لوگو-ققنوس-ترخیص

۴۸۰۰۰۱۱۰ – ۰۲۱

دریافت ارز مبادله ای و نیمایی

برای خرید و فروش های بین المللی خود نیاز به ارز بین المللی دارید؟ تامین ارز لازم برای فعالیت های تجاری بین المللی از روش های مختلفی قابل انجام است که از اهمیت دریافت آنها به شیوه ای قانونی و مطمئن نمیتوان چشم پوشی کرد. در صورتی که نیاز به دریافت ارز مبادله ای و نیمایی برای انجام تجارت خود دارید، ققنوس ترخیص با ارائه خدمات تخصصی در این زمینه همراه تجار و بازرگانان عزیزی است که به دنبال مطمئن ترین شیوه ها جهت تامین ارز هستند. ققنوس ترخیص با سال ها سابقه فعالیت حرفه ای در این زمینه، امکان تهیه ارز مورد نیاز شما را در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم خواهد کرد.

دریافت-ارز-مبادله-ای-و-نیمایی

این متن تست میباشد 

این متن تست میباشد این متن تست میباشد این متن تست میباشد 

این متن تست میباشد 

این متن تست میباشد این متن تست میباشد این متن تست میباشد 

این متن تست میباشد 

این متن تست میباشد این متن تست میباشد این متن تست میباشد 

فهرست مطالب

ارز مبادله ای چیست ؟

ارز مبادله ای از جمله انواع ارز دولتی میباشد و تفاوت های به خصوصی با ارز آزاد دارد که باید مورد توجه فعالین حوزه تجارت قرار بگیرند. با توجه به این که ارز مبادله ای ارزی دولتی است، از طریق دولت و در محلی به نام مرکز مبادلات ارزی به متقاضیان ارائه میگردد. تعریف این ارز در مقابل مفهوم ارز آزاد قرار دارد و مخالف آن است. در واقع ارز آزاد، ارزی است که از طریق دلال ها و صرافی ها عرضه و اعلام میشود و بر اساس شرایط عرضه، تقاضا و اقتصاد کشور تعیین میگردد.

دریافت ارز مبادله ای برای تمامی کالاهای وارداتی امکان پذیر نمیباشد و باید دقت داشته باشید که تنها به برخی از کالاهای وارداتی اختصاص می یابد. برای دسته بندی کالاهای وارداتی، آنها را به ۱۰ گروه تقسیم بندی کرده‌اند. دریافت ارز مبادله ای برای گروه دهم که کالاهای لوکس میباشند، تعلق نمیگیرد. علاوه بر این، حقوق و عوارض ورودی گمرک که جهت ترخیص کالاهای گروه دهم یا همان کالاهای لوکس وارداتی باید پرداخت شود، دو برابر سایر کالاها میباشد. ۹ گروه دیگر از کالاهای وارداتی میتوانند ارز مبادله ای دریافت کنند؛ البته توجه داشته باشید که کالاهای گروه های مشمول دریافت ارز مبادله ای براساس توان و ظرفیت تولیدات داخلی میتوانند دچار تغییراتی شوند.

نکته دیگری که در رابطه با دریافت ارز مبادله ای باید بگوییم، این است که بسیار امری دشوار و وقت گیر است و همه نمیتوانند موفق به دریافت آن شوند؛ به همین دلیل خدمات ققنوس ترخیص در زمینه دریافت ارز مبادله ای و دریافت ارز نیمایی، یکی از مهمترین مواردی است که به سهولت تجارت خارجی شما تا حد زیادی کمک خواهد کرد. ارز آزاد راحتتر و بدون دردسر قابل دریافت است و برای واردات هر نوع کالایی میتوان از آن استفاده کرد؛ از این رو نسبت به دریافت ارز دولتی با چالش های کمتری رو به رو است.

همچنین دلیل بالا رفتن ارز مبادله ای توسط دولت، کاهش بار مالی که بر دوش دولت است، میباشد و از آنجا که قیمت کمتری در مقایسه با سایر انواع ارز دارد، با محدودیت و کنترل بسیار بیشتر و در شرایط خاص عرضه میگردد. نحوه محاسبه ارز مبادله ای طبق اعلام بانک مرکزی به این صورت است که بانک مرکزی سبدی از ارزهای معامله شده را در صرافی های مجاز را در نظر دارد و براساس  قیمت اولیه به دست آمده از این گونه معاملات، نرخ ارز مبادله ای را پس از کسر کارمزد و دو درصد از این نرخ، تعیین میکند.

