لوگو-ققنوس-ترخیص

آشنایی با فرایند ترخیص کالا

آشنایی با فرایند ترخیص کالا

مقدمه

یکی از مراحل مهم و اساسی برای هر شرکت تجاری که در زمینه صادرات و واردات محصول فعالیت دارد، انجام صحیح ترخیص کالا از گمرک می‌باشد. لازم است بدانید بسیاری از افراد به علت نداشتن آگاهی های لازم از تشریفات و پروسه های گمرکی از انجام آن واهمه دارند. اما حقیقت این است که این روند تا این حد وحشتناک نیست. در نتیجه اگر قصد انجام ترخیص کالا از گمرک را دارید، بهتر است تا با شرکت های فعال در این زمینه مانند شرکت ترخیص کالا کمک بگیرید‌. از این رو در ادامه این مطلب از سوی شرکت ققتوس به نحوه فرایند ترخیص کالا و مراحل آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با فرایند ترخیص کالا

فرآیند ترخیص کالا چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت فرآیند ترخیص کالا به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که بایستی جهت آزاد کردن کالاهای وارداتی و یا صادراتی از گمرک انجام بدهید که این کارتوسط شما یا شرکت ترخیص کالا صادر می‌گیرد همچنین اقدامات آزادسازی و حمل کالا توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی صورت می‌گیرد.ترخیص کالا به عنوان فرایندی کاملا ضروری در امورات بین المللی صادرات و واردات کالا در نظر گرفته می‌شود که صاحبان کالا یا نماینده وی موظف به ارائه مدارکات و مجوزات لازم جهت انجام صحیح ترخیص کالا از گمرک می‌باشد.

لازم به ذکراست که هنگام انجام پروسه های ثبت سفارش و آزادسازی محصول بایستی اسناد و مدارکی جهت ترخیص کالا به شکل فیزیکی یا الکترونیکی اخذ و آماده گردد و هزینه ها و تعرفه های آن که شامل حقوق گمرکی، سود بازرگانی و دیگر تسهیلات می‌شود و به صادرکنندگان و واردکنندگان اظهار می‌شود پرداخت گردد. از این رو با توجه به اینکه این کار، امری تخصصی و پیچیده می‌باشد بهتر است تا از یک شرکت ترخیص کالا مانند شرکت ققنوس ترخیص در این زمینه مشورت و کمک بگیرید.

مراحل ترخیص کالا به چه صورت است؟

فرایند ترخیص کالا نیازمند انجام مراحلی می‌باشد که بایستی با دقت بالایی صورت بپذیرد. این مراحل توسط شرکت ترخیص کالا نیز بایستی به صورت کامل انجام شود، تا در نهایت کالا از گمرک شود. مهمترین مراحل ترخیص کالا از گمرو عبارتند از؛

مرحله اول؛ ثبت اظهارنامه کالا در سامانه

 اولین ومهمترین مرحله انجام فرآیند ترخیص کالا از گمرک که توسط شرکت ترخیص کالا نیز انجام می‌شود، ثبت اظهارنامه در سامانه تجارت امور گمرکی می‌باشد. در این مرحله بایستی طبق دستورالعملی که در این سایت نهاده شده است، اطلاعات کالا را به طور کامل در آن درج نمایید تا در نهایت اظهارنامه گمرکی برای کالا صادر شود. لازم به ذکر است اظهارنامه گمرکی جهت ترخیص کالا از گمرک لازم و ضروری است.

مرحله دوم؛ احراز هویت و تعیین مسیر کالا

در این مرحله کالا در دایره فنی گمرک مورد بازرسی و بازبینی قرار می‌گیرد تا در صورت تایید کارشناسان برای کالای شما یک کوتاژ اختصاصی ثبت گردد. در نهایت شماره کوتاژ به شرکت ترخیص کالا که انتخاب نموده‌اید تحویل داده می‌شود.

