تطبیق مدارکات و اسناد با اظهارنامه های مورد نظر
 • در بعضی از موارد جهت ارزیابی کالا نیاز به دستگاه ایکس ری نیز می‌باشد. همچنین ممکن است گاهی جهت بررسی کالا نمونه‌هایی به آزمایشگاه‌های مجاز ارسال گردد.

نکات مهم در ارزیابی گمرکی که باید بدانید

لازم است بدانید قبل از ارزیابی مجددد مدارکات و اسناد، ارزیاب کالا باید به طور کامل ضمیمه اظهار نامه کالا که شامل مواردی مانند پکینگ لیست، فاکتورخرید و مواردی از این قبیل می‌شود را مطالعه و بررسی کند و با اطلاعات درج شده در اظهارنامه کالا تطابق بدهد.

در این هنگام در صورتی که پکینگ لیست یا لیست عدل بندی کالا به شکل یکنواخت نباشد اما به صورت مجزا نوع کالا، جنس کالا، وزن کالا و ارزش هر بسته را نشان بدهد، جهت بررسی می‌توان به باز نمودن یک یا چند بسته اکتفا کرد. البته لازم است بدانید در صورتی که اختلاف بیشتر از میزان 5 درصد نباشد. در صورتی که اختلاف بیشتر از 5 درصد باشد بای کل کالا را مجدد ارزیابی نمایید.

همچنین جهت ارزیابی، کالاهایی که تعداد و ارزش بالاتری را به خود اختصاص داده‌اند، دارای اولویت می‌باشند؛ از این رو ارزیاب کالا وظیفه دارد هر نوع مغایرت میان کالا و مدارکات موجود را گزارش کند‌ و در صورتی که ارزیاب کالا نتواند محصول را جهت بازرسی ضمیمه کند، باید از صاحبان کالا بخواهد تا عکس محصول، جعبه خرید یا کاتالوگ را برای وی بارگزاری نماید.

همچنین ارزیاب کالا وظیفه دارد تا از زمان ارجاع اظهارنامه کالا به کارپوشه، در اولین فرصت ممکن نتیجه نهایی ارزیابی را با ذکر جزئیات به شکل کاملا دقیق درج کند.

شرایط استخدام گمرک در سال 1402

استخدام در گمرک شرایط خاصی را می‌طلبد که بایستی جهت انجام این کار کلیه این شرایط را دارا باشید. که مهمترین آنها عبارتند از:

 • شرایط عمومی استخدام
 • داشتن تابعیت کامل جمهوری اسلامی
 • عدم سو پیشینه کیفری
 • التزام به قانون های اساسی جمهوری اسلامی
 • داشتن کارت پایان خدمت سربازی
 • نبودن استخدام رسمی، پیمانکاری و ثابت
 • تدین به دین اسلام
 • نداشتن اعتیاد به دخانیات و انواع مواد مخدر
 • داشتن سلامت کامل جسمانی

شرایط اختصاصی استخدام

 • داشتن حداقل سن 25 سال
 • برای افرادی که در جبهه حق علیه باطل حضور داشتند به مدت زمان آنها موجب سهمیه خواهد شد.
 • داشتن حداقل مدرک کاردانی به بالا

جمع بندی

در این مطلب از سوی شرکت ایران ترخیص با یکی از مهمترین و اصلی ترین مفاهیم در ترخیص کالا یعنی ارزیابی کمرگی آشنا شدیم و نیز با چگونگی ارزیابی گمرک. همچنین به وظیفه ارزیابان گمرک پرداختیم و وظایف آن را مورد بررسی قرار دادیم. ارزیابی گمرک از جمله مهمترین مراحلی میباشد که جهت ترخیص کالا از گمرک صورت خواهد گرفت.

در نتیجه در صورتی که قصد ترخیص کالا از سازمان گمرک دارید و با ارزیابی و مراحل آن آشنایی کاملی ندارید پیشنهاد میکنیم این مطلب را تا انتهای آن  مطالعه نمایید. همچنین شما عزیزان میتوانید با کسب خدمات از شرکت ققنوس ترخیص در زمینه مشاوره بازرگانی ، ثبت سفارش کالا، اخذ مجوزات رسمی ترخیص کالا، تامین ارز و ترانزیت بین المللی تجارتی پرسود را برای خود به ارمغان بیاورید.

علت ارزیابی کالا در گمرک چیست؟

داشتن تطابق اطلاعات کالاهای اظهار شده با کالاهای موجود در اسناد و مدارکات از جمله مهمترین عامل جهت ارزیابی کالا در نظر گرفته می‌شود.

کالا چگونه ارزیابی می‌شود؟

ارزیابی کالا شامل ارزیابی فیزیکی کالا، بازید از کالا، نمونه برداری از کالاها، تطبیق مدارکات و مواردی از این قبیل می‌شود‌.

ارزیاب گمرک کیست؟

در واقع می‌توان گفت ارزیاب گمر‌‌ک شخصی است که در گمرک مسئول بازبینی و بررسی کالاهای وارد شده و یا صادر شده می‌باشد.

مهمترین شرابط عمومی استخدام گمرک چیست؟

عدم داشتن سابقه کیفری، تابعیت ایرانی، داشتن کارت پایان خدمت سربازی، تدین به دین اسلام به عنوان مهمترین شرایط عمومی استخدام در نظر گرفته می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x