ارز نیمایی چه نوع ارزی است؟

ارزی که در سامانه‌ای به نام سامانه نیما معامله میشود، ارز نیمایی نام دارد. ارز نیمایی در یک سامانه به صورت آنلاین توسط وارد کنندگان و صادر کنندگان مورد خرید و فروش قرار میگیرد و ارز مورد نیاز جهت واردات برخی کالاها، از همین شیوه تامین میگردد. شیوه تخصیص ارز نیمایی به این صورت است که اگر وارد کننده‌ای قصد دارد ارز مورد نیاز خود را به این شیوه تامین نماید، لازم است با فرد صادر کننده دیگری توافق نماید تا بتواند ارز خود را از طریق او تهیه نماید. در نتیجه تفاوت ارز نیمایی با سایر ارزها در این میباشد که به صادر کنندگان و وارد کنندگان کالا تعلق دارد.

سامانه نیما که ارز نیمایی از طریق آن خرید و فروش میشود، ویژگی هایی دارد که سبب تسهیل معاملات ارزی شده است. یکی از ویژگی های مهمی که این سامانه دارد، امنیت آن میباشد. علاوه بر این، سامانه نیما به عنوان واسطه و در نقش صرافی ها عمل میکند و در ساده سازی معاملات ارزی نقش ویژه‌ای داشته است. در واقع میتوان گفت، سامانه نیما به عنوان واسطه‌ای میان سامانه جامع تجارت و واحد تجارت برون مرزی میباشد. این سامانه امکان تهیه ارز مورد نیاز را حتی در شرایط وجود تحریم های بین المللی فراهم میکند و دلیل آن هم تامین ارز توسط صرافی ها بدون دخالت مستقیم بانکی است. دریافت ارز نیمایی از سامانه نیما برای افراد واجد شرایط ممکن است و شرایطی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند.

نرخ ارز آزاد چیست؟

اصطلاح نرخ ارز آزاد را تاکنون قطعا بسیار شنیده‌اید. منظور از نرخ ارز آزاد، قیمت خرید و فروش و به طور کلی معامله ارز در بازار غیردولتی و غیررسمی میباشد. با توجه به این که اکثر مبادلات مردم در بازار آزاد صورت میگیرد و دسترسی به آن برای عموم مردم امکان پذیر است، بیشتر از سایر ارزها وجاهت و مقبولیت عمومی دارد و اغلب محاسبات و معاملات بر همین مبنا انجام میگیرند. نرخ ارز آزاد به مجموعه‌ای از عوامل مانند درامدهای نفتی، شرایط اقتصادی، پیش بینی ها و انتظارات فعالان اقتصادی کشور از آینده بازار و اقتصاد، روابط تجاری خارجی کشور و سیاست های بانک مرکزی در جهت تعیین نرخ آزاد، نقش بسزایی در بالا و پایین شدن قیمت آن دارند.

به عبارتی دیگر، قیمت مبادله ارز در معاملات نقدی رایج و روزانه با مقادیر و حجم عادی، به عنوان نرخ ارز آزاد شناخته میشود. علاوه بر این، معاملات نقدی به معاملاتی گفته میشود که فروشنده و خریدار به محض انجام معامله، ریال و ارز را باهم مبادله میکنند. در واقع میزان عرضه و تقاضاست که نرخ ارز آزاد را تعیین میکنند. اگر به ارز برای مصارف شخصی مانند مسافرت های خارجی نیاز دارید، باید ارز آزاد را از بازار تهیه نمایید. این ارز برخلاف ارز دولتی که بسیار محدود است و فقطبه معدود کالاهایی تعلق میگیرد، میتواند در اختیار همگان است.

تفاوت ارز نیمایی و ارز آزاد در چیست؟

تفاوت ارز نیمایی با ارز آزاد در این است که ارز نیمایی تنها از طریق سامانه نیما و با شرایط و ضوابط خاصی قابل دریافت است و عموما قیمت پایین تری نسبت به نرخ ارز آزاد دارد. وارد کنندگان برای دریافت ارز نیمایی باید مراحل مشخصی را طی نمایند و با ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز بانک مرکزی، ارز مورد نیاز خود که مختص وارد کنندگان کالاهای مجاز مصرفی را دریافت کنند. محل تامین ارز در سامانه نیما ارزهای به دست آمده از صادرات میباشد که دوباره با نرخ نیما و توسط صرافی های مجاز (کارگزاری ها) به صادر کنندگان پرداخت میشوند.

توجه داشته باشید که این ارز در اختیار عموم قرار نمیگیرد و امکان دریافت ارز نیمایی برای استفاده در مصارف شخصی وجود ندارد. همچنین، ارز نیمایی در مقابل ارز آزادی قرار دارد که از طریق برخی صرافی ها و دلالان میتوانید تهیه کنید و قیمت بالاتری هم دارد و قابل استفاده جهت مصارت شخصی نیز میباشد. لازم به ذکر است، فاصله نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد از جمله دلایلی است که سبب میشود تا برخی صادر کنندگان ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما اعلام و ثبت نکنند. طبق قوانین، این عمل مجازات و طبعات زیادی را با خود به همراه خواهد داشت.