مرحله سوم؛ کنترل محصول در مسیرهای گمرکی

در انجام مراحل ترخیص کالا، محصولات شما در یکی از سه مسیر قرمز، زرد و سبز جهت ارزیابی قرار می‌گیرد. قرار گرفتن در مسیر قرمز و یا زرد به این معناست که کالای شما نیاز به کنترل مجدد توسط کارشناسان اداره گمرک را دارد اما اگر کالا در مسیر سبز قرار بگیرد نیاز به کنترل مجدد نخواهد داشت و مستقیم به صندوق خواهد رفت. همچنین بسیاری از شرکت  ترخیص کالا می‌توانند در انجام این مرحله یاری رسان شما باشند.

آشنایی با فرایند ترخیص کالا

مرحله چهارم؛ اخذ مجوزات و اسناد مورد نیاز

در صورتی که کالا و محصول شما نیازمند مدارک و مجوزات لازم جهت آزادسازی باشد، بایستی مجوزات لازم را از سازمان های مربوطه اخذ کنید. برخی از این مجوزات شامل مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت راه،  مجوز انرژی اتمی، مجوز وزارت بهداشت و مواردی از این قبیل می‌باشد.

مرحله پنجم؛ بررسی کالا توسط کارشناسان

در این مرحله کارشناسان و متخصصان فعال در فرایند ترخیص کالا، محصولات وارد یا صادر شده شما را مجدد مورد بازبینی و بررسی قرار داده تا در صورت عدم وجود مشکلی آن را امضا و تایید نمایند.

مرحله هفتم؛ بارگیری کالا

پس از صدور سند ترخیص کالا توسط گمرک، سازمان گمرک به شرکت ترخیص کالا اجازه می‌دهد تا بارگیری کالا را انجام دهد. در این مرحله بایستی فروشنده کالا هزینه های انبارداری را پرداخت نماید. همچنین لازم به ذکر است که این هزینه ها در گمرکات مختلف متفاوت است.

مرحله هشتم؛ بررسی تعرفه های موجود و تطابق کالا

در این مرحله کارشناسان شرکت ترخیص کالا تعرفه گمرکی کالای مورد بررسی قرار می‌دهند و آن را با مجوزات مطابقت می‌دهند، تا در صورت عدم وجود مشکلی آن را تایید نمایند.

مرحله آخر؛ خروج کالا از گمرک

پس از انجام صحیح کلیه مراحل ترخیص کالا می‌توان بیجک انبار را از انباردار گمرک اخذ کنید. در واقع می‌توان گفت انباردار گمرک پس از کنترل پروانه سبز گمرکی بیجک انبار را صادر کرده و به صاحب کالا و یا موکل وی ارائه می‌دهند. همچنین در این مرحله کالا مجددا مورد بررسی و بازبینی قرار می‌گیرد تا در نهایت اجازه خروج کالا از گمرک صادر شود.

لیست مجوزات لازم جهت انجام فرایند ترخیص کالا

جهت تکمیل انجام فرایند ترخیص کالا باید کلیه  مدارکات و مجوزات ضروری آن از شرکت های معتبر و مورد نیاز اخذ و دریافت گردد. اخذ و دریافت مجوزات می‌تواند توسط متخصصان شرکت ترخیص کالا صورت بگیرد. در نتیجه اگر امورات خود را به شرکت ققنوس ترخیص بسپارید در کمترین زمان ممکن مجوزات لازم را برای شما عزیزان اخذ خواهند کرد. همچنین لازم به ذکر است مهمترین مجوزات لازم جهت ترخیص کالا از گمرک عبارتنداز؛

مجوز استاندارد کالا

از مهمترین و اصلی ترین مجوزات لازم جهت انجام  ترخیص کالا از گمرک مجوز استاندارد کالا می‌باشد. اداره گمرک جهت اینکه شما عزیزان بتوانید کالای خود را دریافت کنید و همچنین ‌از کالای وارد یا صادر شده شما اطلاعات کافی به دست آورد نیازمند مجوز استاندارد کالا می‌باشد.از این رو اخذ و دریافت این مجوز بسیار مهم و حیاتی است.