ارز دولتی و ارز نیمایی چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

قطعا میدانید که نرخ ارز دولتی بسیار پایین تر از قیمت ارز آزاد بود و ارز دولتی تنها به برخی کالاهای خاص تعلق میگرفت. از نرخ ارزدولتی برای کاهش قیمت کالاهای اساسی استفاده میشد که در سال جدید تغییرات زیادی در این مورد صورت گرفت. از آنجا که قیمت ارز آزاد نسبت به ارز دولتی بسیار گران تر بود و ارز دولتی فقط به برخی کالاها اختصاص پیدا میکرد، دولت سامانه‌ای را تحت عنوان سامانه نیما راه اندازی کرد که سبب ارتباط مستقیم صادر کنندگان و صرافی ها با وارد کنندگان شد. نرخ ارز نیمایی که از سامانه نیما اعلام میگردد، پایین تر از نرخ ارز آزاد میباشد و وارد کنندگانی که قصد دریافت ارز نیمایی را دارند، میتوانند درخواست خود را در سامانه ثبت نمایند و پروسه و مراحل لازم را طی کنند.

ارز مسافرتی چیست ؟

دولت سهمیه و کمک هزینه‌ای را برای افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند، در نظر گرفته است. این ارز با نام ارز مسافرتی  شناخته میشود و برای مسافرت به هر کشوری کاربرد ندارد. مقدار این سهمیه هرساله دچار تغییرات و بالا و پایین هایی میشود و در حال حاضر، در اوایل تابستان سال ۱۴۰۱ میتوانیم بگوییم که برای هر مسافر تقریبا ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار میباشد. لازم به ذکر است، هر مسافر حداقل یک بار در سال میتواند از این سهمیه استفاده نماید و دریافت آن برخلاف دریافت ارز مبادله ای یا دریافت ارز نیمایی با مراحل پیچیده‌ای همراه نیست. اگر قصد خرید به خارج از کشور را دارید و شرایط لازم را دارا میباشید، میتوانید با مراجعه به صرافی های دولتی، حواله ارز مسافرتی را دریافت کنید.

در حال حاضر، مقدار سهمیه ارز مسافرتی برای سفر هوایی به کشورهای خارجی با ویزا تقریبا ۲ هزار یورو، برای سفر هوایی به کشورهای خارجی بدون ویزا حدود ۳۰۰ یورو و مقدار ارز مسافرتی جهت سفرهای زمینی و ریلی به کشورهای خارجی تقریبا ۳۰۰ یورو میباشد. برای دریافت ارز مسافرتی همانند دریافت ارز مبادله ای و ارز نیمایی باید دارای شرایط خاصی باشید. شرایط دریافت ارز مسافرتی به صورت زیر است :

 • ارز مسافرتی به افراد دو تابعیتی تعلق نمیگیرد.
 • جهت خرید ارز مسافرتی لازم است حداکثر هفت روز پیش از سفر، نسبت به تهیه ارز اقدام نمایید.
 • حداقل ۱۲ سال سن برای دریافت ارز مسافرتی باید داشته باشید.
 • فرد متقاضی برای دریافت سهمیه ارز خود باید با مدارک مورد نیاز در فرودگاه حاضر شود.
 • در صورت درخواست ارز مسافرتی برای سفرهای زیارتی، باید نام خود را در سازمان حج و زیارت ثبت نمایید.
 • اگر گذرنامه خود را تعویض کرده‌اید، گذرنامه قبلی خود را همراه با نسخه جدید باید ارائه دهید.
 • در صورتی که قصد سفر خانوادگی به کشورهای دیگر را دارید، هر یک از اعضا باید به طور جداگانه درخواست سهمیه خود را ثبت کند.
 • با توجه به این که ارز مسافرتی فقط برای سفرهای خارجی است، باید هنگام ثبت درخواست بلیط سفر خود را به همراه داشته باشید.
 • ارز مسافرتی (ارز دولتی) فقط به برخی فرودگاه های خاص تعلق میگیرد؛ بنابراین توجه داشته باشید که مبدا سفر شما کدام شهر و فرودگاه باید باشد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز مسافرتی چیست؟

اگر قصد استفاده از ارز مسافرتی را دارید، باید برای ثبت درخواست اسناد و مدارک مشخصی را ارائه دهید تا سهمیه ارز به شما تعلق بگیرد. در ادامه لیستی از اسناد و مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز مسافرتی را آماده کرده‌ایم که ارائه آنها ضروری میباشد.

 • اصل و کپی گذرنامه ایرانی شخص که حداقل به مدت ۶ ماه اعتبار دارد.
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی بلیط سفر (برای خریدهای اینترنتی حتما باید کد رهگیری، تاریخ و زمان خرید بلیط و اطلاعات شرکت صادر کننده را ارائه دهید)
 • رسید وجه عوارض خروج از کشور که مقدار این مبلغ بسته به تعداد سفرهای خارجی شما میتواند متفاوت باشد.
 • اصل و کپی ویزا برای سفر به کشورهایی که باید ویزا داشته باشید.
 • تکمیل فرم درخواست سهمیه ارز مسافرتی (تکمیل این فرم نیاز به دقت زیادی دارد)
 • ارائه شماره موبایل و حساب بانکی معتبر
 • پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و ارائه رسید پرداخت آن

شما برای تهیه ارز مسافرتی میتوانید به صرافی های بانکی، صرافی های دولتی، صرافی های خصوصی دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی یا سامانه اینترنتی بانک مرکزی موسوم به بازار متشکل ارزی مراجعه نمایید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید حتما با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید و به تمامی شرایط و مدارک لازم جهت دریافت هر نوع ارزی اعم از دریافت ارز مبادله ای یا دریافت ارز نیمایی توجه داشته باشید.

چه کالاهایی مشمول دریافت ارز وارداتی میشوند؟

به طور کلی کالاهای وارداتی را به ۱۰ گروه کالایی تقسیم بندی میشدند تا شناسایی کالاهایی که مشمول دریافت ارز مبادله ای میشوند، راحت تر شود. به غیراز گروه دهم که کالاهای لوکس وارداتی هستند، سایر گروه ها میتوانستند از ارز دولتی استفاده نمایند؛ الیته توجه داشته باشید که گروه های کالاهایی بسته به نیاز کشور قابل تغییر هستند و بودجه سال ۱۴۰۱، ارز ترجیحی حذف شده و این موارد برای گذشته میباشند. ۴ گروه اول از کالاهای وارداتی که ارز دولتی به آنها تعلق میگرفت، عبارتند از:

 • گروه اول: تمامی کالاهای اساسی وارداتی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده بودند.
 • گروه دوم: تمامی کالاها و مواد اولیه‌ سرمایه‌ای و واسطه‌ای که به تایید وزارت صنایع، تعیین شده بودند.
 • گروه سوم: کالاهای وارداتی که الزامی جهت خرید ارز دولتی از طریق سامانه نیما وجود نداشت.
 • گروه چهارم: کالاهایی که واردات آنها به دلایل مختلف به کشور ممنوع میباشد.

توجه داشته باشید که پروسه دریافت ارزهای وارداتی با تغییرات زیادی همراه بوده است و در حال حاضر ارز ترجیحی یا دولتی به هیچ کالایی تعلق نمیگیرد؛ در نتیجه پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات و راهنمایی های درست درخصوص دریافت ارز نیمایی و سایر ارزها با کارشناسان ما در  ققنوس ترخیص در ارتباط باشید.

نحوه دریافت ارز وارداتی چگونه است؟

به عنوان وارد کننده، یکی از موارد مهمی که فرایند واردات کالا باید به دقت انجام دهید، توافق با فروشنده در رابطه با شرایط خرید و فروش و همچنین نوع ارز مورد مبادله و نحوه پرداخت هزینه ها میباشد. جهت انجام پرداخت های بین المللی به تامین ارز نیاز پیدا خواهید کرد و این مرحله بخشی جدانشدنی از فعالیت های خارجی است. اگر میخواهید بدانید نحوه دریافت ارز وارداتی چگونه است؟ باید بگوییم که تامین ارز میتواند به روش های مختلفی صورت بگیرد. از آنجا که تخصیص ارز وارداتی در جهت کاهش سرمایه اولیه و سهولت واردات کالا انجام میگیرد، تنها برخی از کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور مشمول دریافت ارز مبادله ای و سایر ارزهای وارداتی میشوند.

هدف دولت از تخصیص ارز وارداتی یا ارز ترجیحی، کاهش هزینه ها و سرمایه اولیه در معامله های تجاری بین المللی بوده و سعی داشته تا بستر مناسبی را جهت واردات کالا به کشور فراهم نماید؛ در نتیجه استفاده از این نوع ارزها برای واردات برخی کالاها و با برنامه ریزی صحیح میتواند منجر به سود بیشتری هم شود. دو روش رایج جهت دریافت ارز وارداتی، مراجعه به سامانه اینترنتی نیما و صرافی ها میباشد. سامانه نیما یکی از روش های جدید و نوین در این زمینه جهت دریافت ارز نیمایی میباشد که فرایند تامین ارز را تا حد زیادی راحت کرده و از بسیاری از مراجعات حضوری کاسته است.