مجوز وزارت بهداشت و درمان

از دیگر مجوزات لازم جهت انجام صحیح ترخیص کالا از گمرک مجوز وزارت بهداشت می‌باشد. در واقع این نکته حائز اهمیت است که بیشتر افرادی که در عرصه واردات کالاهای آرایشی و بهداشتی تخصص دارند، بایستی مجوز وزارت بهداشت را از سازمان مربوط به آن اخذ و دریافت نماید. همچنین جهت دریافت مجوز وزارت بهداشت بایستی اسناد و مدارکی را که مربوط به کالای وارداتی شما می‌باشد ارائه دهید تا در نهایت صحت و سلامت کالا تایید گردد و مجوز وزارت بهداشت آن صادر گردد.  این مجوز می‌تواند توسط شرکت ترخیص کالا نیز اخذ گردد.

مجوز وزارت ارشاد

از دیگر مجوزات لازم جهت انجام فعالیت ترخیص کالا مجوز وزارت ارشاد می‌باشد. این مجوز برای بعضی از تاجران  که قصد واردات ماشین آلات و یا دستگاه چاپ به کشور دارند، الزامی می‌باشد. در نتیجه این افراد باید مجوزات لازم جهت استفاده از این ابزارآلات را به کشور داشته باشد، که یکی از آنها مجوز ارشاد می‌باشد. همچنین در این مورد لازم است بدانید بعضی از ماشین آلات نو هستند و نیازی به بازرسی نخواهد داشت اما بعضی دیگر از آنها که به صورت مستعمل یا دست دوم هستند، بایستی مجوز ارشاد را دریافت نماید.

مجوز وزارت راه

از جمله مجوزات لازم دیگر جهت انجام فعالیت ترخیص کالا که توسط شرکت ترخیص کالا نیز می‌تواند صورت پذیرد، اخذ و دریافت مجوز وزارت راه می‌‌‌باشد. لازم است بدانید موجب وزارت راه تنها برای کالاهای نیاز می‌باشد که با شرکت‌های غیر ایرانی در عرصه ترانزیت فعالیت می‌نمایند که شما باید هزینه حمل و نقل و کرایه را پرداخت کنید.

مجوز فرهنگی و آموزش کودکان

از دیگر مجوزات لازم جهت انجام فرآیند ترخیص کالا که توسط شرکت ترخیص کالا نیز اخذ می‌شود، مجوز وزارت فرهنگ و آموزش کودکان می‌باشد. این مجوز جهت ترخیص انواع اسباب بازی ها لازم و ضروری می‌باشد.

ترخیص ‌کار گمرک چه کسی است؟

انجام تشریفات گمرکی و فرایند ترخیص کالا امری پیچیده و تخصصی می‌باشد. شاید شما نیز فکر کنید انجام مراحل ترخیص کالا که در مطالب قبلی به آن اشاره نمودیم، چندان سخت به نظر نرسد و خودتان به تنهایی قادر به انجام آن خواهید بود. اما در واقع این نکته را باید بدانید انجام ترخیص کالا نیاز به مهارت و سابقه در این زمینه دارد. در نتیجه فردی که سال ها تجربه در این زمینه را دارد و در حال فعالیت در این عرصه است و با پیچیدگی‌های این راه آشنایی دارد می‌تواند کلید موفقیت شما در انجام ترخیص کالا از گمرک باشد. این فرد که به عنوان ترخیص کار گمرک شناخته می‌شود به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی با وکالت از سوی شما کلیه تشریفات گمرکی جهت ترخیص کالا از گمرک را انجام داده و شما را از رفت و آمدهای مکرر جهت ترخیص کالا بی‌نیاز خواهد کرد در نتیجه بهتر است در انجام فرایند ترخیص کالا از ترخیص کاران زبده شرکت ترخیص کالا، مانند گروه تجاری ققنوس ترخیص کمک بگیرید.