برای این که بتوانید موفق به دریافت ارز نیمایی از سامانه نیما شوید، مانند هر مرحله دیگری از فعالیت های تجاری نیاز به مجوزهای قانونی و گواهی های مختلف دارید تا بتوانید مشمول دریافت ارز دولتی یا ارز وارداتی شوید. علاوه براین که سامانه نیما میتواند به پروسه تامین ارز سرعت زیادی ببخشد، تهیه ارز را برای وارد کنندگان کالا راحت تر کرده است؛ چرا که نوسانات بازار ارز و بحران های اقتصادی به طور چشمگیری این حوزه را  با مشکلات مختلفی مواجه کرده است.

مراجعه به صرافی ها و بانک ها گزینه دیگری است که میتوانید جهت تامین و تهیه ارز استفاده کنید؛ اما دقت داشته باشید که این فرایند بسیار وقت گیر خواهد بود و نیاز به اطلاعات و  تجربه کافی دارید تا بتوانید با شناخت قوانین، مجوز و گروه های مختلف کالاهای وارداتی از مشکلات جدی جلوگیری کنید.

آشنایی با نحوه تخصیص ارز وارداتی

ممکن است برای شما مفهوم تخصیص ارز وارداتی سوال شده باشد و دلیل دریافت آن جهت واردات را ندانید. در واقع تهیه و تامین ارز یکی از مهمترین مراحل واردات کالا به شمار میرود که همه تجار و بازرگانان باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند. برای همان طور که میدانید برای واردات کالا نیاز به خرید کالا از فروشنده یا تولید کننده خارجی  دارید؛ این امر بدون انجام پرداخت های بین المللی امکان پذیر نخواهد بود و به تامین ارز وارداتی که میتواند دریافت ارز مبادله ای یا دریافت ارز نیمایی و غیره باشد، نیاز پیدا خواهید کرد. از آنجا که در پرداخت های بین المللی نیاز به مبادله سرمایه بسیاری دارید، هر گونه بی دقتی میتواند منجر به از دست رفتن سرمایه شما شود؛ به همین دلیل قبل از هر اقدامی، اطلاعات لازم را در خصوص تخصیص ارز وارداتی کسب نمایید.

تخصیص ارز وارداتی به این دلیل شکل گرفته تا مراحل واردات کالا با سهولت بیشتری صورت بگیرد و از جمله خدماتی است که توسط دستگاه های دولتی در این زمینه انجام میگیرد. به عبارتی دیگر، دستگاه های دولتی تلاش میکنند با استفاده از تخصیص ارز وارداتی به واردات برخی کالاها، شرایط مناسب تری را برای وارد کنندگان و بازرگانان داخلی جهت انجام سریع تر و راحت تر واردات کالا به کشور فراهم کنند.

یکی دیگر از اهداف دولت در جهت تخصیص ارز وارداتی، کاهش هزینه ها و سرمایه های اولیه برای واردات کالا به کشور میباشد تا تجار و وارد کنندگان بتوانند با سرمایه اولیه پایین تر و راحت تر نسبت به واردات کالا اقدام نمایند. در واقع نوسانات مدام بازار ارز و افزایش قیمت ها دلایلی هستند که معاملات تجاری را با ریسک های بسیار زیادی مواجه کرده‌اند و افراد کمتری به سراغ انجام فعالیت هایی مانند واردات کالا میروند؛ در نتیجه از آنجا که تجار به سرمایه اولیه زیادی نیاز دارند، دولت برای ترغیب آنها به انجام معاملات بین المللی، اقدام به تخصیص ارز وارداتی کرده است. علیرغم سیاست های تخصیص ارز وارداتی، پروسه دریافت ارز مبادله ای با چالش های زیادی همراه است؛ بنابراین سعی کنید برای تسریع امور و از دست نرفتن سرمایه خود، از مشاوران این حوزه کمک بگیرید.

موارد استفاده از ارز نیمایی

در اردیبهشت ماه سال ۹۷، سامانه‌ای جهت سهولت و ایمن سازی معاملات ارزی وارد کنندگان و صادر کنندگان تحت عنوان سامانه نیما راه اندازی شد. سامانه نیما مخفف عبارت نظام یکپارچه معاملات ارزی میباشد و وارد کنندگان و صادر کنندگان میتوانند در محیطی امن اقدام به خرید و فروش ارز نمایند. در ابتدای سال ۹۷ تصمیم بر آن شد که کالاها را به ۱۰ گروه تقسیم بندی کنند اما این تصمیم تغییر کرد و اولویت اول ۷ قلم کالای اساسی شدند و در ادامه، مابقی کالاهای وارداتی در اولویت دوم قرار گرفتند. کالاهایی که در اولویت بندی دوم قرار دارند، ارز نیمایی به آنها تعلق میگیرد و مشمول دریافت ارز نیمایی میشوند.

اگر قصد واردات کالا و استفاده از ارز نیمایی را دارید، ابتدا به عنوان وارد کننده میتوانید درخواست خود را جهت واردات کالا در سامانه جامع تجارت ثبت کنید. درخواست شما به سامانه نیما ارسال خواهد شد و صادر کنندگان و صرافیها قیمت های پیشنهادی خود را به شما اعلام می دارند. به این شیوه از خرید ارز، خرید با ارز نیمایی گفته میشود. از آنجا که قیمت این ارز نسبت به ارز آزاد پایین تر میباشد، بسیاری از وارد کنندگان تمایل به استفاده از همین ارز را دارند. به این نکته توجه داشته باشید که دریافت ارز نیمایی پروسه پیچیده‌ای دارد و لازم است نسبت به نرخ ارز آگاهی های کافی را داشته باشید. در صورتی که نیاز به هرگونه خدمات جهت دریافت ارز مبادله ای یا نیمایی داشتید، کارشناسان ققنوس ترخیص همراه شما هستند.

کالا هایی که با ارز نیمایی میتوان خرید

کالاهای وارداتی که مشمول دریافت ارز نیمایی میشوند، گروه مشخصی از کالاها هستند و لازم است پیش از شروع فعالیت تجاری خود، در صورتی که قصد استفاده از ارز نیمایی را دارید، این موارد را مورد بررسی قرار دهید و با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید. از زمان شروع فعالیت سامانه نیما، کالاها و خدمات متعددی با استفاده از نرخ ارز نیمایی وارد کشورشده‌اند. لیست کالاهایی از طریق سامانه نیما و با استفاده از ارز نیمایی خریداری شده‌اند، به صورت زیر است:

 • کالاهای الکترونیکی، برقی، مخابراتی و..
 • تجهیزات، ماشین آلات و قطعات خودروسازان
 • واردات انواع پلاستیک و لاستیک
 • محصولات و مواد سلولزی و شیمیایی
 • محصولات نساجی، پوشاک و چرم
 • انواع لوازم خانگی و محصولات فلزی
 • مواد غذایی، آشامیدنی و دخانی
 • صنایع مواد و کشاورزی
 • انواع تجهیزات حمل و نقل

نکات مهم در رابطه با دریافت ارز مبادله ای

معمولا تجار و فعالان حوزه اقتصادی میدانند که فرایند تخصیص ارز به ویژه ارز دولتی با چه چالش ها و دشواری هایی همراه است. دریافت ارز مبادله ای جهت واردات و ترخیص کالا به دلیل کنترل ها و محدودیت های بیش از حد، به امری پیچیده و زمان بر تبدیل شده است؛ از این رو افراد نمیتوانند به تنهایی نسبت به دریافت آن اقدام نمایند. اگر قصد تامین ارز و دریافت ارز مبادله ای را دارید، چند نکته بسیار مهم است که پیشنهاد میکنیم بسیار مورد توجه خود قرار دهید و در رابطه با شرایط خاص تامین ارز برخی کالاهای وارداتی حتما با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 • تمامی کالاها و گروه های کالاهای وارداتی مشمول دریافت ارز مبادله ای نمیشوند.
 • تنها واردات از برخی کشورهای خاص شامل دریافت ارز مبادله ای میگردد.
 • بانک عامل ۳۵ درصد مبلغ را علاوه بر مبلغ فاکتور، به عنوان وثیقه پیش خود نگه میدارد.
 • ارز مبادله ای به صورت کاملا نقدی و ال سی به متقاضیان عرضه میگردد.

با توجه به این که پروسه دریافت ارز مبادله ای شرایط ویژه ای دارد و فرایندی طولانی و پردردسر است، میتوانید دراین زمینه از توامندی ها و خدمات کارشناسان ققنوس ترخیص استفاده کنید. کارشناسان ققنوس ترخیص با چندین سال سابقه فعال جهت واردات و ترخیص کالا ، آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز میباشند.

ویژگی های ارز نیمایی

اهداف دولت از راه اندازی سامانه نیما، مواردی همچون تعیین واقعی نرخ ارز کشور براساس مکانیزم عرضه و تقاضا جهت یکسان سازی نرخ ارز، ایجاد ثبات در بازار ارز کشور با برگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادر کنندگان، ایجاد مکانیزم شفاف سازی و عملیاتی جهت معاملات ارزی و کاهش بسیاری از اشتباهات و فسادها، راه اندازی بستری مطمئن و عملیاتی در راستای انجام فرایند تسویه معاملات ارزی و تعیین و تثبیت هویت فعالان مجاز و واقعی بازار ارزی کشور و اعتبار بخشی آنها بوده است.