ترخیصکاران گمرک چه وظایفی را برعهده دارند؟

ترخیصکار یا حق العملکار گمرک دارای وظایفی می‌باشد که عمل به آنها مهم و اساسی است؛ از مهمترین وظایف ترخیصکار گمرک عبارتنداز؛

  • ارائه مشاوره‌های خصوصی و شخصی برای توسعه تجارت تاجران
  • یک ترخیص کار خوب بایستی از کلیه اطلاعات لازم در جهت واردات و ترخیص کالا مانند کشور مبدا و مقصد، نوع مشتری و مواردی از این قبیل آشنایی داشته باشد.
  • از دیگر وظایف ترخیص کار خوب این است که بایستی کلیه اسناد و مدارک مورد نیاز را پیش از ارائه به سازمان های رابط مورد بررسی و بازبینی قرار دهد.
آشنایی با فرایند ترخیص کالا

هزینه لازم جهت انجام فرآیند ترخیص کالا از گمرک

هزینه های مورد نیاز جهت انجام مراحل ترخیص کالا که توسط شرکت ترخیص کالا نیز تعیین می‌شود به عنوان هزینه هایی در نظر گرفته می‌شود که شما باید در طی پروسه ترخیص کالا به گمرک پرداخت کنید. این هزینه ها شامل مواردی مانند هزینه باربری و تخلیه کالا، انبارداری،کارشناسی کالا و مواردی از این قبیل می‌باشد که بایستی به عنوان هزینه و تعرفه گمرکی توسط صاحب کالا  پرداخت گردد. همچنین لازم به ذکر است که حقوق ورودی شامل سود بازرگانی و ۴ درصد ارزش گمرکی که توسط گمرک جمهوری اسلامی دریافت می‌گردد، می‌شود.

سوالات متداول

فرایند ترخیص کالا به چه معناست؟

فرآیند ترخیص کالا به کلیه اقداماتی گفته می‌شود که بایستی جهت آزادسازی و حمل کالا از گمرک توسط صاحب کالا یا موکل وی صورت بگیرد.

مهمترین مجوزات لازم جهت انجام فرآیند ترخیص کالا چیست؟

مهمترین آنها شامل مجوز استاندارد، مجوز وزارت بهداشت، مجوز وزارت ارشاد، مجوز وزارت راه و مجوز فرهنگی و آموزش می‌شود.

وظایف ترخیص کار گمرک چیست؟

ترخیص کار گمرک وظیفه ارائه مشاوره خصوصی به تاجران، بررسی اطلاعات لازم جهت واردات و ترخیص کالا، بررسی اسناد پیش از ارایه به سازمان‌های مربوطه و مواردی از این قبیل دارد.

هزینه فرایند ترخیص کالا شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه فرایند ترخیص کالا شامل مواردی مانند هزینه باربری و تخلیه کار،انبارداری، کارشناسی کالا و مواردی از این قبیل می‌شود.

جمع بندی

فرایند ترخیص کالا از گمرک نیازمند، مهارت و تجربه کافی در این عرصه دارد که اغلب تاجران به علت مشغله های کاری خود قادر به آموزش کلیه این نیستند، پس همواره لازم دارند که جهت تسریع در روند پروسه های تجاری خود از افراد با تجربه و شرکت ترخیص کار در این زمینه کمک بگیرند.

شرکت ققنوس ترخیص که به عنوان شرکت ترخیص کالا شناخته می‌شود می‌تواند در زمینه ترخیص کالا به شما کمک خواهد کرد. این شرکت با داشتن سابقه ۸ ساله در زمینه ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی از جمله ترخیص کاران رسمی گمرک شناخته می‌گردد. همچنین لازم به ذکر است که شرکت ققنوس ترخیص علاوه بر سال ها سابقه و تجربه در عرصه ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی ، با گمرکات فعال کشور نظیر گمرک بندرعباس، گمرک فرودگاه امام خمینی و … کار نموده و لذا با نحوه شرایط ترخیص کالا از گمرکات گوناگون آشنا است در نتیجه شما عزیزان میتوانید با خیال آسوده مورد گمرکی خود را به شرکت ما بسپارید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مرتبط

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x