در نهایت و با توجه به اهدافی که راه اندازی این سامانه به دنبال داشته است، مزایایی هم برای وارد کنندگان و صادرکنندگان در پرداخت های بین المللی به همراه داشته است. از جمله مزایای سامانه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترسی راحت تر تجار به طیف گسترده‌ای از صرافی های بانکی و تضامنی
 • ایجاد رقابت سالم میان صرافی های موجود در این سیستم
 • و..

در سال های اخیر بر اهمیت استفاده از سامانه نیما تاکید بسیاری شده است و وارد کنندگان و صادر کنندگان جهت دریافت ارز نیمایی و جهت ورود کالا به کشور باید بعد از ثبت سفارش کالا و فروش ارز حاصل از صادرات، از طریق سامانه نیما نسبت به تهیه ارز اقدام نمایند.

همچنین در سامانه نیما، وارد کنندگان کالا و خدمات آنها به عنوان متقاضیان ارز، صادر کنندگان و خدمات آنها به عنوان عرضه کننده ارز، بانک ها و صرافی ها که منابع را از سمت عرضه کنندگان به متقاضیان هدایت میکنند به عنوان واسطه شناخته میشوند و سیاست گذاران طبق پیش بینی نرخ، دامنه آزادی نرخ، منابع و مصارف و.. اولیت و سقف مصارف را از طریق سامانه نیما کنترل می نمایند.

منظور از بازار متشکل ارزی چیست؟

در حال حاضر، تعیین نرخ ارز به عوامل زیادی بستگی دارد و با توجه به عوامل و شرایط خارجی تعیین میگردد. در همین راستا، بازار متشکل ارزی به منظور تعیین قیمت ارز با مکانیزم عرضه و تقاضا در داخل کشور راه اندازی شده است. با این کار سعی شده تا دخالت بقیه کشورها در تعیین نرخ ارز کمتر شود. کانون صرافان، کانون بانک های خصوصی، کانون بانک های دولتی و فرابورس از جمله اصلی ترین سهامداران این بازار میباشند. همچنین، افراد فعال در حوزه ارز و عموم مردم میتوانند با مراجعه به سامانه بازار متشکل ارزی به نشانی www.ice.ir، نرخ ارز بازار را پیگیری و نسبت به انجام معاملات نقدی ارز اقدام نمایند.

ارز نیما چه نقشی در واردات و بورس دارد؟

اگر میخواهید بدانید که دریافت ارز نیمایی و سامانه نیما چه تاثیری بر واردات و بورس دارد، باید بگوییم که توانسته تاثیرات مثبتی داشته باشد. مهمترین نقشی که راه اندازی سامانه نیما بر بازار ارز داشته را میتوانیم شفافیت و مدیریت بهتر در نظام ارزی و معاملات و جلوگیری از قاچاق کالا در نظر بگیریم. اما تاثیر ارز نیما بر بورس و واردات کالا چگونه بوده است؟

یکی از اهداف تشکیل سامانه نیما و عرضه ارز نیمایی، توسعه و ترمیم واردات کالا و ایجاد تعادل میان قیمت ها در بازار عرضه بوده است. در واقع، ارز نیمایی عرضه شده از طریق سامانه نیما میتواند بسیاری از نگرانی های وارد کنندگان و تجار را در جهت تامین ارز مورد نیاز را رفع نماید؛ چرا که وارد کنندگان، تجار و بازرگانان میتوانند خرید و فروش ارز را در سامانه‌ای مطمئن و از طریق صرافی های مجاز انجام دهند.

یکی دیگر از تاثیرات مثبت دریافت ارز نیمایی، قیمت مناسب آن نسبت به نرخ ارز آزاد میباشد. همانطور که میدانید، قیمت ارز نیمایی نسبت به ارز آزاد و حتی ارز سنایی کمتراست و این مسئله میتواند کمک زیادی به تجار و وارد کنندگان در جهت تجربه تجارتی پرسود نماید. توجه داشته باشید که نرخ بالای ارز در طولانی مدت سبب افزایش بسیار زیاد قیمت کالاهای خارجی خواهد شد؛ در نتیجه تقاضا برای خرید کالاهای خارجی کاهش می یابد و سبب افزایش تولید داخلی خواهد شد.

تاثیر ارز نیمایی بر بازار بورس نیز چشمگیر است. طبق گفته ها و نظرات بسیاری از فعالان، تحلیل گران و کارشناسان بازار سرمایه، ارزش سهام در بازار بورس تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز میباشد. در واقع میتوانیم این طور بگوییم که برندها و شرکت های فعال در حوزه بورس به ویژه آنهایی که درآمد ارزی دارند، نوسانات بازار ارز تاثیر بسزایی بر بالا و پایین شدن ارزش سهام این گونه شرکت ها خواهد داشت.

جمع بندی

امروزه تهیه ارز مورد نیاز واردات جهت خرید و فروش های بین المللی، یکی از اساسی ترین نیازهای افراد و شرکت های فعال در این حوزه تجارت های بین المللی میباشد. تامین ارز مورد نیاز جهت واردات کالا میتواند به روش های مختلفی صورت بگیرد و ازاهمیت دریافت آنها به شیوه‌ای درست و سریع نمیتوان چشم پوشی کرد. اهمیت تخصیص ارز وارداتی به این منظوراست که میتواند تا حد زیادی سبب کاهش هزینه ها و سرمایه های اولیه واردات کالا شود و به تجارت راحت تر تجار و وارد کنندگان کمک نماید.

شناخت نحوه صحیح تخصیص ارز وارداتی و چگونگی دریافت ارز مبادله ای، دریافت ارز نیمایی و سایر مسائل مرتبط در زمینه واردات و صادرات کالا، موضوع مهمی است همواره پیشنهاد میشود از کمک مشاوران و متخصصان فعال در این حوزه بهره مند شوید. اگر جهت واردات کالا نیاز به دریافت ارز وارداتی دارید و قصد دارید در کوتاه ترین زمان ممکن، ارز مورد نیاز خود را تهیه نمایید، مشاوران و کارشناسان ققنوس ترخیص با ارائه خدمات دریافت ارز مبادله ای، دریافت ارز نیمایی، گشایش اعتبار اسنادی و ترخیص کالا از اغلب گمرکات کشور آماده خدمات رسانی به شما عزیزان میباشند.

سوالات متداول دریافت ارز مبادله ای و نیمایی

ارز مبادله ای ارزی است که توسط دولت در محلی به نام مرکز مبادلات ارزی به متقاضیان این ارز ارائه می‌گردد. لازم است بدانید که دریافت ارز مبادله‌ای برای تمامی کالاهای وارداتی امکان پذیر نخواهد بود و تنها جهت واردات کالاهای خاص ارائه می‌شود.

شرایط دریافت ارز مبادله ای این است که تنها به کالاهای خاص اختصاص می یابد و برای هر کالای وارداتی مورد استفاده قرار نمی گیرد. شرایط ارز نیمایی نیز بدین گونه است که فردی که قصد دارد ارز مورد نظر را به این شیوه تأمین کند، بایستی با فرد صادرکننده دیگری توافق کند تا بتوان ارز خود را از طریق او تهیه نماید.

مهمترین تفاوت ارز مبادله‌ای و ارز نیمایی در این است که ارز مبادله‌ای تنها به کالاهای خاصی، اختصاص پیدا می‌کند اما ارز نیمایی جهت واردات هر نوع کالایی مبادله می‌شود مورد معامله قرار می‌گیرد.

انواع کالاهای الکترونیکی، ماشین آلات، پلاستیک و لاستیک، انواع محصولات نساجی، پوشاک، انواع لوازم خانگی، مواد غذایی، انواع تجهیزات حمل و نقل، تجهیزات لازم در صنایع کشاورزی و ...

بازار متشکل ارزی جهت تعیین قیمت ارز با مکانیزم عرضه و تقاضا در سطح کشور تاسیس شده است تا از دخالت بقیه کشورها در تعیین نرخ ارز جلوگیری به عمل آید.

ارز نیمایی ارزی است که در سامانه ای به نام سامانه نیما معامله می‌گردد و سامانه نیما سامانه ای است که در آن ارز نیمایی به صورت آنلاین توسط صادرکنندگان و واردکنندگان کالا مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه سامانه نیما به عنوان واسطه میان سامانه جامع تجارت و واحد تجارت برون مرزی در نظر گرفته می‌شود؛ از این رو تهیه ارز نیمایی بسیار آسان و به دلخواه فرد است .

اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی کارت بازرگانی، تکمیل فرم های درخواست شده، پرداخت مبلغ مبادلاتی به روز، رسید وجه عوارض خروج از کشور و مواردی از این قبیل می‌باشد.

مهمترین ویژگی های ارز نیمایی عبارتند از: دسترسی راحت بازرگانان و تاجران به طیف گسترده ای از صرافی های بانکی، ایجاد رقابت سالم میان صرافی های موجود در سیستم مرکزی و موارد مشابه آن.

جهت دریافت ارز مبادله ای و نیمایی بایستی به صرافی های موجود در کشور مراجعه کرد، اما لازم به ذکر است که جهت دریافت ارز نیمایی می‌توان به صورت آنلاین به سامانه نیما نیز مراجعه کرد.